Po čem muži touží 2 (2022)

Jestliže jsem se u jedničky občas zasmál, dvojka je trapná zoufalost, kterou nezachrání ani místy zábavné přehrávání Langoše, ten scénář je prostě totálně zoufalý.

Pozadí událostí (2022) (seriál)

Neokoukaní herci, zajímavé prostředí Olomouce a univerzity, jak nemám Issovou rád, hrála velmi civilně a uvěřitelně. Nečekal jsem nějaké velké dílo k filozofickému přemítání, spíš lehčí detektivku, a tu jsem prostě dostal. Některé scény z posledního dílu byly jak z absurdní komedie, pobavily, ale v kontextu seriálu byly trochu přepísknuté.

Princezna zakletá v čase 2 (2022)

Vůbec to nebylo špatný. Sice jsem tam zachytil Pána prstenů, Harryho Pottera i Dr. Strange, ale je asi dost těžký dnes vymyslet něco echt originálního. Stejně jako v jedničce potěšil zajímavý a neotřelý nápad, zpracování, dobrý casting - Natalia jako princezna dobrá, Simona Zmrzlá opět perfektní, Eliška Křenková už tak nedrmolí, aspoň tak.

Black Widow (2021)

Plytká akční podívaná bez přesahu, popkornovka, co nezanechá stopu. Nechápu, za co dostala Scarlett těch 20 mega, připadá mi, že by těch pár scén odehrála jakákoliv seriálová druhořadá herečka.

Duna (2021)

Předlohu mám sice doma v knihovně, ale nikdy jsem ji nečetl. Takže film hodnotím bez její znalosti. Jako sci-fi se mi to líbilo. Vizuálně je to ohromné, ale ne přehnaně bombastické a přeplácané (jako např. Nadace), děj je spletitý se spoustou odboček a neznámých, akce je přiměřeně. Je pravda, že monstróznost strojů, lodí, je až šílená, taky by mne zajímalo, kde berou ti několikasetmetroví červi energii k životu, ale to už jsou drobnosti. Herecké obsazení je příjemné, jen mi do něj moc nesedl Stellan Skarsgard, který je příliš známý, no a Timothée se Zendayou, to je taková ta úlitba Hollywoodu, prostě potřebovali nalákat puboše. Děj letí jak zběsilý, některé důležité momenty nejsou vysvětlené, skoro bych řekl, že by to chtělo zvolnit a klidně i mírně natáhnout, přeci jen je to sága. Celkově však musím říct, že se mi to líbilo.

Hra na oliheň - VIP (2021) (epizoda)

Musím hodnotit průměrně, protože zatímco předchozí hry dávaly logiku a vyhrát mohl opravdu ten nejšikovnější, tahle byla postavená úplně jinak a ve smyslu ostatních her nelogicky. Kecy o "rovných příležitostech" byly tytam.

K zemi hleď! (2021)

Asi takhle - pod vlivem všudypřítomného hype jsem čekal něco hodně dobrýho, hodně sarkastickýho a tnoucího do živého. A jsem trochu rozpačitý. Na jednu stranu hodně neotřelý námět, zajímavé zpracování (prostřihy), trefné narážky na dnešní povrchní a zkomercializovanou společnost. Potud dobrý a nejednou jsem vybuchnul smíchy, zatímco moje žena na mne mrkala s útrpným pohledem. Jenže. Leonardo mi tam neseděl, chápu, že jako vědec měl být prkenný, ale možná to až přeháněl. To, co v první půlce mělo grády, se v druhé půlce zvrhlo v šarádu (ano, co měla do háje znamenat ta časově přetáhlá popíková jako-všechny-ostatní-jenom-s-angažovaným-textem-písnička z ničeho nic prozřelé Ariany Grande? Nejspíš jí někdo dobře zaplatil. Nebo naopak. Jiank - samotná Ariana měla efekt jen na mne, kdo ji nezná. Pro všechny ostatní, co ji znají, muselo být její obsazení do role "samy sebe" nelogické a byl to další nesmyslný zásek, měla ji prostě hrát nějaká herečka). Zkrátka se tam objevilo pár míst, které to poněkud celé shodily, v druhé polovině se příliš agitovalo, příliš tlačilo na pilu, ale finální dojezd volným pádem byl hezký. Jinak Mark Rylance skvělý, na vyliskání, Jennifer neurazila, Rob i Meryl pošuci. A podtitulková scéna s brontem pobavila.

Lucifer - Série 6 (2021) (série)

Strašně sladkobolný, některý věci hrozně vatovitý a natahaný, ale jinak obstojný a logický zakončení to napravilo. Snad už seriál touhle sérií skutečně skončil, bylo toho tak akorát a zakončení se vcelku vydařilo (což je dnes docela rarita), tak proč to kurvit pokračováním?

Nadace (2021) (seriál)

Po 1. sérii: Vůbec nehodnotím, jak se děj odchyluje od předlohy, protože to ani nejde - kromě několika jmen, lokací a názvu to nemá s předlohou skoro nic společného, ale to by nevadilo, je to seriál. Nevadí, ani že mužské postavy jsou z poloviny ženské, při absenci předlohy je to možná spíš k dobru. Nevadí, že se úzkostlivě dodržuje správný poměr všech ras, takže když umře hromada lidí, musí být záběr na to, že jsou tam černí, bílí i modří, to už dnes ani jinak nejde. Ale pak měli dát do titulků, že se jen "volně inspirovali" románem, jako to udělali tvůrci Já, robot ("inspired by ..."), ne že je seriál "postavený na" ("based on") románu, protože to teda ani omylem není. To by si sakra Asimov snad zasloužil, ne? Za to dám s chutí hvězdu dolů a Robyn Asimov, která je koproducentkou, a kterou měl Asimov svým nedbalým způsobem rád, zaslouží facku. Z první série Nadace jsem trochu rozpačitý. Úžasná znělka ve stylu Westworldu, tedy se zajímavými motivy a podmanivou hudbou. Úžasný vizuál, je vidět, že do toho nacpal někdo mraky peněz. Výborná hudba. Neokoukaní a zajímaví herci. Zajímavé motivy a myšlenky, dobře napsané proslovy (Seldon). Motiv tří císařů. No, a pak tu máme druhou stránku. Po shlédnutí 1. série si člověk uvědomí, že 80 % příběhu je postavené na dechberoucím, ale v dnešní době už tak nějak očekávaném, vizuálu. Zbytek doplňuje scénář s žánrovými klišé, kdy v každém díle musí být láskyplný sex, nějaké lehce odhalené tělo pro holky i pro kluky (ale jen lehce, tohle je pro náctileté), hodně akčních scén a rychlých záběrů, že vlastně ten vizuál ani nestihneme vnímat, spousta podivných místností a lodí se spoustou kdo ví k čemu sloužících výstupků, záchran na poslední chvíli, okořeněných nějakým tím duchovnem. Ještě horší ale je, že kvůli překopání děje a důrazu na postavy a akci vlastně děj trochu popírá sám sebe, protože psychohistorie byla postavená na masách, mocné individuum by ji zbořilo, a tady je kvůli akci, náhodám a individualismu tolik neznámých, že by předpovědi vlastně nemohly vyjít. Je velká škoda potenciálu předlohy, který víc než akcí byl detektivkou a špionážním thrillerem. Ale zase na druhou stranu, nebylo to úplně špatný, pozitivní je, že tam zůstalo několik linek, budování a udržování nadace, císařská linie a linie na pozadí, linie manipulací a politikaření s překvapivými zvraty. Musím rychle zapomenout na předlohu a nechat se unášet touhle popkornovkou, pak to o hvězdu určitě rád zvednu.

Nadace - Císařův mír (2021) (epizoda)

První díl mne docela nadchl, děj se pěkně rozbíhal, dlouhou dobu jsem měl pocit, že by předloha mohla být víc než pár jmen a lokací, no, na konci to vzalo obrat, ale furt ještě zajímavý. S kopce to šlo až od druhého dílu. A to trvale. A nejen volnou inspirací předlohou.