Umělec (2011)

Myslím že hodnocení filmu je značně ovlivněno filozofií: "Když dám míň budu vypadat jako nevkusnej primitiv, vždyť to dostalo Oscary." Každopádně já, jakožto absolutní neználek němého filmu musím přiznat, že jsem čekal něco o hodně nudnějšího. Hlavně mi teda učarovala Bérénice Bejo, za kterou přihodím hvězdu. Stejně si ale myslím že za rok po Umělci neštěkne ani ten pes co se ve filmu objevil.

Ve jménu vlasti (2011) (seriál)

Showtime! To je záruka kvality. Damian Lewis jako voják, který se po 8 letech v zajetí vrací do své domoviny a Claire Danes jako trošičku psychicky narušená agentka CIA, která ve válečném hrdinovi vidí hrozbu. Homeland může na první pohled vypadat hodně jednoduše, opak je však pravdou. Jsou zde nádherně rozehrány motivy kolem vedlejších postav a samotný děj hlavní se každým dílem vyvíjí zajímavějším a překvapivějším směrem. Nejvíce ze všeho mě ale překvapil fakt, že jsem to doslova hltal i přesto, že filmy/seriály s podobnou tématikou určitě nevyhledávám. Co mě trošičku naštvalo byl závěr první řady, protože si seriál (nebo tedy první řada) doslova říkal o mnohem drsnější (výbušnější) zakončení. Na druhou stranu se máme alespoň na co těšit. Věřím, že nás pánové ze Showtime nezklamou. 1. série - 90%

Vyměřený čas (2011)

Nápad (time = money) je super, ale místy film vypadá jakoby do scénáře propašoval několik svých myšlenek soudruh Lenin. Na druhou stranu nám pan Niccol ukazuje, že základem dobrého sci-fi nemusí nutně být roboti a vesmírné lodě. Samotné postavy se ale chovají trošičku pomalu (ukecaně chcete-li) navzdory tomu, že jim většinu filmu dochází čas. A proč běhá Amanda na podpatcích? Protože je sexy, and that's what sexy girls do!

Zatímco spíš (2011)

Princ španělského hororu vyskočil ze své škatulky a natočil inteligentní psychologické drama se špetkou krásy, v podání hlavní herečky, a s hrncem slizkosti v podání postavy domovníka. Co si ale budeme povídat, Luis Tosar je jako domovník celkem sympaťák (slizký sympaťák, zase se do toho zamotávám), svoje noční šichty bere smrtelně vážně a když na to přijde dokáže vpálit krutou pravdu důchodcům přímo do očí. Možná právě proto máte během filmu mnohem větší starost o jeho budoucnost než o budoucnost všech ostatních. Mientras duermes určitě nenudí, akorát jeho zařazení mezi horor (ano, tohle tady do svého komentáře napsal každý druhý) mi přijde malinko nepřesné. Mimochodem u závěrečných titulků mě napadla zajímavá myšlenka, je to vlastně jen jednoduchá otázka: To jsem jediný kdo se dívá pod postel jestli tam náhodou není bubák?

Zelený sršeň (2011)

Komediální verze Nolanova Batmana (samozřejmě jen hrubý obrys), takhle mi to připadalo. Každopádně mě to mile překvapilo, vůbec jsem se nenudil a dokonce se u toho dalo i zasmát. Jedna hvězdička navíc za Waltze, který se mi líbil nejvíc (ještěže ho Tarantino pro ten Hollywood objevil).

Železná lady (2011)

"It is much more about ageing and elements of dementia rather than about an amazing prime minister." prohlásil současný předseda vlády Velké Británie David Cameron. Je to bohužel pravda a zároveň velká škoda. Film o osobnosti jakou je Margaret Thatcher by si určitě zasloužil mnohem propracovanější scénář. Co se týká režie (při vší úctě k režisérce) myslím si, že kdyby film točil například Tom Hooper, měli bychom tady opět slušnou porci oscarových nominací, protože ten potenciál tam je. Je prostě strašně smutné, sledovat geniální výkon Meryl Streep v tak průměrném filmu o tak významné ženě.

2 $ocky (2011) (seriál)

Tak tyhle dvě holky mi moc nesedly (nechápejte mě špatně, v nějakém filmu pro dospělé by se neztratily). 2 Broke Girls je taková ta klasická přímočará sranda, která vás ničím nepřekvapí a ani (alespoň teda mě) ničím nepobaví (až na těch pár dvojsmyslů). Dokážu si to představit odpoledne na Nově jako tu jejich klasickou stupidní oddechovku. Mezi Ela Bundu a Carol s Frankem by holky zapadly znamenitě. Všem fandům seriálu se omlouvám, ale já bych přepnul na Hvězdnou bránu.

Cemetery Junction (2010)

Komik Ricky Gervais, od něhož jsem mimochodem očekával něco úplně (ale totálně) jiného, natočil komediální drama, ve kterém je humor až druhořadým prvkem. O to více mě překvapilo s jakou bravurou dokázal Ricky tu naivně klišovatou hromadu hnoje, kterou námět bezesporu je, proměnit v tak příjemný film. Nejdříve mi tedy vadilo, že snímek obsahuje pouze stopové prvky suchého britského (Gervais) humoru, po chvíli jsem si ale postavy společně s obrazem Anglie sedmdesátých let oblíbil takovou měrou, že jsem na jakákoliv očekávání úplně zapomněl. Abych to shrnul, šel jsem si pro malinko hloupější komedii, dostal jsem malinko naivní drama, proč ne. Třešničkou na dortu byl výborný Ralph Fiennes, ten prostě nikdy nezklame. "Why does Noddy have a bell on his hat? 'Cause he's a cunt!"

Černá labuť (2010)

Dechberoucí. Nejsilnější filmový zážitek za posledních několik let. Darren Aronofsky natočil úžasný psychologicko-schizofrenický, ale také sexy thriller se skvěle gradujcím příběhem a vynikající, ale opravdu, vynikající hudbou. Nemůžu opomenout ani slečnu Portman, která si velmi výrazně řekla o Oscarovou nominaci.