• Krátkometrážní

Znamení (2002)

Mám rada filmy pri ktorých je dej naštartovaný od samého začiatku a divákovi neumožní ani na chvíľu sa nudiť. Asi prvá 3/4 snímku bola absolutne strhujúca. Tajomné zvuky, nejasné pohyby v poli - už to stačilo aby vo mne vyvolalo úzkosť keďže moja predstavivosť dokáže pracovať na 110%. Režisér nám však postupne odkrýva stále viac a pre mňa ostáva asi najsilnejším momentom scéna kde sa v kukurici mihne noha mimozemšťana. Ukáže dosť na to aby vydesila, ale nie príliš aby vyznela smiešne. Čím sa pomaly dostávam k záveru, ktorý sklamal na plnej čiare. Po obsahovej stránke nudný, ale to hlavné čo som nevedela prekusnúť boli efekty, viz komicky pôsobiaci počítačový alien. Myslím, že moja predstavivosť by to zvládla lepšie ako páni tvorcovia za počítačom. A ešte malá poznámka na záver. Je škoda, že tá skvelá hudba, ktorá sprevádzala úvodné titulky sa viac vo filme neobjavila. 3,5*.

Horší už to nebude (2006)

Podobných filmov, ktoré ľudom prehovárajú do duše a nútia ich zamyslieť sa nad svojim životom tu už bolo mnoho. Príbeh Harolda je však prerozprávaný natoľko originálne, že musí zaujať každého. Viacero z hercov, ktorí sa mihli na plátne síce nepatria k mojim obľúbencom, no tu sa so svojimi postavmi popasovali všetci na výbornú a moje nesympatie k nim sa dali ľahko prekusnúť. Obzvlášť Ferrellovi táto vážnejšia rola bez grimás sekla. Scénár bol rovnako príjemným osviežením. Veľmi vydarená tragikomédia, kde "tragi" a "komédia" bolo dokonale vyvážené. 4,5*.

Hellraiser (1987)

To, že je Clive Barker psychopat obdarený nadľudskou fantáziou som tušila už z jeho knižných počinov a ako režisér ma v tejto domnienke iba utvrdil. Hellraiser, jeden z najoriginálnejších hororov vôbec má v sebe veľkú dávku gore prvkov, čo pochopiteľne nemôže sadnúť každému. Nám zvráteným, morbídnym dušičkám však ulahodil. Iba na nechutnostiach sa ale určite horor stavať nedá. Som rada, že Barker to ako jeden z mála režisérov pochopil a vybudoval tú správnu mrazivú atmosféru. Nezabudnuteľné scény, nezabudnuteľný snímok.

Motel smrti (2007)

Veľmi predvídateľný snímok, pri ktorom je bystrejší divák vždy o krok vpred ako samotné postavy. Naviac často nelogické konanie zo strany obetí aj vrahov. Napriek týmto negatívam sa mi to vcelku páčilo. Afmosféra bola slušná a preto som sa dokonale vedela vcítiť do situácie hlavných hrdinov. Námet mal potenciál, ostal však na pol nevyužitý. Priemer, ktorý Vám rýchlo vyprší z hlavy.

Hačikó - příběh psa (2009)

Konečná sumarizácia po dopozeraní filmu? Balík vyničených vreckoviek a opuchnuté oči. Asi som slaboch, ale mňa tento krásny príbeh o mimoriadne silnom pute človeka so psom (alebo psa s človekom?) neskutočne dojal. Komorný snímok je natočený veľmi citlivo a sprevádzaný príjemnou klavírnou hudbou. Plemeno Shiba inu som si po tomto filme priam zamilovala. Za fúru emocií, ktoré vo mne Hachiko a jeho príbeh vyvolal menej ako 5* dať nemôžem.

Stmívání (2008)

Vďaka skvelému programu v televízii som sa "konečne" dočkala aj ja a videla "skvost" s názvom Twilight. Musím uznať, že to bolo prudko pozerateľné, no pre mňa z odlišného dôvodu ako bol zrejme pôvodný zámer režisérky. Nesmierne som sa na tom bavila. Upírska tematika zasadená do prostredia strednej školy je samo o sebe úsmevné, no tu zábava ešte len začína. Bavila som sa na trápnych dialógoch, rovnako ako na absurdných situáciách a úplne najviac ma rozosmial nápad, že upíry sa na slniečku blyštia ako trblietky :D. To bolo už vážne priveľa. Kristen Stewart ešte herecky ako tak obstála, ale kde vyhrabali zvyšok týchto "talentovaných" hercov by ma naozaj zaujímalo. Nechápem ako niekto nad 12 rokov môže brať tento gýč čo i len trochu vážne.

Okamžik zlomu (2007)

Čo drží film v nadpriemernej hladine sú bezpochyby herecké výkony. Asi najväčší sympaťák hereckého neba Anthony Hopkins sa razom zmenil na nesympatického, bezcitného vraha, no podobne ako pri hannibalovi silne charizmatického. A Ryan Gosling ma každou ďalšou rolou presviedča, že patrí medzi top hercov mladej generácie súčasnej doby. Dej je oproti iným zo súdnej siene odlišný svojou štruktúrou, čo ho robí originýlnym a dobrým. Snímku sa nedá vytknúť v podstate nič zásadnejšie, jednoducho mu však chýbal určitý náboj, ktorý Vás do príbehu 100% vtiahne, čo sa nestalo. Nepochopila som príčinu poslednej asi minutovej scény zo siene, ktorá bola absolutne nadbytočná a keby sa jej režisér vyvaroval, záver by pôsobil lepšie. Ale to len malá výčitka na záver. 3,5*.

Čekej do tmy (1967)

Tak toto bolo veľmi milé prekvapenie. 60.roky opäť nesklamali a rovnoko ako horory z tohto obdobia sa aj tento thriller vyznačoval skutočne dusnou atmosférou. Rozmýšlam, čo by som mohla filmu vytknúť, ale nič ma nenapadá a preto len vymenujem všetky superlatívy, ktorých je film hoden. Originálny príbeh, scénár na vysokej úrovni, výborné herecké predstavenie, dobrá hudba a predovšetkým skvelá réžia. Pri posledných scénach, kde sa strieda svetlo a tma a vy sa práve vtedy dokonale vcítite do situácie hlavnej hrdinky som miestami prestala dýchať. Jeden z najlepších thrillerov vôbec.

Olověná vesta (1987)

Po režijnej stránke tu máme ďalší skvelý Kubrickov počin. Niektoré scény boli až mrazivo pôsobivé. Po tej obsahovej to však už tak ružovo nevidím...Prvá časť z výcviku bola veľmi vydarená a najmä jej ukončenie bolo silným zážitkom. Keď sa však dej presunol do Vietnamu, začala som sa nudiť a z tohto stavu ma film nevytiahol v podstate až do konca. Osobne nevidím nič záživné na hodinovom nepretržitom strielaní, kde dialógy viaznu a nejakú myšlienku by ste tu teda hľadali márne. Vojnové filmy u mňa naďalej zostávajú v neobľúbených žánroch a kým sa na podobný znovu odhodlám, prejde veľmi dlhá doba.

Masoví vrazi, Hannibal Lecter - skutečné příběhy (2001)

Podobné veci ma istým zvráteným spôsobom vždy fascinujú. Človek by skutočne neveril, čoho sú ľudia, ak sa tak vôbec dajú nazvať schopní. Osobne so mnou dokument nezámaval do takej miery ako by mal a to len z jedného dôvodu. Nedozvedela som sa v ňom pre mňa nič nové. Fisha, Dahmera a podobných úchylov mám už vrytých hlboko do pamäti z iných zdrojov. To nič nemení na fakte, že dokument je na veľmi vysokej úrovni a pre tých, ktorí s touto tematikou doteraz nemali tú česť to bude určite silná káva. Väčšina normálnych ľudí sa po jeho dopozeraní ďalším rovnomenným dokumentom asi zďaleka vyhne, no tomu mizivému % z Vás, ktorým sa málilo a nebránia sa čítaniu vrelo odporúčam knihu od Moiry Martingalovej - Kanibalové.