• Krátkometrážní

Až na krev (2007)

Naturalistická sonda do duše jedného ropného magnáta, ktorý obetoval celý život ťažbe ropy. Táto činnosť ho však v priebehu rokov natoľko pohltila, že nakoniec stratil aj posledné zvyšky ľudskosti. Celý film som sedel napnutý ako struna a očakával čo sa bude ďalej diať. A dostal som ďalšie a ďalšie pôsobivé scény. Daniel Day-Lewis je herecký poloboh a z jeho postavy tu behá mráz po chrbte. Nezabudnuteľná záležitosť.

Madhouse (1981)

Jedno veľké sklamanie. Žiadny "giallo" krvák sa nekoná a namiesto toho tu je len jedna zohyzdená obluda so svojím rotvajlerom, ktorý spácha značnú časť vražd. Filmu chýba atmosféra, scény vražd sú väčšinou mimo záber a jednotlivé postavy sú banda retardovaných a otravných blbcov, ktorých mi nebolo ľúto ani trochu. Navyše tu chýba aj nejaké zmysluplné rozuzlenie. Nikdy viac.

Taylor Swift feat. Brendon Urie - ME! (2019) (hudební videoklip)

Ďalšia komerčná odrhovačka, ktorá mi už vyše 3 mesiace reže uši kedykoľvek ju počujem v rádiu. No a klip, ktorý k bol k pesničke natočený je gýč jak poleno. Ružovkasté cukríkové kulisy a trápne krútenie sa ústredných aktérov pôsobia ako päsť na oko. K tomu ešte infatílne pôsobiaci jednorožci. Tieto komerčné shity fakt nie sú moja šálka kávy.

The Farm (2018)

Poloamatérský horor, ktorý otvorene vykráda Texas Chainsaw Massacre a neprináša vôbec nič nové. Hlavní hrdinovia mi boli celú dobu ukradnutí a ani nápad farmy, kde chovajú ľudí tu vôbec nepôsobí originálne. Záverečný záber potom pôsobí ako cielená paródia.

Na návštěvě (2015)

K Found Footage hororom som už od neslávnej éry Paranormal Activity silno skeptický. Tento je však z iného materiálu a hlavne za ním stojí skvelý režisér, ktorý sa však po pár nevydarených filmoch na nejaký čas utiahol do ústrania. A nutno dodať, že tento kus je aj cez jeho nízky rozpočet zaslúžený comeback. Dvaja puberťáci idú na prázdniny k svojim starým rodičom, ktorých však z rodinných dôvodov nikdy nepoznali. Rozhodnú sa o zoznámení natočiť dokument........lenže naši seniori rozhodne nepatria medzi duševne zdravých ľudí a ich správanie je viac než znepokojujúce. Filmu prospieva pozvolna budované napätie i neokukaní herci. Najväčšia sila filmu však tkvie v tom, že režisér drží diváka stále v neistote. Ani ja som nemal sebemenšie tušenie aké je tajomstvo ústredného seniorského páru a táto neistota mňa udržala pri obrazovke až do samotného konca. Veľmi dobrá práca od pána Shyamalana a navyše natočená za smiešných 5 miliónov dolárov.

Kolja (1996)

Hlboko ľudský príbeh o nečakanom otcovskom púte starého mládenca, ktorý si nechcene osvojí malého ruského chlapca a následne s ním prežije najlepšie chvíle života. Bez výhrady majstrovsky natočený film, ktorý považujem za filmovú klasiku (nielen) českého filmu.

Hard Boiled (1992)

Šialená OVER THE TOP akčná bomba, ktorá vyniesla Johna Woo a Chow Yun-Fata na pomyselný filmový vrchol. Toľko šialenej akcie a prestreliek len tak v nejakom filme neuvidíte. A celé je to majstrovsky natočené i zahrané.

13 hodin: Tajní vojáci z Benghází (2016)

Príbeh šestice kontraktorov, ktorí dokázali 13 hodín vzdorovať hordám arabských povstalcov v chaose zmietanom Benghází. Napriek námetu sa nejedná o ďalší propagandistický blábol, ale poctivý akčňák s veľmi hustou atmosférou. Chaos, ktorý vládne v súčasnej Líbyi je tu zobrazený veľmi realisticky a ani divákovi nie je jasné kto je tu spojenec a kto je nepriateľ. Bay sa tu výnimočne vyhýba jeho typickému kŕčovitému humoru a servíruje nám naturalistické bojové scény (za všetky vedie rozstrieľanie povstalca ťažkým guľometom) i veľmi napínavú pasáž záverečnej obrany základne. Ale čo mňa úplne uzemnilo: objavujú sa tu náznaky kritiky voči americkej zahraničnej politike a v jednej konkrétnej scéne tu aj sami hrdinovia pochybujú o zmysle svojej misie v krajine, kde vládne zbraň a Alláh. Na záver sa dočkáme nejakého toho patosu, ale ako celok na mňa film veľmi zapôsobil.

Ve spárech ďábla (2018)

Jeden z ďalších hororov vzniknutý zo stokrát vyvarených surovín. Klišovitý príbeh bývalej policajtky, ktorá v akcii zlyhala (dosť retardovaným spôsobom) a ktorá sa snaží začať znovu ako laborantka v pitevni. Telo mladej dievčiny, ktoré našej hrdinke privezú na pitevňu je však nejaké zvláštne a je stále posadnuté démonickou entitou. Samozrejme že sa okamžite začnú diať nevšedné veci a pár ľudí okolo našej hlavnej hrdinky to čoskoro odnesie. Filmu chýba poriadna hororová atmosféra a nestane sa tu nič prevratné, čo by sme nevideli predtým. Očakával som aspoň niečo trochu šokujúce ako tomu bolo v Exorcistovi, ale to bola len ilúzia. Možno ako bonus sa tu pre chlapa dá považovať, že naša posadnutá Hannah Grace má moc pekné telíčko a vo filme chodí nahatá. Ale to je všetko.