• Krátkometrážní

Gucci Première (2012)

Dovedu si představit, že firma Gucci dala Refnovi jasná pravidla, co smí a nesmí natočit. Tak či tak, jedná se spíše o průměrnou reklamu - a nezachrání to ani Blake Lively.

Ožralý Štědrý večer (2011)

Vtípek docela dobrý, ale ani výborné herecké obsazení z toho pro mě neudělalo zábavu. Spíš jsem se tomu pousmál.

Dawsonův svět (1998) (seriál)

V pubertě jsem se dostal od Pokémonů k tomuhle. Naši rodiče měli Dynastii a Dallas, my jsme koukali na Dawsona. :)

Strážci vesmíru (1993) (seriál)

Jedna nostalgická - nejdříve se mi tahle hovadina prostě líbila.. a nesnažte se mi (vrstevníci mí) nakecat, že jste nikdy nechtěli takovou parádní badass masku! :) Ovšem s přibývajícím věkem (v rámci měsíců) jsem si asi "všiml" :D, že děj jednotlivých dílů je jak přes kopírák.

Pokémon (1997) (seriál)

Ve 12 letech jsem viděl asi 20 dílů - potom jsem asi vyspěl, nebo co.. :P "Squirtle!"

Jen Bůh odpouští (2013)

Nicolas Winding Refn patří mezi režiséry, jejichž snímky vyhlížím dlouho dopředu. S Ryanem Goslingem v roce 2011 natočil skvělý Drive, který byl pro mě asi filmem roku. Dva roky jsme si počkali na jejich další vzájemnou spolupráci a nutno říct, že jsme zabředli do ještě více artovějších vod. Zajímavým spojníkem mezi oběma filmy je právě postava Goslinga - těžce identifikovatelná a uhrančivými pohledy ověšená. Z minulosti této postavy se nám dostávají pouze střípky, současně však vidíme, že právě minulost tak zásadně ovlivnila její jednání a cítění. Samotný název Only God forgives dává napovědět sdělení filmu - lidská bytost neumí jednoduše odpouštět - kromě faktu, že film obsahuje jednu vykonávanou pomstu za druhou však toto sdělení není dále prezentováno, což je velice dobře, protože by byl divák nejspíš zavalen bahnem patosu. Celý ten filmový řetězec vražd a trestů, policie (zde zosobněné policistou Changem, který má své vlastní vyšetřovací praktiky a rád si hraje s daabem), drogový kartel (představovaný postavou Juliana, resp. jeho matky Crystal) - to vše je sice pojítkem filmu, ale hlavní vyznění celého filmu (alespoň pro mne) tkví právě ve zmíněné minulosti (dětství) Juliana. Z návštěvy Crystal, která do Bangkoku přijede za účelem "dohlédnout" na potrestání osob, které jsou zodpovědné za smrt jejího staršího (loajálnějšího, lepšího, vyvinutějšího...) syna. Julianovi se do zabíjení dvakrát nechce, ale i přes ponižování od matky je patrné, že je pro něj nedosažitelným božstvem, kterému nemůže odporovat. Oidipovský komplex na diváka dýchá ze všech stran. Měla snad matka sexuální poměr se starším synem a Julian na ně žárlil? Nebo pouze s Julianem a ten to nikdy matce neodpustil? A co jejich otec? Freud by se samozřejmě vyřádil už jen ze sexuálního prožitku Juliana s "přítelkyní" Yayaying. Otázek je mnoho, odpovědí méně. A přestože je film divácky náročný, těžce sledovatelný, po jeho zhlédnutí mi v hlavě vyvstalo množství dalších a dalších otázek, což velice oceňuji. Ještě bych se rád vyjádřil k technické stránce filmu. Naprosto mě uchvátila kamera - jednotlivé záběry jsou skvěle nasvícené a zabírané - místy opravdu připomínají filmy např. od Kubricka. A hudba Cliffa Martineze s opakujícími se prvky naprosto dokonale podtrhla atmosféru. Tečka.

Portal: No Escape (2011)

Skvělý nápad i zpracování. Těch pár minut opravdu stálo za to.

Star Trek: Do temnoty (2013)

Dle mého názoru je toto pokračování o něco slabší než první díl rebootu série. Svěží představování jedničky je pryč a my koukáme na vesmírným prachem ošlehanější tváře - přesto na mě působí stále jako takoví malí usmrkanci - a Spock tak trochu jako uvědomělý bonzáček. Film rovněž obsahuje několik WTF momentů, jako třeba do spodního prádla se svlékající Carol Marcus nebo 'sooooo gay' scéna Kirk / antiradiační sklo / Spock. Taky mě trochu zamrzel nevyužitý Simon Pegg či trocha té podivné fyziky (Enterprise padá k Zemi a vypnou se jí všechny systémy včetně umělé gravitace - místo toho, aby se v ní posádka vznášela, chodí různě po stěnách a stropě podle toho, jak je loď natočena vzhledem k přibližující se Zemi). Jenže ony všechny ty výtky jsou docela jedno, protože pokud se snímku poddáte, oceníte vizuální dokonalost (všechny ty efektní odlesky), zvuk, který vám rozvibruje sedačku a líbivé 3D (které neruší) - to vše v parádním dobrodružství jako od Foglara. :P Ale hlavně - hlavně si vychutnáte brilantního záporáka v podání Benedicta Cumberbatche.