• Fantasy

2001: Vesmírná odysea (1968)

Nerad to říkám, ale toto se mě vůbec nedotklo. Zpočátku se mi docela líbila úvodní pasáž nazvaná Dawn of Man, následoval fajn poetický výlet kamery vesmírem za doprovodu valčíku a tím bylo mé nadšení ukončeno. Kdyby měl film čtvrtinou stopáž, byl bych spokojenější, ale tyhle záběry byly tak předlouhé, že jsem až usínal. Pár věcí se mi na filmu líbilo, nemluvě o tehdejších geniálních vizuálních efektech. Avšak nuda byla nesnesitelná. O závěrečné několikaminutové směsici barev ani nemluvím. Bohužel.

Před soumrakem (2004)

Asi jediný film, u kterého se mi pokračování líbilo o mnoho více, než první kousek. Úžasný nekonečný dialog naplněný tématy odevšad, u něhož člověk hltá každé slovo, jež je životní pravdou, moudrem či vtipem, a ani na chviličku se nenudí. I kdyby to trvalo dvakrát tak dlouho a pořád se jelo ve stejném duchu, stále bych se dobře bavil a strnule pozoroval předlouhé scény na jeden záběr. Jen málokdy se nám podaří v životě potkat člověka, se kterým si tak dokonale rozumíme a nemůžeme oba přestat mluvit.

21 gramů (2003)

Z počátku jsem byl trochu naštvaný z až přílišné komplikovanosti mozaiky. Jakmile jsem ale pochopil a začal se orientovat, dokázal jsem si film plně vychutnat a ponořit se do nesmírně emotivního zážitku. Tolik smutku najednou jsem už dlouho nezažil.

Zelený sršeň (2011)

Výborná zábava jak po akční, tak po komediální stránce. Příjemné překvapení.

Tmavomodrý svět (2001)

Pearl Harbor by se mohl učit. Pro mě jeden z nejlepších českých filmů.

Vrchní, prchni! (1980)

Jo tak dlouho se chodí se džbánem... To snad ani není možné, s jakým důvtipem řešil vrchní všechny krolomné situace :D

Restrepo (2010)

Je hrozné, jaké mladé kluky a amatéry američani posílají jako na běžícím pásu na smrt. Málokdo z nich se v tom dokumentu choval v boji správně. Teď nehodnotím film jako takový, ale komentuji realitu. Samotný dokument se mi docela líbil. Zejména oceňuji, že nic není přibarvené a věci jsou ukázány takové, jaké prostě jsou.

Černá labuť (2010)

U žádného filmu jsem se tak nekroutil bolestí.

Legenda o sovích strážcích (2010)

Tak rád bych dal za čtyři, ale bohužel sláva se nekoná. Těšil jsem se velice a po vizuální stránce to bylo více než úchvatné, až tak kvalitní jsem to nečekal. Ovšem jinak to bylo takové nějaké od každého trochu. Jakoby se přeskakovalo mezi žánry, náladami a samotnými cíli, jak diváka uspokojit. Nějak mě to nechytlo a trochu jsem se nudil. Škoda.

Donnie Darko (2001)

Hodně lidí mluví v souvislosti s Donniem Darko o pochopení či nepochopení filmu. Myslím si, že je celkem jedno jestli to pochopíte. Důležitý je ten prožitek. A pokud to chápete, nebo si myslíte, že to chápete, vaše vysvětlení není to jediné správné. Protože ostatní to pochopili zase úplně jinak. Ta nekonkrétnost docházející až k abstraktnosti je to, co dělá tento film tím, čím je. Tento styl mi opravdu sedí. Určitě to není film pro každého, spíše pro ty přemýšlivé. A pokud mohu doporučit dobrou alternativu, určitě oceníte Pan Nikdo.