Oppenheimer (2023)

Američané mají tento styl politických dramat v oblibě. A Christopher Nolan odvedl skvělou práci sevřeným dramatem, přeskakujícím v čase, i odlišením děje mezi barevným a černobílým snímáním (firma Kodak vyvinula první černobílý film pro formát IMAX speciálně tak, aby zajistila barevnou přesnost těchto černobílých segmentů). Jako kamínky skládačky do mozaiky se zaplňují jednotlivé osudy hlavních postav a složité vztahy mezi nimi. I v epizodních rolích filmu se setkáme s vynikajícími herci (Casey Affleck,Matthew Modine či Gary Oldman v roli Harry Trumana !), což nepochybně zvyšuje jeho atraktivitu. Kvůli propletencům aktérů i pozadí jejich účasti v něm by nepochybně bylo podnětné přečíst si literární předlohu k filmu (byť má 600 stran!)

Ostrov (2023)

Možná jsem s hodnocením milosrdný, ale když -podle žánrového zařazení - jde divák do kina (nebo si pusti v televizi) film s popisem romantická dobrodružná komedie, nemůže očekávat Spielbergova Trosečníka. A představu dolidní a zábavné "romantické dobrodružné komedie" mi ostrov v podstatě zcela naplnil.

Papežův vymítač (2023)

Slušná zábava pro ty, kdo znají "vymítačské" filmy a jejich zákonitosti. Najdou zde vše, co k exorcismu patří. Nic méně, ale také nic víc.  Je otázka, zda to stačí. Bonusem je Crowe a dramatický soundtrack.

Přišla v noci (2023)

Horor bude možná to, co vnitřně prožívá ústřední dvojice protagonistů, ale rozhodně ne žánrové vyznění filmu. S ohledem na gradaci jejich utrpení je možná trochu nespravedlivý otevřený konec, ale v tomno případě asi méně je více...

Přízraky v Benátkách (2023)

Scénář i Brannaghovo pojetí dostatečně pozměněno, aby se odlišilo od Sucheta (bohužel tento etalon budeme asi hodně dlouho mít při dalších adaptacích Poirotových případů, pocházejících z pera Agathy Christie). Ale Brannagh se pomalu etabloval a možná už předčil i Petera Ustinova. Atmosféra je navozena výtečně, působivá je i hudba Hildur Guðnadóttira

Red Gold (2023)

film nebyl zrealizován

Sedm schodů k moci - Epizoda 8 (2023) (epizoda)

Ať již to bylo pravdě pododbné více či méně, každopádně pro mnoho lidí zajímavý a oči otevírající pohled do zákulisí politiky. Na druhou řadu (pokud by se stejně měla držet paralely s realitou) by to asi nedalo, ale jeden tv sequel (se stopáží celovečerního filmu) by to možná chtělo...

Služka (2023)

Z pozlátka Rakouska-Uherska vidíme málo, ze snah Čechů a Slováků o nezávislost také. Děj se spíše soustředí na vztahy mezi německým panstvem a česko-slovensko-maďarským služebnictvem v jednom velkém domě ve středu staré Prahy, v němž se odehrávají malá i velká osobní dramata. Pozvolné plynutí děje je doprovázeno podmanivou hudbou V. Martinky. Působivý baladický film

Tři mušketýři: D'Artagnan (2023)

Tvůrci měli tu odvahu zabalit starý známý děj a zápletky do nového hávu, mnohem temnějšího (jaký rozdíl od odlehčené Lesterovy verze !). Ale přitom dumasovský duch je stále přítomen a kdyby A.D. žil v 21. století, byl by byl s touto verzí asi spokojen. Kostky jsou vrženy a osudy hlavních hrdinů předurčeny, ale jak se naplní, to divák neví. S chutí se podívám na "Suite"--- P.S: Teprve následně jsem si přečetl některé zdejší recenze a jsem rád, že nejsem jediný nadšenec této nové verze!

Tři zlaté dukáty (2023) (TV film)

Vzhledem ke slovenským reáliím mi slovenština připadala vhodnější (shlédnuto v slovenské štědrovečerní premiéře na STV1). S výjimkou strašidelně temného pohádkového úvodu se film držel spíše historických reálií života na vsi (Juraj coby vynálezce elektrických přístrojů, první "automobil" na vsi) a tím si pravděpodobně získá i dospělé diváky. Sympatický herecký projev K. Krajčovičovej v roli milostslečny Júlie