• Krátkometrážní

Deszcz (1997)

Každý nějak začíná - a Tomek Bagiński začal tímhle postapo. Animace je samozřejmě nedokonalá, ale co bychom chtěli - psal se rok 1997! Příběh - dá-li se tak nazvat - je spíše průměrný a první polovina vypadá jako něco, co by mohlo být intro ke hře Mafia (2002). Jak říkám, nic zásadního, ale začátky bývají kostrbaté.

True (2004)

Klasické Tykwerovo klipovité cyklení s omračující hudbou. Jenže ono nemá smysl hovořit zde o technické stránce věci - tohle prostě musíte cítit...

Muž z oceli (2013)

Technicky téměř dokonalý a velice efektní snímek (zoomující kamera à la Firefly či Cloverfield nebo výborné souboje, ze kterých je patrné, že autoři chtěli, aby divák "cítil" tvrdost různých úderů a dopadů), který na můj vkus obsahuje bohužel příliš mnoho amerických keců a gest. Nemluvě o tom, že se tam prostě musela naroubovat i eko-agitka (Jor-El jim říkal, že nemají těžit to jádro). Ovšem obsazení hlavního hrdiny Kal-Ela i ostatních postav vskutku výborné, to se musí nechat. Postava Lois na mě působila jako jakási Wonder Woman (na všech místech hlavního dění se objevila hned - a to i po pádu z mimozemské lodi kamsi do pole). Nejvíc mě pak pobavil fakt, že letěla s nejvyššími armádními důstojníky zachránit svět (chlapi v sedadlech u kniplu a ona opřená za nimi, jako kdyby to bez ní nemohlo proběhnout - zkrátka cherchez la femme). Dá se říct, že mi tyhle prapodivné pasáže zkrátka nesedly. SPOILEROIDNÍ ČÁST Kosťák chcípne kvůli psovi - to je na Darwinovu cenu - to si jako fakt řekl Martha bude smutná, když nám umře pes - tak ho půjdu zachránit i za cenu toho, že s největší pravděpodobností sám zemřu..? :P Nemluvě o tom, že řáděním Supermana a jeho boji se Zodem a jeho kumpány musely bezesporu zemřít statisíce lidí, ale my nevidíme explicitně zemřít ani jediného (dobře, posraný rating), ovšem to, že najednou v určité chvíli Superman řeší osud jedné no-name čtyřčlenné rodiny - to mi přišlo opravdu nelogické. Ale jak píši - akční sekvence byly zábavné, líbilo se mi vysvětlení toho S i jasná heterosexuálnost hlavního hrdiny (a červené trenky má konečně schované pod oblekem), ale blockbuster roku se u mě nekoná. PS: Všimli jste si, že i přirozenou cestou počatý Kal-El by potřeboval ortodontický zásah? :) Ta dvojka vpravo dole mi nedá spát..

Wanted (2008)

Tak příjemně (a záměrně) dementní, až jsem se výborně bavil. :) Všechno zlo (nebo dobro?) v dějinách lidstva samozřejmě proudí z "východní Moravy", země Pendolina, Václava Klause a automobilu Lada. Ale ono to je stejně všechno jedno, protože o nic z toho tady nejde. Je to rychlé, svižné, vtipné a hlavně zábavné. McAvoy je sympaťák a Jolie s Freemanem jsou tady jen tak naoko (aby se bylo na co koukat a aby mentora ztvárnil někdo - mno, mentorsky vyhlížející).

Lion's Den (1988)

Parta bývalých spolužáků (a kamarádů) ze střední se po období prvního semestru opět sejde na svém oblíbeném místě. Jenže čas, závist, úspěch i neúspěch už stihli některé z nich ovlivnit... a už to není jako dřív.

Jumanji (1995)

Po mnoha letech jsem se znovu podíval na tento film z dětství. I po těch letech je to docela příjemné dobrodružství pro celou rodinu. Robin Williams je patřičně vtipný, navíc má pro mě snímek jistou nostalgickou hodnotu (jako dítě jsem tenhle snímek zbožňoval), proto čtvrtá hvězdička. ;)

Po zániku Země (2013)

Já doufal, že herecké/filmové duo otce Willa (Cypher) a syna Jadena (Kitai) utáhne tenhle film (za předpokladu nadále klesající kvality filmů Shyamalana) a z After Earth udělají odpočinkové sci-fi. Jenže on si asi režisér řekl, že vedle nového Star Treku na takový titul nemá šanci, a proto do filmu narouboval sdělení! Sdělení o tom, jak je strach nereálný, ale nebezpečí ano. O Moby-Dickovi (i když si není jistý, co to znamená), odpuštění a přežití. Naoko se to tváří i jako ekologická agitka - všechno se tam zelená, život existuje - nikdo se ale nepozastavuje nad tím, kdo planetu zničil (lidi) - ale to už by se asi moc podobalo Avatarovi. :P Divák zkrátka musí vzít za své, že Země je zmrd, který nás chce zabít, a proto tam už nejezdíme na návštěvy. Kdyby byl film přespříliš sterilní, asi bych šel s hodnocením ještě níž, ale já se v kině skvěle bavil. Obsahuje totiž tolik WTF scén, že jsem až začal uvažovat nad režisérovou dokonalostí - dělá to snad schválně?! Dvojsmyslný monolog Cyphera o tom, jak ztratil strach (anebo strach z gay sexu), kondor, závěrečné salutování synovi a mnoho, mnoho dalšího zkrátka pobaví. Nejedná se však o žádný povedený meta-humor, ale spíše o ztrátu režisérské a scenáristické soudnosti.

Sabotáž (1936)

Tento Hitchcockův anglický meziválečný film se odehrává v Londýně a pojednává o majiteli kina Verlocovi (výborné pohledy házející Oskar Homolka), který je kvůli penězům zapleten do sabotáže. Sabotáž se sice povedla (výpadek proudu), ale Londýňané se tomu vysmáli. Když je potom na Verloca vyvíjen tlak ("London must not laugh on Saturday"), do další sabotáže/atentátu se mu nechce - nemá zájem na ztrátách na životech. Jenže je zahnán do kouta a přikývne. Od této chvíle je výborně gradovaná atmosféra, jejíž vrcholem je cesta Stevieho - typický příklad hitchcockovské "bomby pod stolem". Divák ví něco, co postava ve filmu neví - a čas běží.. Samozřejmě by se toho dalo snímku z dnešního pohledu spoustu vytknout (některé dialogy, herecké výkony, naivita), ale to bychom byli nespravedliví. Sabotage rozhodně stojí za zhlédnutí a (i vzhledem ke kratší stopáži) nebude vás nudit.

Poslední vymítání ďábla (2010)

Docela zajímavý nápad (celé to "hraju divadýlko pro křesťany, abych z nich vytřískal peníze - z něčeho rodinu živit musím"), který je podtržen tím, že se tváří jako dokument (v dnešní době tak "originální"). Bohužel příliš dlouhý rozjezd (na těch necelých 90 minut) a neskutečně nevydařený závěr dělá z tohoto filmu docela podprůměr.

Americké psycho 2 (2002)

Už první American psycho s výborným Balem mě moc nebavilo. Ovšem toto pseudo pokračování nezachraňuje ani herecké obsazení v čele s Milou Kunis. Nudné, rádoby vtipné tlachání a jedna nezajímavá vražda za druhou. Já se jen modlil, ať už je konečně všechny vyvraždí a můžou být závěrečné titulky. :P