Lockwood a spol. (2023) (seriál)

Pred tromi rokmi som náhodou objavila knižnú predlohu tohto seriálu a bola to láska od prvej strany. Seriál podstúpil mierne zmeny oproti predlohe,  ale sú natoľko zanedbateľné, že mi neprekážajú. Atmosféra je vynikajúca aj vďaka hudbe, prostrediu Anglicka no najväčšiu zásluhu na tom, že netrpezlivo čakám (a dúfam, že sa dočkám) druhú sériu má hlavná trojica hrdinov. Efekty by mohli byť občas lepšie (to je asi jediný aspekt, kde je vidno menší rozpočet), ale ako atmosférická ducharina (nielen) pre YA publikum to ako celok funguje.

Duna (2021)

2,5 hodinový trailer na to všetko,čo nás čaká o dva roky. Stálo za to mať hlavybôľ z knižnej predlohy začiatkom roka a odsedieť si toto celé v kine.

Rebeka (2020)

Na celom filme,čo sa postáv týka,bola jednoznačne najlepšia Kristin Scott Thomas,bez debaty. Z tej ženskej sálal neskutočný strach. Ústredná dvojica? Keby to bol iný film a nie adaptácia Rebeccy,tak by to bolo oveľa lepšie. Takto to vyznelo dosť kostrbato (až na scénu v plážovom dome). Priemer,ktorý neprekvapí ani neurazí.

Král (2019)

Priznávam bez mučenia, hlavným dôvodom,prečo som si Kráľa pozrela prvýkrát, bol Chalamet. Ale ešte počas bitky s Hotspurom na poli nebolo dôležité,kto všetko tam hrá/nehrá.  A keď som si uvedomila,že som miestami dej sledovala s otvorenými ústami,tak nebolo pochýb o tom,že som našla nový obľúbený historický film. A koľko si to vzalo zo Shakespearovej Henryády vedia len tvorcovia sami.

Siete años (2016)

Neviem,kedy som naposledy videla tak dobrý psychologicko-konverzačno-klaustrofobický film, po ktorom som sedela ešte asi 5 minút s pocitom, že mi práve niekto uštedril ranu do žalúdka.A s tým istým pocitom som sa zobudila nasledujúce ráno.

Králova zahradnice (2014)

Panebože, na Ostrovoch tie kostýmovky vedia,.,len táto akosi išla mimo mňa. A tak rada by som hodnotila aj lepšie. Pomyselná štvrtá * za hudbu v poslednej scéne.

V zemi Jane Austenové (2013)

Ja viem, ja viem, je to v podstate riadna sranda, ale pri 90% filmu som mala pocit, že je to strašne úbohé - až príliš na to, aby som si mohla povedať, že celkom fajn oddychovka. Asi nerozumiem tomu "morónskemu" zmyslu pre humor a nadsádzke...A to nie som takú Austenovský puritán. Škoda, ak by som bola tak šialene zamilovaná do pána Darcyho ako hlavná hrdinka, možno by som to nebrala tak tragicky.

Anna Karenina (2012)

Nie je to stopercentné, ale aj tak mi to vyrazilo dych. Pre mňa to bola kinematografická udalosť roka. Aj keď pri Taylorovi-Johnosonovi som mala občas pocit, že tam nepatrí, ostatné bolo skoro na jednotku. A navzdory tomu, že Anna bola v druhej časti viac otravnou hrdinkou, na konci mi jej bolo aj tak ľúto. A ani to deja-vu nebelo také markantné, ako som sa obávala, takže slušných 85 percent.

Ripper Street (2012) (seriál)

Špinavé, drsné,viktoriánske, Jack Rozparovač ako kostra v skrini?! To ja môžem. A spomínala som BBC a Matthewa MacFadyena? Škoda, že musím vždy čakať celý týždeň na to, čo bude ďalej...