Pátek třináctého 8

• Česko Pátek třináctého 8: Jason na Manhattanu (více)

Po pekelném duelu s telekinetičkou Tinou v předchozím díle leží Jason pohřbený pod troskami mola na dně Křišťálového jezera. Zde jej vzkřísí elektrický výboj z porušeného kabelu a on se vydává dolů po řece hledat novou krev. Nalézá ji na výletní lodi Lazarus vezoucí třídu čerstvých maturantů na exkurzi do New Yorku, kam z nich nakonec díky jeho intervenci dorazí jen hrstka. Zbylí študáci se mu musí postavit v manhattanských docích, v metru, na Times Square i v kanalizačních tunelech pod Manhattanem. Osmé pokračování kultovní slasherové série 80. let v režii televizáka Roba Heddena. (Magic Box)

sniper18

Je to celkom dobrý horor, ktorý je už ôsmym dielom tejto slušnej série. Má vydarený príbeh o Jasonovi, ktorý je pomocou energie prebudený z dna jazera a tak sa presunie na námornú loď, ktorá vezie študentov do New Yorku, pričom sa Jason nezastaví, kým dostane každého. Spracovanie je celkom slušné, dej je aj napriek tomu, že sa takmer hodinu odohráva na jednej lodi dostatočne zaujímavý a pôsobí pomerne dynamicky, pričom dobre sú vyplnené aj tie neakčné časti, takže sa na to dobre pozerá a príchodom na Manhattan, čo je asi najzaujímavejší nápad celej série si svoju počiatočnú úroveň udrží, ale potenciál bol určite omnoho väčší, dej sa nanešťastie väčšinu času drží len okrajových neobývaných častí v prístave alebo kanáloch, ale poteší aspoň aj naháňačka cez mesto. Krvavých scén je tu pomerne dosť a nie sú zlé, ale mám z nich len priemerné pocity. Likvidácie sú opäť rovnomerne rozložené po filme, pričom ani raz dlhšie netrvá, kým sa nejaká objaví, ale sú len dosť jednoduché, chýba nejaký zaujímavý nápad, vydarený moment je asi len jeden a nie sú ani moc krvavé. A navyše väčšina likvidačných scén je kazená až neuveriteľne nelogickým výskytom Jasona, ktorý sa zrazu objavuje na miestach, kde absolútne nemá čo robiť a niekedy je to až príliš do očí bijúce. Ale našťastie aj kvôli ich početnosti sa na to stále dobre pozerá. Najzaujímavejšia je asi likvidácia na streche. Herecké obsadenie je iba priemerné, zaujme mladá Kelly Hu a ani zvyšok nie je zlý, ale ani moc zaujímavý. Ale aspoň Jason je stále ten pravý borec, len tú schopnosť nelogického premiestňovania mu tu určite dávať nemali. Réžia je iba priemerná, ale technická stránka sa mi páči. Škoda, že tento diel nedopadol tak, ako pôvodne mal, teda s výraznou účasťou Jasona v New Yorku, ale aj takto je to celkom slušná zábava, ktorá sa bez problémov zaradí do priemeru série. Objektívna kvalita filmu- 62%, film sa páči mne na 70%. ()

choze

"HONÍ NÁS NĚJAKÝ MANIAK A CHCE NÁS ZABÍT!" - "VÍTEJ V NEW YORKU!" Hokejová maska. Mačeta. 8 filmů. 8 jako zlatá 80. léta, kdy bylo něco takového možné. Ano, Jason je zpět. Jason se vydává na vodu. A bude dělat vlny. Na začátku musím ocenit ten krásně béčkový nápad vyslat Jasona na Manhattan, který se ale nakonec scvrkl jen na honičku anonymními doky, metrem a stokou a jen kraťoučkou, ale skvělou scénu na Times Square, při jejímž natáčení si údajně Kane Hodder nesundal ani jednou masku, aby čumilům nepokazil dojem z Jasona. Režisér a scenárista osmého PÁTKU Rob Hedden osmičku původně pojal jako kompletní exkurzi po všech klíčových manhattanských lokacích, ale studio mu z finančních důvodů bohužel brutálně přistřihlo křidýlka a tak se nekonala plánovaná návštěva ani Brooklyn Bridge, ani Madison Square Garden a ani Empire State Building. Což je každopádně velká škoda a sedmička tak pro mě zůstává dílem s nejlepším finále. Jinak je ale osmička v pohodě a nemám jí co vytknout. Ocenil jsem úvodní návaznost na předchozí díl, způsob oživení Jasona i získání nové masky (stará byla v sedmičce zničena), líbilo se mi prostředí lodi i ona ošizená honička po Manhattanu se skvělými gagy jako střet s pankáči nebo letargická servírka a příjemná byla i nová panenská bojovnice (ok, odmaskování bylo dost legrační). O to rozčarovanější jsem byl devítkou, která na jakoukouliv návaznost kašlala a vůbec se nenamáhala s objasněním Jasonova návratu z New Yorku ke Křišťálovému jezeru (hej, to je fakt důležité!). Na osmý díl slušné, škoda, že se pak Paramount Jasona zbavil. V první polovině 90. let, kdy ještě dobíhala 80. léta mohli dát ještě tak dva díly. ()

MrPierc

Trailer na film slibuje šokující procházení Jasona po Manhattanu, ale je to nuda. Vše je tak prázdné, hlavní scény někde v uličkách, vraždy jak z reklamy na šampon. Gore efekty k pláči, nápady nulové. Hlavně, že mladí hrdinové mají stále dokonale načechrané účesy. Musím podotknout, že Peter Mark Richman je něco tak nesympatického zjevem i projevem. Nablýskaná bída. ()

Wacoslav1

Jak už tu někdo napsal, tak na osmej díl to není zase až tak špatný. Škoda, že tu nebylo víc toho slíbeného Manhattanu, protože ten konec je prostě nehorázně vtipnej, ale evidentně na to nebyli finance, takže většina děje se odehrává na lodi, ale není to vůbec zlý. Pár zábavných mordů se tu pořád najde hlavně ten z kytarou a v sauně. No a pár vtípků na konci je suprových. Taky nesmím zapomenout na bombastickej hudební podmaz. Takže takhle netvrdím, že to není ptákovina a taky už pořádná recyklace, ale mě to bavilo a rozhodně jsem se nenudil. Takže tenhle díl řadím k těm povedenějším a z klidným svědomím mu uděluji 60% ()

dr.horrible

Moja obľúbená časť a zároveň (z vtedajších ôsmich) pravdepodobne najhorší film. Zato najzábavnejší, s najzaujímavejším dejom a najkrajšími babami. Samozrejme to JE strašná blbosť; konieckoncov ani jeden Piatok by som s čistým svedomím nenazýval vyslovene dobrým filmom; niektoré veci, ktoré sa ale dejú TU, už prekračujú onu pomyselnú hranicu trashu zase o pár desiatok rán sekerou ďalej. Halucinácie hlavnej hrdinky a vedľajšia dejová línia s traumou a malým Jasonom, pôsobia ako výsmech; s predošlými časťami nemajú nič spoločné a sú - pre príbeh aj sériu- asi rovnako nelogické ako trestuhodné správanie primitívnych postáv. Okrem toho, úvodné titulky sršiace atmosférou New Yorku konca osemdesiatych rokov a vlastne aj samotný názov, sú len obyčajným podvodom na diváka čakajúceho zbesilé naháňačky centrom Manhattanu. Hneď v nasledujúcej scéne sa dej presune na loď, kde zotrvá do konca prvej hodiny filmu. Loď je pre slasher miesto ako stvorené a potom ako sa na palubu dostane pán Vorhees, začne systematické vyvražďovanie jak posádky tak pasažierov, pričom niektoré vraždy sú efektné viac (uškrtenie Kelly Hu), niektoré menej (Jason s gitarou!!!). Posledná tretina sa nakoniec naozaj odohráva v New Yorku, ale exkurziu známymi miestami nečakajte. Uvidíme len pár interiérov, metro a tmavé uličky, podľa ktorých Manhattan tiež asi neidentifikujete. A popritom sa dejú veci... ale že tak blbé, až zostáva rozum stáť. S vrahom v pätách sa každú chvíľku ústredná skupinka (ktorá by kludne mohla byť nazývaná lovnou zverou) zastaví a rieši si napríklad vyššie spomínanú traumu, medziľudské vzťahy a podobne. Herci sú lacní primerane k filmu a Hodderovským obsesiám tiež neholdujem, takže je to celé tak trochu nasmiech a ultratupý záver tomu nasadí korunu. A dojde aj na také rarity, ako pästný súboj s Jasonom, alebo odrazenie hlavy rukou (päsťou). A je to zábava! Väčšina dielov sa odohráva v tom istom prostredí - v letnom tábore a tu sa pekne cestuje. Vrážd celkom dosť, Jason je nezastaviteľný a aj keď film neobsahuje - pre horor - tak dôležité prvky ako sú strach a vlastne ani napätie, keď ste béčkovo naladení, mali - resp. mohli by ste byť spokojní. Jason na Manhattane je milá hororová spomienka na dobu, keď sa úsmevné horory osemdesiatych rokov nenávratne vytrácali a s nimi osemdesiate roky pomaly vyprchávali, aby sa podobných spomienok natočilo ešte zopár (Mutronics, Predátor 2, Class of 1999) a definitívne uzavreli jednu nie hodnotnú, ale rozhodne veľmi príjemnú žánrovú éru. A presne taký je tento film. A preto ho mám rád. Najzábavnejší Piatok. ()

• V závere, keď sa Jason (Kane Hodder) dostane na Manhattan, je možné si všimnúť na jednom z mrakodrapov obrovský plagát k filmu Batman (1989). (Jello Biafra)
  • Když se natáčela scéna, kde Julius (Vincent Craig Dupree) boxuje proti Jasonovi (Kane Hodder), tak Kane Hodder požádal herce Vincenta Craiga Dupreeho, aby do něj opravdu boxoval. Všechny rány, které Jason schytal od Juliuse, jsou reálné. (Raichu.Cz)