Harry Potter a Fénixův řád (2007)

Asi moje nejoblíbenější knížka, tedy zatím! Myslím tedy ze série Harryho Pottera. Nevím, jak jsem se těšil, zklamán jsem nebyl, ale zase mi toho strašně moc chybělo. Kde je famrfpálový turnaj a tedy i Ron a jeho vstup?! Neseděly tu trochu časové posloupnosti. Jako třeba návrat Hagrida, vyhazov učitelky Trelwayové a vůbec. Trošku nám nikdo nevysvětlil, proč byli kentauři tak rozladění, že by Firenze? Dobbyho už ve filmu asi nikdy neuvidíme, stejně jako nám nikdy nebude představen duch Protiva. Nitrobrana u prof. Snapea moc neseděla, stejně jako prozrazení BA v komnatě nejvyšší potřeby. I když cesta přes odbor záhad byla hodně zestručněna, souboje a honičky se smrtijedy byly impozantní. Kde se poděl souboj prof. McConagalové a zaměstnanců ministerstva to nevím. Prof. Umdridgeová byla povedená a měl jsem radost za testrály,protože jinak mají filmaři ve zvyku Hagridova zvířata vypouštět. Jediné ale, co mě fakt mrzí a možná i štve je věštba, která se teda filmařům nepovedla vůbec. To bylo všechno úplně jinak!!!! Škoda.

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Na tento díl jsem se po přečtení těšil po Fénixově řádu asi nejvíc. Taky se hodně povedl, ale čtenáře tentokrát a asi zatím i nejvíc ze všech filmových zpracování ošidil o spoustu věcí. Třeba jako návrat Fleur a její zasnoubení s Billem Weasleym, více nakouknutí do Voldemortovy historie!!, návrat Dobbyho!, postava Šedohřbeta!!!, tentokrát jsem byl rád, že jsme se koukli na famfrpál, ale výhra poháru byla zanedbána hodně. Na druhou stranu se velmi povedla postava Křiklana, který byl velmi příjemnou vzpruhou jinak už temnější atmosféry. S Ginny to bylo všechno trošku jinak, ale taky dobré… Celková spokojenost, ale… Zase ten závěr! Nevím, proč mají filmaři tendenci to ne upravit, ale úplně změnit! Souboj Fénixova řádu a bývalé Brumbálovy armády proti smrtijedům mi fakt chyběl! Ale asi dobré. Počkáme si na poslední díl!

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Tak a je to tady. Dlouho očekávaný první díl poslední knihy. Protože jsem knihu četl tak akorát, že jsem film viděl prakticky po dočtení, mohu hodnotit přesněji. Narozdíl od 4 předchozích už se filmaři snažili do filmu narvat pokud možno všechno. Proto se taky může zdát, že to místy odsýpá až moc rychle. Pravda, pro nečtenáře spousta věcí nemusí vůbec zapadat. Abych se dostal konečně k mému názoru. Nadšení, těžké nadšení! Kdosi se tu rozplývá, že je to film o stanování. Si přečtěte knihu a pak mrčte! Odpadisty nechápu už vůbec. Efekty skvělé, adaptace opravdu povedená. Díl je to od ostatních úplně odlišný hlavně asi tím, že tomu chybí velkolepost Bradavic. Není toho moc nového, ale to mně rozhodně nevadí! Jediné, co mi chybělo, byla hádka mezi Harrym a Lupinem. Snad toho Šedohřbeta už mohl někdo představit.... Ale asi ví, co dělají. Jak už jsem psal, těžké nadšení! Opravdu jsem nečekal, že to bude až tak dobré! Teď už si jen počkat do června ''11.

Red (2010)

To bylo nadmíru příjemné překvapení! Je vidět, že trio Willis, Malkovich, Freeman rozhodně nepatří do starého železa. Jak napovídá název:). V tomto filmu jim skvěle sekundují sympatický K. Urban a nádherná Mary-Louise Parker. Dohromady z toho máme výbornou akční jízdu, která sem tam sáhne do kapsy komediální a místy do kapsy thrillerní. Moc povedené!

Blade Runner (1982)

No, tak 81% (12/2010) nebude moje záležitost. Celkem chápu, že může jít o kultovní záležitost. V roce 1982 jistě šlo o průlom. Ale u mě to nic neznamená. Efekty povedené, H. Ford skvělý, ale tím to hasne. Úchylný záporák, nuda, roztahané dialogy, slabá akce... Můj názor.

Monty Python a Svatý Grál (1975)

Úžasná historická komedie v podání bandy Monty Python. Život Briana se mi líbil trošičku víc, ale tady rozhodně nebylo o zábavu nouze. Věřím, že ne každý tomuto humoru propadne, já to ale fakt můžu. Příjemné hudební i animované vstupy! Na scénu, kdy Lancelot sám dobývá hrad jen tak nezapomenu:D.

Natěrač (2008) (TV film)

Dokonce nad očekávání povedené! Trojice protagonistů exceluje a mně nezbylo než se 90 minut výborně bavit. Opravdu dobrá adaptace!

Trainspotting (1996)

Původně jsem chtěl, jak je mým zvykem, dát 4*, protože, ač je film opravdu dokonale natočený po všech stránkách, absolutně neschvaluji a dokonce nesnesu to, o čem je. Nenávidím to. To jen pro začátek. E. McGregor a R. Carlyle jsou parádní a debut K. MCKidda a nádherné K. MacDonald opravdu povedený. Film je plný nechutnostím ale i skvělých scén a silných zážitků. * "navíc" dávám především za parádní, ale opravdu úžasný soundtrack! Nechci moc srovnávat s pozdějším, tematicky blízkým Requiemem za sen, páč 10 let ve filmografii je hodně. Tady to mělo jedinou chybu oproti Requiemu, a to POZOR SPOILER!!! že tento film dopadne, asi bohužel, dobře...

České nebe: Cimrmanův dramatický kšaft (2010) (divadelní záznam)

Tuto hru bych přiřadil asi ke Africe. Není to už Záskok, nebo Akt, ale pořád se člověk výborně baví a žasne nad inteligencí tvůrců. Všechna čest a hlavně čest památce pana Smoljaka. Byla to poslední hra?

Kuky se vrací (2010)

Drrrn, vrrrn, pardon. Piiii piii, haf haf, au au?? Aneb, jak si tato česká pohádková tmavší komedie našla místo v mém srdci! Moc moc povedené! Děti to tolik nepochopí a třeba se to i bude líbit, starší to třeba jako mě okouzlí! Smekám před rodinou Svěráků!

Časové pásmo bylo změněno