Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

LotR byl tak geniální, že dokázal tu nejepičtější fantazii, převést na filmové plátno, aniž by ji uškodil a za to zůstane nedostižným. Ale Hobbit to své stejnojmené knižní sestře v mnoha pasážích (např scéna se zlobry) dokonce natírá a za to má můj respekt. Dechberoucí hudební podklad jsem čekal už u traileru, Thorina jakožto mého nového nejoblíbenějšího vůdce ze Středozemě, to mě taky nepřekvapuje, ale že budou hádakny ve tmě snad ještě lepší než v knížce!? Inu asi prostě Tolkien neměl k dispozici geniálního Andyho Serkinse :) Miluju výstavbu postavy Bilba, který steně jako většina z nás nemůže objevit svět ve svých knihách, ale pouze tam kdesy za obzorem své pohodlné nory. A žasnu nad Gandalofivým uměním dosáhnout vždy svého, i když jsou ostatní přesvědčeni, že vlastně o všem rozhodují sami. Těším se na rozšířenou verzi, na mě to bylo prostě moc krátký :-)

The Butterfly Circus (2009)

Tento film bychom snadno mohli obvinit z nadměrného útoku na city diváka, místy možná až z citového vydírání. Ovšem pokud by se tolik nepodobal skutečnému příběhu hlavního herce, který jak sám říká, zůstává navzdory všem nedokonalostem dokonalým Nickem Vujicicem. Další nádhernou postavou je Mr. Mendéz. Ten si na rozdíl od většiny lidí dobře uvědomuje, že žádný člověk není omyl, a tak postavil svá představení na jednoduchém pravidle: Čím hlubší je jáma beznaděje, tím vyšší a slavnější bude odraz vzhůru, až se z ní povede člověka vyhrabat. A díky tomu můžeme během 20 minut vidět skutečnou proměnu lidských housenek v krásné motýly.

Requiem za sen (2000)

Silné, emočně vyčerpávající, inovativní a dokonale depresivní. Svět nabízí spoustu různých zkratek, jak dosáhnout svých snů snadno, bez námahy a s úsměvěm. Ovšem pokud si je zvolíte rovnou si poslechnětě melodii requiemu, bude to nejen requiem za ten váš sen, ale bohužel mnohdy i za váš život. Chápu, že každý zavislý člověk toho dnes může o své závisloti vidět tolik děsivého, že nejjednoduší variantou je přestat koukat na televizi, ale tento film bych doporučil naprosto všem. Závislým, těm kdo si myslí, že ještě závislými nejsou, těm kdo si jen pohrávají s tou myšlenkou i všem školou povinným dětem společně s těmi ohranými proslovy, že drogy vám zničí život. Pokud si myslíte, že se vás toto téma absolutně netýká podívejte se na to už jen kvůli té dokonalé hudbě, uměleckému zážitku, geniálním a inovativním střihům a hereckému koncertu celé hlavní čtyřky. Pro mě krásný souboj mezi Ellen Burstyn a Jennifer Connelly, nejen o svého syna/přítele, ale také o nejlepší ženský herecký výkon roku.

Ve jménu Angela (2002)

Můj drahý Sly. Vysvětli mi prosím co vidíš na ženě, která je sice "oběť" podvedená svým manželem, ale sama by mu evidentně neváhala provést ještě dřív to samé. Potom i když tě má po svém boku dá přednost sladkým řečem a přízvuku, i když je na první pohled jasné že vycházejí z úst úplného blbečka. A ano když už jsou všichni ostatní muži, co jsou po ruce mrtví nebo zasypaní tunou kamení, tak se do tebe "zamiluje". No pro tvé vlastní dobro vám přeju ať tato láska nevydrží dlouho. A Sly, ale to jen tak mezi námi, nikdy si už více nezačínej s herečkou, které to naprosto natřeš i po té herecké stránce. Jo a hodnocení filmu? Nic extra, ale dívat se na to dalo. Sly si zahrál to svoje, zatímco Madeleine Stoweová hrála ještě mnohem víc než to co by měla a to její někdy až nevkusně trapné přehrávání bylo jednoznačně na škodu celému filmu, ale za to už kritizujme jen a pouze režísera, protože jak všichni dobře víme ona, pokud dostané správné instrukce tak hrát umí!

96 hodin (2008)

Paříž možná od příchodu albánců, už není tak příjemným a lákavým místem pro americké naivní turistky, ale za to Francouzi dokázali, že jejich filmy stále mají svoji kvalitu. Celý téměř bezchybně natočený film měl jeden velký otazník. Kdo dokáže stvárnit milujícího otce a chladnokrevného agenta v jedné osobě? Naštěstí se tu objevil Liam Neeson, brit který zachránil francii ..nebo aspoň tento francouzký film :) A já si troufám říct, že bez něj bysme se na tento bezesporu kvalitní akčňák nedívali tak červeně :-)

Gauneři (1992)

Ano tento film mi oficiálně potvrdil dvě věci: 1) Quentin Tarantino je cvok. Nevěřím, že je možné napsat tokovýto scénář a vybudovat v něm, tyto tak tipické Tarantinovi dialogy, aniž byste byly naprosto normální. 2) Quentin Tarantiono je génius: dejte mu 3dny, papír, tužku 25tisíc dolarů a jednu starou márnici a on vám natočí film, který přepíše dějiny kinematografie. Žádné efekty, žádné laciné hraní si z city diváka, toto je čistá a geniální filmařina. I když asi nemůžete být naprosto normální, abyste něco takového dokázali natočit. Nechápu vás pane Tarantino, ale smekám a tleskám a velká část toho potlesku samozřejmě patří i naprosto jedinečné herecké partičce (opět včetně samotného Tarantina).

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

V souvislosti s tímto filmem mě napadají tři slova: Tom Yum Goong. Ano možná tu dějová linie pokročila od "ukradli mi slona, tak já je zmlátim" až do vyšší sféry tipu: najdí plutonium, vytřískej z těch padouchů co ho ukradli duši (a možná ani to nestačí) zachraň svět a ó samozřejmě pomsti Billyho ..prostě track them, find them kill them. Na další křižovatce plné dilema se nacházím při hodnocení herců, oni jsou upřímě řečeno naprosto mizerní, ale podívejte se na ně znovu a zkuste jim to říct do očí :D ..oni jsou totiž zároveň naprosto dokonalí a na Arnolda nebo Terry Crewse se stačí jen podívat, aby vám spadla čelist a měli jste touhu tleskat. Proto se mě prosím nikdy neptejte jak jsem mohl dát čtyři hvězdy tomutu non-brain filmu, kde obsah scénáře zdaleka nedosahuje obsahu svalů hlavních herců, děj ..počkat tam nějaký byl?! Nad scénami máte takřka zakázano přemýšlet, bohužel i akce někdy trochu drhne a herci ..no ehm Couture je stejně jako u jedničky naprosto nevýrazný a zbytečný a Liam Hemsworth to svou kvalitní vedlejší rolí už asi nezachrání. Můžou jména a hlášky všechnu tu bídu zachránit? Překvapivě ..ANO! Když ono to dohromady prostě nějak funguje, zabaví i rozesměje. Takováto partička už se nikdy asi dohroamdy nedá a díky Bohu za ní, stálo to za to. A navíc Chuck Norris se znělkou z Good,Bad and Ugly? Tak za tu scénu bych byl schopen odpustit snad cokoliv :)

Big Lebowski (1998)

Lebowski je prostě "dude" jak má být. Příběh toho nejlínějšího človéka z celého Los Angeles, o tom jak jen chce získat zpět svůj pochcanej tébich a dík tomu a dík svým povedeným kamarádům se dostává do stále většího bahna, které je brzy temnější než černá bůvolí řiť v prérijní noci bez hvězd je naprosto geniálně zfilmovaný a provedený. Svou lehkostí vás brzy nakazí a spolu s hlavními hrdiny se naučíté brát vážné i absurdní věci, co kupí všude kolem, s naprostým nadhledem, humorem a pohodu. Jen se možná budete ptát proč se do toho pořád plete ten Vietnam? :D No hlavně že vše dobře dopadlo, Dude junior je na cestě a já můžu konečně jít na partičku bowlingu.

Tenkrát na Západě (1968)

Přesto, že jsem dítětem sametové revoluce zhýčkané modernímy hollywoodskými efekty a jen tak nějaký film pro pamětníky (kam zařazuji filmy natočené před rokem 70) mě jen tak nerozhází, tak Tenkát na západě absolutně zbořilo všechny mé představy o skvěle udělaném westernu. Naprosto uchvatná atmosféra opepřená, kamenými pohledy nejtvrdších chlapů divokého západu a oním tajemným mužem, jež hraje když má mluvit a mluví když má hrát nemá ve svém žánru obdoby. Stejně tak jako bych nikomu nepřál, aby ho oddělal chlap co neumí střílet, ani bych tomuto uměleckému scénaři nepřál, aby ho zpracoval tvůrce co neumí režírovat, naštestí Sergio Leone je skutečným mistrem oboru k tomu přidejte ještě legendární Enniovu hudbu..lahůdka! A toto snad ještě víc umělecké dílo, než film je na světě.

Erotománie (2002) (TV film)

Nebudem si nic nalhávat film na 5hvězd to určitě není, jednu hvězdu musím strhnout za to, že až příliš nápadně kopíruje o osum let starší Hoblitův Prvotní strach, který nám ukázal, že z daného tématu lze vyždímat i víc.. A další hvězdu strhávam za to, že kvalit prvotního strachu zdaleka nedosahuje. Na závěr ale musím dodat: Nebylo to zas tak špatné a nenudil jsem se a navíc mi film znovu připoměl tu úžasnou scénku zapírat, zapírat a zapírat.