• Krátkometrážní

Parchanti (2010)

Nenáročný "Buddy" akčňák o skupinke elitných vojakov, ktorých velenie nechalo po nezdarenej akcii napospas osudu. Rozhodnú sa teda pomstiť a zároveň zastaviť jednoho nebezpečného teroristu. Akčné klišé lietajú na všetky svetové strany, ale ústredná skupinka drží viacmenej pohromade a tu a tam sa objaví vydarený vtip. Na podobne ladený A-Team však film nemá ani náhodou.

Slimáci (1988)

Veľmi dlho som sa chystal pozrieť si tento brak. Možno že to je aj viacej ako 8 rokov odkedy som tento film zaregistroval. No pozrel som si ho až teraz cez youtube, kde som našiel VHS rip. Slugs sú štandartný béčkový trash o invázii zmutovaných plzákov. Jediná skutočne "šťavnatá" scéna je ako tu jednej obeti explodujú oči, ale inak je tu gore efektov len veľmi málo a vôbec filmu chýba potrebná hororová atmosféra. Osobitnou kapitolou sú ochotnícke výkony (ne)hercov. Jednoznačná strata času.

Půlnoční expres (1978)

Režisér Alan Parker (The Wall, Angel Heart) a scenárista Oliver Stone nám prinášajú skutočný príbeh mladého Američana Billyho Hayesa, ktorý sa v roku 1970 pokúsil z tureckého Istanbulu prepašovať 2 kg hašiša a bol zadržaný políciou. Následne ho čakalo živorenie v krutých podmienkach tureckého kriminálu. Depresívny a surový film plný smútku a beznádeje nestratil nič zo svojej pôsobivosti ani po 42 rokoch.

Ed Sheeran & Justin Bieber - I Don't Care (2019) (hudební videoklip) odpad!

Pokiaľ chcete spoznať deväť kruhov pekla, máte jedinečnú príležitosť pozrieť si tento klip. To je tak keď sa dajú dohromady dvaja cukríkoví debilkovia a vytvoria nepozerateľný hnoj, ktorý je navyše doplnený o nemenej otrasný song plný húkavých vokálov, ktoré sú pre Biebera typické. Do toho Sheeran v digitálne upravenom kostýme ako medvedík. Ďakujem a idem grcať!

Thelma (2017)

Pôsobivá fantasy dráma o dospievajúcej dievčine, ktorá v sebe nečakane objaví zázračne schopnosti. Tie sa jej však začnú vymykať a ona sama sa rúti do priepasti šialenstva. Nóri sa nepochybne inšpirovali slávnym románom Carrie od Stephena Kinga, avšak obalili celý nápad do svojich typických prísad, vrátane chladného prostredia a depresívnej atmosféry, ktorá je u severanov snáď povinný základ. Mladičká Eili Harboe hrá viac než obstojne a dúfam že dostane ďalšie zaujímavé príležitosti. Malé výhrady mám len k pomalému tempu, ale inak sa jedná o záležitosť, ktorá mi ostala ležať v hlave ešte veľmi dlho po jej pozretí.

Kellyho hrdinové (1970)

Uprostred tvrdých bojov v Normandii dostane skupinka amerických vojakov príležitosť si pre seba ukradnúť poklad zlatých tehál. Tie sa však nachádzajú hlboko za nepriateľskou líniou a sejf je chránený príslušníkmi 1. divízie SS Liebstandarte. Akciou a vtipom nabitý film, kde exceluje trojica borcov Eastwood - Savalas - Sutherland.

Sedm samurajů (1954)

Príbeh o siedmych hrdinných samurajoch, ktorí sa spoja, aby ochránili malú chudobnú dedinu pred nájazdmi lúpežníkov. Majstrovsky natočený film, ktorý patrí plným právom medzi významné diela svetovej kinematografie.

The Hole in the Ground (2019)

Tak som videl trailer k novému írskemu hororu a tešil sa na novú záležitosť, z ktorej mi bude behať mráz po chrbte a doplním si vzdelanie v rámci hororového žánru. No bohužiaľ, ono strašenie sa nedostavilo. Slobodná matka tu zisťuje, že jej syna posadol akýsi démon, ale je to podané tak nezáživne a plytko, že som tento hodinu a pol dlhý film sledoval viacej ako tri hodiny. :) Z tej nudy som si fakt musel robiť prestávky a venovať sa nejakej inej činnosti, pretože hororová atmosféra tu viazne a netrpezlivo som čakal až bude koniec. Najhoršie je, že sa do konca filmu nedozvieme nič o pôvode onej záhadnej jamy ani čo sú zač tie obludy, ktoré ju obývajú. Jednoznačne premárnená záležitosť.

Rambo: Poslední krev (2019)

Comeback ikonickej akčnej postavy nemusí byť vždy zaručená trefa do čierneho. Presvedčili sme sa o tom v piatom diele série Die Hard, kde Bruce Willis pôsobil ako keby si do filmu len odskočil a povedal pár hlášiek a celý diel pôsobil ako hlúpa paródia. Piaty diel s dobrodružstvami vietnamského veterána síce dopadol o niečo lepšie, ale aj tak som mal za celý film pocit, že film zostal sotva na polovici svojej cesty. John Rambo sa vracia po 11 rokoch od posledného dielu a tentoraz je už usadený rančer, ktorý chová kone, občas si zastrieľa do terčov v svojom bunkri a vychováva osamotenú dievčinu. Tej sa podarí nájsť svojho skutočného otca kdesi v mexickom pohraničí, lenže práve tu ju unesie mafiánsky gang a urobí z nej prostitútku. Rambo balí svoj zbrojný arzenál a vydáva sa do boja. Tentoraz však prekvapivo Rambo nie je ten neohrozený profesionál ako v predchádzajúcich dieloch, ale občas tu pôsobí ako zmätený ujo a v jednej scéne dokonca padne do takej hlúpej pasce, že som si myslel že sledujem iný film. Hlavný problém filmu je ten, že ústredná dejová línia i zápletka sú krišťáľovo priehľadné a únos Rambovej "skoro-dcéry" je tu veľmi slabá zámienka k boju. Všetky slabé miesta filmu však na záver bohato vynahradí Rambov osamelý boj proti presile na ranči, kde prídu na rad nástražné míny Claymore i jeho improvizované pasti. A prestrelka v podzemí dostatočne nahradzuje to o čo sme boli počas filmu ochudobnení. Musím povedať, že keď tam začal tých hispánských slizákov jedného po druhom kynožiť, mal som zasa pocit, že sledujem starého dobrého Ramba so všetkým čo k nemu patrí. Ale cez to všetko sa jedná o najslabší diel série, ktorý sa s predchádzajúcim skvelým štvrtým dielom nemôže rovnať.