Rabín Jákob (1973)

Lehká oddychovka s L. de Funèsem v hlavní roli. Některé dobré gagy, jiná místa slabší až hluchá. Dějová zápletka jako by na 90 minut nestačila, honičky a zatýkání ke konci filmu už začínají nudit. Jinak vítané zpestření sobotního odpoledne.

Příběh Alvina Straighta (1999)

Laskavý, vlídný film o stáří, bratrské lásce a úporné, tvrdohlavé cestě za odpuštěním. Skvělý Richard Farnsworth ve svém posledním filmu.

Inga Lindström - Píseň pro mou dcerku (2012) (epizoda)

Německá autorka, asistentka režie a scénáristka Christiane Sadlo chrlí svá díla pod pseudonymem Inge Lindström jako na běžícím pásu, 5 až 7 za rok . Svůj švédský pseudonym a Švédsko jako kulisu pro svá díla si zřejmě vybrala proto, že Skandinávie je proslavená ještě uvolněnější morálkou než Evropa. Laciné a banální, pěkné na pohled - severská příroda, pohlední herci, ale nuda, nuda... Bohužel i v té lacinosti je vidět současnou společenskou bídu: místo manželství "vztahy" a kariéra muže i ženy je nejčastěji skloňované slovo. Osoby ve dvojicích se přeskupí podle potřeby a všechno je zase o.k. Červená knihovna. Červená filmotéka. A k tomu německá kinematografie... Co víc dodat?

Apocalypto (2006)

Tak tohle dílko nemá chybu! Netušila jsem, že i Indiáni mají svého Chucka Norrise! Tolik jsem se nasmála, že mi až slzy tekly! Jediná chybička: Měla jsem na takové veledílo málo piva! (Nebo snad moc...?) A když jsem pak četla komentáře, ty podle hodnocení odzdola, tj. odpad a jednohvězdičkové - smála jsem se už úplně nepříčetně! Máme tady opravdu vtipné komentátory, líp než Maq a jiní to fakt nenapíšu! - - - Nejlepší sportovní výkon: skok(y) do vodopádu - - - Nejnáročnější scéna: potápění v bahně s probodnutým hrudníkem (možná ale že to bahno bylo léčivé!) - - - Nejsmutnější scéna: jak to ten chudák jaguár nestíhal! - - - Nejlepší davová scéna: Mayové skákající při obětování - zřetelně jsem slyšela "kdo neskáče, není May!" - - - Nejlepší herec: Želvy běží - - - Největší překvapení: zatmění Slunce, deus ex machina jako když ho vyšije! - - - - - - A tu jedinou hvězdičku věnuju všem maskérům (prý jich bylo 300), a taky za hromady kadáverů a litry umělé krve!

O spící princezně, šípkových růžích a uražené víle (1983) (TV film)

Dobový pokus očistit klasickou pohádku od všech nežádoucích ideologických prvků. Dopadl tak, jak dopadl... Scénář, výkony herců, kulisy, kostýmy... samá šeď a ubohost, ani stopa poetična. Marně přemýšlím, co by se na té ubohé pohádce dalo pochválit! Snad alespoň to, že je to dokonalá ukázka tvorby normalizačních let!

Svítání Zulů (1979)

Skutečný historický velkofilm, obraz největší bitvy anglo-zuluské války. V bitvě u vrchu Isandlwana 22. ledna 1879 utrpěli Angličané v bitvě proti přesile Zuluů zdrcující porážku. Zahynulo 1300 anglických vojáků, přežilo 55! Na straně zuluské padlo 2000 bojovníků a zhruba stejný počet zemřel následně na utrpěná zranění. (Zajímavost: V řadách britského vojska padl také francouzský dobrovolník, poslední člen rodu Napoleonů, princ Louis.) Angličané doplatili především na hrubé podcenění zkušeností, které "na velkém treku" a v neustálých bitvách s domorodým obyvatelstvem získali jejich bílí rivalové, búrští osadníci, a pak také na nepružnost a neuvěřitelnou byrokracii v přidělování munice. Obě tyto historické skutečnosti film věrně zachycuje... Poctivě udělaná bitevní scéna, nádherní koně, velkolepá podívaná! Možná na škodu je trochu pomalé tempo a popisnost v úvodních 30 - 40 minutách filmu, kdy je divák seznamován s jednotlivými hrdiny na anglické straně i se zulským náčelníkem Cečvajem. - - - - PS. Když čtu některé komentáře, musím se pousmát nad naivitou jejich autorů, s níž straní černým válečníkům proti bílým - jako by to byla šachová partie! Nechci se stavět do role soudce znesvářených stran, jen bych ráda podotkla, že domorodí válečníci a jejich vůdcové nebyli žádní (černí) beránci. Jako příklad může sloužit svým válečným uměním, ale i krutostí a pomstychtivostí proslavený zuluský náčelník Šaka a jeho psychopatické vraždění všech okolních kmenů včetně žen a dětí. Pozdější stalinisté nebo Rudí Khmérové by mu mohli jeho metody jen závidět! Po smrti své matky Nandi rozpoutal skutečný teror, následovaly mnohatisícové popravy a nařízení, která vyvolala v jeho zemi hladomor. Když jeho krutosti a řádění jak mezi obyvatelstvem, tak v řadách vlastního vojska nebraly konce, hledaly stovky lidí ochranu u nejbližších Evropanů, což byli převážně Búrové a ti taktéž nebyli - a dodnes nejsou - žádní (bílí) beránci. Jojo, život je někdy tak protivně složitý!

Mostar včera, dnes a zítra - historie jedné války (2010) (TV film)

Smutný a znepokojivý dokument, o jehož objektivitě ale nejsem zcela přesvědčená. Nelíbí se mi např. postoj vůči katolické církvi, jednostranné posuzování osoby J.B.Tita aj. Musím přiznat, že se autorovi povedlo obrátit mou pozornost po dlouhé době opět k Balkánu, označovanému v minulosti jako "moneta za uplaćivanje" a dodnes stálému ohnisku nepokoje a potenciálních etnických konfliktů a naplnit mne obavami o jeho další osud.

Nezapomenutelné dětství (2004)

Co mi na tomto filmu vadilo nejvíc? Těžko říct... asi všechno to, co je typické pro laciný sentiment: ... ta myšlenková plochost, ta faleš vydávající se za hlubokou životní pravdu, to podsouvání sexu dvanáctiletým, ten retardovaný dospělák, který rozdává svoje moudra à la Sokrates, kudy chodí ("Vím, co vím. A přesně vím, co nevím..."), ta černošská narkomanka z okna samotky ve vězení, která umí 13letému tak skvěle poradit s moudrostí až nadpřirozenou... (Asi proto je to symbolicky "shora", ne?) A ten 13letý, který maminku odpojí od hadiček hned po tom, co prohlašuje, že on, on sám se o ni bude starat... A aby výčet všeho, co nemusím, byl úplný, tak ještě přihazuji na váhu vulgarity a nevkusnosti slovem i obrazem. - Mimochodem proč musí být tolik scén na WC? To je nějaká nová móda? - Do toho všeho výše zmíněného pak pohoršující zacházení s Biblí ve škole zapadá zcela přirozeně... Nemohu tenhle film hodnotit, nerada dávám "odpad". Ale při troše dobré vůle si přece jen odnáším jednu upotřebitelnou myšlenku: "Utíkej, utíkej odtud...", radí černoška Tomovi. Ano, utíkám od české televize, kterou jsem si zase jednou neuváženě a naivně zapnula!

Ženský zákon (1967) (TV film)

ANI PODOBROTKY, ANI POZLOTKY! TO JE ŽENSKÝ ZÁKON! - ČOŽE MI JE Z TAKEJ LÁSKY VYČAROVANEJ? AK NEMÁ BYŤ SRDEČNÁ, NESTOJIM O ŇU! - ANI BY MU S DRUHOU NEPRISTALO! (A Jozefu Adamovičovi to s Emílií Vášáryovou opravdu "pristane"!)... Sice jsem určitě nebyla schopná vychutnat si všechny drobné jazykové nuance, ale přesto jsem si to opravdu užívala! A měla jsem příjemný pocit, že i herci si to užívají! S jakou vervou všichni hráli! A ta tetka Dorka, vždyť to byl hotový Jago z Othela! (Že by baba Jaga?) Ale ne, ona se polepšila a všechno nakonec dobře dopadlo! - ZAUZLENO! DRUHÝ RAZ TI VOLAČO DÁM! - Ale u mně není "zauzleno" a já dávám plných 5 *!

Geriho hra (1997)

Můj obdiv! Laskavé, moudré, inteligentní, vtipné, skvěle animované... Tenhle malý filmeček má všech pět pé - tak tedy pět hvězdiček!