Flash (2023)

Začnu aspoň trochu pozitivně. Líbilo se mi využití dějový linky v minulosti k vyprávění o tom, jak Flash vzniknul, co má za schopnosti nebo k angažmá Micheala Keatona jakožto Batmana. Dál bych ještě ocenil, že o akci nouze fakt nebyla a objevil se muj oblíbenej záporák Zod (což je ale neni jenom pozitivum, viz dále). Jenže negativa nakonec přece jenom převážily. Vizuál byl občas svym předigitalizovánim fakt nevzhlednej (zajímavý je, že tohle se projevovalo uplně nejvíc v úvodu). Jakkoliv jsem uvítal Zodovo angažmá v příběhu, musim říct, že tahle dějová zápletka byla vlastně uplně zbytečná a na samotnej závěr neměla vůbec žádnej dopad (k čemu byla v rámci příběhu ta finální bitka se Zodem?). Takže bych Zoda buď uplně oželel nebo ho smysluplně zakomponoval do příběhu a dal mu naopak víc prostoru. Uplně největší problém jsem měl z poněkud zvláštní dramaturgie, která vůbec neuměla pracovat s humorem. Jednak ho bylo až příliš (špičkování budoucího a minulýho Barryho by bohatě stačilo) a timing nějakejch vtípků byl fakt dost divnej a blicí scény se mohly s klidem vystříhat. Tohle vymýšlel buď někdo se zvláštnim smyslem pro humor nebo zadání znělo, že biják musí být vtipnej za každou cenu. A nemůžu si pomoct, koncentrace postav se silně nerdovskym až ujetym vizuálem (včetně právě Flashe) mi v DCEU přijde fakt hodně velká (v Marvelu jich zase tolik neni), byť chápu, že předloha je jasně daná. Třetí silnější hvězda za akci, Michaela Keatona a občasnou fajnovou práci s dějovou linkou z minulosti.

Kocour v botách: Poslední přání (2022)

Animace mi zejména v akčních scénách moc neseděla (trhaný pohyby a takový až komixový pojetí). Ale zase se u mě dařilo zabodovat dobrym příběhem o hledání smyslu života a smiřováním se s vlastní smrtelností. Takovýhle témata bych v animáku pro celou rodinu (zejména však stále pro děti) nečekal, stejně jako na poměry žánru démonickýho záporáka Smrťáka. Horší už to trochu bylo se silně nesympatickym tlusťochem, kterej mi přišel v příběhu navíc a byl bych radši, kdyby jeho místo převzal právě skvělej Smrťák. Celkově mám poměrně smíšený pocity, kdy obsah byl vcelku fajn, ale forma mě příliš neoslovila. Přemýšlel jsem chvíli nad čtvrtou slabší hvězdou, ale tu dávám jenom bijákům, který bych chtěl bez váhání někdy vidět znova, v tomhle případě mi asi jedna projekce postačí, tři silnější hvězdy.

Indiana Jones a nástroj osudu (2023)

Pátej Indy to v recenzích dost schytával, ale výsledek fakt neni nijak špatnej. Jasně, vrchol série se rozhodně nekoná a příběh nebyl kdoví jakej, nicméně hlavní záměr - rozlučku s Indym - se povedlo vkusně zrealizovat. SPOILER: Osobně si teda myslim, že by bylo rozloučení ještě mnohem působivější, kdyby Indy zustal v minulosti (ve starověkym Římě). To by bylo úžasně symbolický. KONEC SPOILERU Pro celou sérii typická dobrodružná a dobová atmosféra nebo exotičtější výprava nechyběly. Akční scény zase byly ohledně angažmá osmdesáti letýho Forda vcelku citlivě vymyšlený (teda logicky s výjimkou úvodu, kde hrál o pár desítek let mladšího Indyho), takže nepůsobily nijak nepatřičně a už vůbec ne trapně. Mads Mikkelsen mě jako záporák bavil, byť si myslim, že moh dostat ještě víc prostoru, pak by byl ještě o poznání víc démoničtější. Kdyby se závěr nes v duchu, kterej se ve scénách “z minulosti” naznačuje, byl bych bez pochyby nadšenější, ale ani takhle zklamanej vážně nejsem, čtyři slabší hvězdy.

Nezvěstná (2023)

Inspirace Searching je zřetelná (při projekci jsem si několikrát řikal, že už jsem něco takovýho viděl, jen jsem si nemoh vzpomenout kde), ale pojetí je přece jenom trochu jiný, jelikož teď se pátrá “na dálku” a ne u někoho v compu. Různě používaný obyčejný kamery (laptop, chytrý hodinky, telefon, bezpečnostní) byly vcelku efektní, až jsem se divil, že mi absence standardní filmový kamery vůbec nevadila. Příběh byl sice ve výsledku trochu překombinovanej, ale i tak byl slušně vymyšlenej a obsahoval pár sympatickejch twistů. Napětí bylo až překvapivě dost a děj pěkně odsýpal. Sám o sobě hodně slušnej film a opět platí, že za málo peněz (7 mega) dostane člověk hodně muziky. Jenom biják doplácí na to, že je až druhej a chybí tim pádem takovej ten wow efekt z něčeho fakt originálního, čtyři slabší hvězdy.

Firefly (2002) (seriál)

Upřímně řečeno nemám rád westerny, takže to u mě mělo Firefly už od začátku těžký. Ale když od tohohle odhlídnu, fakt jsem jeden z mála, komu přišlo fakt divný míchat zaostalej westernovej svět s ultramodernim scifi světem plnym kosmickejch lodí? Navíc i ta nesourodost na lodi, kdy nějaký postavy choděj normálně moderně oblečený a další zase v hadrech z roku nebreč byla taky zvláštní, stejně jako ten divnej jazyk, kterym občas některý postavy drmolily (čínština?). Scény ve vesmíru a na lodi byly fajn (byť i tam mě rušily kostýmy nebo westernová hudba), ale jakmile se děj přesunul na zem, občas jsem u toho až trochu trpěl. Děj mě taky uplně nenachnul, protože mi přišlo, že se toho řešilo dost, ale z těch hlavních věcí se vlastně nevyřešilo vůbec nic. A v tomhle duchu se taky neslo nic neřikající finále. Možná ještě leccos osvětlí film, ale pokud mám hodnotit seriál samotnej, je potřeba tohle zmínit. Pak ještě sice chápu, že nelze srovnávat seriálovou tvorbu s filmovou a rozpočet asi nebyl kdovíjakej, ale vizuál při záběrech na lodě ve vesmíru moh být určitě kvalitnější. Za scifi prvky a scény z vesmíru třetí hodně slabá hvězda.

Bratrstvo nesmrtelných (2021)

Rutinér Fuque dodává jako ve většině případů další průměrnej akčně béčkovej biják ve stylu "neurazí, nenadchne". Samotnej nápad s jedincema, který si pamatujou svoje minulý životy i dovednosti, co za nich získali, byl fajn. Jen jaksi od akčního béčka asi člověk nemůže očekávat, že bude daný téma nějak efektně zpracovávat nebo rozebírat. Kromě jednoduchýho příběhu už teda zbývá jenom herecký obsazení a filmařina. Casting v rámci žánru ušel a vizuál (včetně výpravy nebo kulis) byl sympatickej, nicméně těch sci-fi / akčních scén, kde by se solidní řemeslo zúročilo, nakonec tolik nebylo. Je to o fous, ale za námět a vizuál přihodim třetí hodně slaboučkou hvězdu.

Blood and Bone (2009)

Akční béčko, který lacinej TV look, minimální výpravu, hroznou hudbu, silně přehrávajícího záporáka nebo laciný kostýmy (ty o několik velikostí větší obleky byly fakt jak pěst na oko) vyvažuje jenom několika pěknejma bitkařskejma scénama. Jenže ty se objevěj jenom na začátku a na konci, přičemž prostřední část je hodně uloudaná a vyplněná plkánim o ničem. Co by taky člověk chtěl v dialozích objevovat fascinujícího při takhle jednoduchym příběhu. Aspoň nějaký hustý béčkový hlášky se mohly objevit, ty by možná dojem z bijáku trochu zvedly. Upřímně vůbec nerozumim tomu, proč je něco takhle příběhově vyprázdněnýho a lacině natočenýho v červenym hodnocení. Těch pár fajnovejch akčních scén na to totiž fakt nestačí.

Léto All Exclusive (2015)

Sice je ústřední nápad stejnej jako minule (zpětný sledování toho, co se stalo), jen tentokrát dostane Franck a jeho povedená partička na hlídání místo dítěte starší babku, ale já si pokračování užil ještě víc než jedničku. Příběh je víc rozjetej už od začátku a dávkování vtípků má větší kadenci. Nějaký vtípky byly občas poměrně předvídatelný, nicméně většinou byly s takovou grácií podaný a zahraný, že se prostě nešlo nezasmát. Opět padlo pár nekorektních vtípků (babčiny protiarabský kecy) a nějaký druh humoru byl přímo Rkovej (vysávání jedu od pavouka nebo Ernestův nahej volnej pád z letadla). Za spoustu zábavy, odvázanej humor, hlášky a povedenou atmosféru starších crazy komedií čtvrtá silnější hvězda.

Studená ryba (2010)

Jeden velkej WTF. Asi jsem natvrdlej, ale já v tom nenašel vůbec nic zajímavýho. Ani nic jakoby skrytýho "mezi řádky" v podobě nějakejch narážek nebo jinotajů. Snad jenom změna chování hlavního hrdiny v závěru stála za to, nicméně k ní teda vedla hodně dlouhá cesta (resp. stopáž). Pak už pobavilo jenom pár hlášek, několik ujetejch scének a nějakej ten záběr na odhalenej ženskej hrudník. Tohle si budu pamatovat maximálně jako ten ujetej a nesmyslnej japonskej film, dvě hodně slabý hvězdy.

Případ číslo 39 (2009)

Taková standardní hororovo-thrillerová béčkárna o prokletym dítěti (démonovi). Z obsazení nesympatický René Zellweger jsem byl nedřív v rozpacích, ale po chvíli mi už nijak zásadně nevadila a místama jsem jí i fandil. Docela mě zaujalo i angažmá tehdy ještě nepříliš známýho Bradleyho Coopera. Příběh moc překvapení nenabízí a jede v hodně předvídatelnym vyprávěčskym stylu, kdy lze odhadnout, kdo asi tak následně umře a proč se co děje. A Hlavně se z bezradný hlavní postavy nakonec stane neohrožená tvrďačka, co se ničeho nezalekne a zvládne si poradit s každou situací nebo kdejakym kaskadérskym kouskem (akce pod vodou). Třetí jistá hvězda za filmařinu, pár strašících scén a místama zajímavou mysteriózní atmosféru.