Osmy (2014) (TV film)

V rámci žánrů TV filmů dokážou Osmy zaujmout. At už jde o výpravu/kulisy, dobovou atmosféru, herecký výikony nebo inteligentnější humor. Jenomže zábavnejch/zajímavejch scén neni zase tolik, abych se i přes střídmou stopáž občas nenudil. Možná to taky bylo ne uplně šťastnym časovym ohraničenim děje na jeden den - náhod tim pádem bylo až příliš a mnoho témat ani nedostalo prostor pro nějakej zajímavější vývoj v delšim časovym úseku (rozhodování, zda se přidat k STBákům apod.). Kdo ví, třeba jsem na druhou stranu nepostřeh nějaký odkazy na tehdejší dobu (protože jsem v ní žil jenom 4 roky), ale nadšení mnohých recenzentů prostě nesdílim.

Automata (2014)

Udělal jsem dobře, že jsem od scífka s robotama z evropský produkce příliš nečekal. Neřikám, že musela nutně vzniknout akční scifi jízda, ale kecání bylo příliš a jeho výpovědní hodnota byla dost malá. Navíc jsem ani nenalez žádnou pointu. Škoda takovýho výsledku. Herecký obsazení ani postapokalypická atmosféra nebo triky (na evropský poměry) totiž nebyly špatný.

Rohy (2013)

Méně někdy znamená více - hodně žánrů v jednom filmu. Nejdřív sledujete černou komedii, pak drama přes lehčí horrorovej thriller s romantickou tečkou na závěr. Parohy, který přimějou každýho říct pravdu a svym způsobem ovládat lidi by byly výbornej námet na ulítlou jízdu v podobě bijáku, kterýmu neni cízí nadhled a nebere se příliš vážně (a že nadsázku umí Aja natočit výborně). Jenže když se k tomu přidaj patetický motivy (rakovina nebo láska až za hrob) a skrytá náboženská agitka, je problém na světě. Nějaký scény vůbec nejsou špatný, ale jako celek snímek příliš nefunguje. Jednou projekcí však nic nezkazíte a aspoň uvidíte, že Daniel Radcliff už fakt neni (jenom) "ten kluk z Harryho Pottera".

Policejní akademie 6: Město v obležení (1989)

Nějaký vtípky jsou už sice tolikrát recyklovaný, že už nejsou příliš vtipný (Harris a židle), ale objeví se pár nápaditejch scének (rapující Hooks s Hightowerem). Docela potěší akčně laděnej závěr společně s finálníma soubojema příslušníka policie s padouchem, který maj stejný dovednosti (síla, karate nebo záliba ve zbraních).

Predestination (2014)

POZOR SPOILERY. Čekal jsem akčnějc laděnou scifi jízdu. Její náznaky se však začnou objevovat až s blížícím se závěrem, protože dobrý dvě třetiny stopáže se budete muset dívat na srdceryvnou zpověď hermafroditního transvestity. Závěrečná pointa by nemusela být marná, kdyby nebyla natolik překombinovaná a spokojila by se s tim, že hlavní protagonista představuje pouze dvě postavy. Nikoliv, že je svym vlastnim otcem, přítelem, přítelkyní a padouchem zároveň, tomu už jsem se musel spíš smát. Chybí víc akce i napětí a přebývá naopak větší než nutný množství paradoxů, který jenom těžko můžou dávat nějakej smysl a taky by snímek nemusel být tak komorní záležitostí, dvě silnější hvězdy.

Ruiny (2008)

Potěšej předevšim relativně schopný herci a slušná filmařina. Příběh má pomalejší rozjezd i tempo vyprávění, ale zaujme solidní mysteriózní atmosféra a exotický prostředí. Je však velká škoda, že scénář dává víc otázek než odpovědí (minimálně se mohla použít nějaká legenda vztahující se k "ruinám") a s tématem strašidelnejch kytek si nevyhraje ještě víc (např. větší psychická manipulace s hlavníma protagonistama nebo víc scén v samotný "ruině"). Klidně bych totiž vyměnil těch pár krvavějších scén za nějaký strašidelný, na který rozhodně prostor byl. Překvapí však úmrtnost hlavních postav a s tim související nepříliš hollywooskej závěr. Solidní žánrová jednohubka, tři silnější hvězdy.

Labyrint: Útěk (2014)

S bijákama o teenagerech (pro teenagery) se v poslední době roztrh pytel, Maze Runner nicméně patří mezi to zajímavější v danym žánru. Mladý a neznámý herci vypadaj jak cucáci, ale hereckej projev maj docela sympatickej (btw. Kayu Scodelario jsem si normálně splet s Kirsten Stewart). Příběh má zajímavý momenty (scény v labyrintu), jenže scény mimo labyrint bohužel začnou po čase docela nudit. Ocenit musim překvapivě malou klišovitost - jasně, hlavní hrdina nakonec cestu z labyrintu najde, ale pár jeho známejch takový štěstí mít nebude a hlavně nedojde na trapný námluvy mezi Thomasem a Teresou (což byla první věc, co mě napadla, když na scénu Teresa "přijela"). Vizuálně slušná práce a když se kouknu na skromnej rozpočet musim uznat, že divák dostane za málo peněz dost muziky. Každopádně schází víc zábavy/napětí mimo těsný uličky labyrintu a otevřenej konec mě taky uplně nenadchnul (ale uvidíme, co přinese eventuální dvojka), tři silnější hvězdy.

Spása (2014)

Drsnější podivaná s temnější atmosférou, jak je v případě severský kinematograie zvykem a sympatickym castingem. Až potud jsem byl nadmíru spokojenej. Ale i vzhledem ke kratší stopáži je škoda, že se toho moc nenakecá (skoro se zdá, že jazyk vyřízli indiáni všem hlavnim protagonistům) a nedostane se na nějakou divácky atraktivnější akci (ani Eva Green nic neukáže). Převážná část stopáže se totiž věnuje drsnejm pohledům nebo putování vyprahlou krajinou divokýho západu, až bych řek, že jde z části o ártový dílo, který uplně nemusim (stejně jako westerny).

Posedlá (2009)

Pozor na SPOILERY. Nepříliš originální, ale obstojně natočenej i zahranej psychologickej thriller. Beyoncé sice občas přehrává, ale Idris Elba se za svuj výkon rozhoně stydět nemusí. Nejlepší je však Ali Larter, která svejma výstupama vytváří znepokojující a napínavou atmosféru, kdy má člověk až obavy, co Derekovi provede příště. Jen jsem pořád čekal, že z její strany nakonec půjde o nějakej sofistikovanej plán (např. pomsta Derekovi zničenim jeho kariéry za nějakou věc z minulosti), ale všechno zůstalo při tom, že je Lisa prostě mega stíhačka. Finále v podobě závěrečnýho catfightu bylo přepálený a mám pocit, že všechno mělo zůstat spíš na psychologický úrovni. Oproti původnim očekávánim jsem však příjemně překvapenej, tři silnější hvězdy.

In Your Eyes (2014)

Díky námětu vcelku originální žánrová záležitost. Nebylo by však od věci aspoň naznačit důvod, proč se zrovna Rebecca s Dylanem takovymhle zvláštnim způsobem "spojili" a pak mě zklamal očekávanej klišoidní závěr, protože jsem pořád tajně doufal, že mě snímek v tomhle ohledu nějak překvapí. SPOILER: Mohlo se třeba zjistit, že je každej z jinýho/paralelního světa a proto neni osobní setkání možný. Ale bez povinnýho happyendu by to holt nebyla správná romantika KONEC SPOILERU. Jinak velice příjemná zábava obsahující netradiční erotickou scénu, sympatický herecký výkony a střídání žánrů (od komedie přes drama až po lehce akční závěr). Doporučuje devět schizofreniků z deseti.