Problém tří těles (2024) (seriál)

Seriál som doslova zjedol. Prvých päť častí bola doslova jazda, nápad za nápadom, skvelé tempo. Finále piatej časti fakt že skvostné. Ku tomu postavené na vedeckom základe (kvantová fyzika, iné dimenzie, škoda, že len z rýchlika). Posledné tri časti trochu stratili dych a nepriniesli už nič prevratné, skôr chystali pôdu na ďalší dej, ktorý tak skoro neuvidíme. Zrejme to bol cielený marketing, pretože mám chuť si kúpiť knihy, pretože ma echt zaujíma, čo bude ďalej.  Takéto skvelé, originálne a vedecké poňatie invázie mimozemšťanov som ešte nevidel. Vrelo odporúčam. Po piatu časť na plný počet bodov, potom tak na 8 z 10.

Brána do záhrobí (1981)

Pre mňa vrchol Fulciho diela. V tomto diele nie je len brutálny, ale aj temný a riadne atmosferický. Pritom tradične snový až máte pocit, že ste sa ocitli uprostred nočnej mory. Kebyže niekto zháňal kaliber na najrýdzejší horor, použil by som tento film, má všetko, čo chcem od „true“ hororu. Temná záhada, brutálnosť, tajomná atmosféra, nekompromisnosť voči postavám, neodhalené karty a geniálny a temný záver (jeden vôbec z top v tomto žánri!).

Mučedníci (2008)

Brutalitou, odpornosťou a ohavnosťou mučenia nasiaknutý horor, ktorý má však viacero vrstiev. Prvá polka funguje na hrane medzi psychologickým hororom a extrémnym hororom, ktorý vyvrcholí jednou z najohavnejších scén (pozitívnym spôsobom!). Pri druhej časti mi bolo (bude aj vám) fyzicky strašne nepríjemne. Záver prinesie mysterióznu pointu, dá všetkému tomu mučeniu a brutalite zmysel a pridá až filozofický rozmer. Jeden z najlepších a zároveň extrémnejších hororov vôbec.

Chudáčci (2023)

Jeden z najlepších filmov za dlhé roky, ktorý ma totálne dostal mimo hororového žánru. Rovno môžem povedať, že je to čistokrvné bizarro ako ho poznám z literatúry. Odvážne, nespútané, sexuálne, nápadité. Prekvapenie číhalo v každej minúte, vizuál skvostný, kreativita po každej stránke - scenár, kamera, prostredie, charaktery a tie kreatívne nápady všade (viem, už to druhýkrát spomínam, ale musel som to zdôrazniť). Dielo dokázalo znechutiť, hneď na to rozosmiať, potom vytiahnuť hlbokú myšlienku a následne to vrhnúť do sexuálneho tripu. Utekaj do kina. Tento film si plátno zaslúži ako máloktorý.

Maniak (1980)

Skvelý pohľad do šialenej mysle, ktorý nie je hĺbkový, ale za to brutálny. Vrah v podaní Joe Spinella je výborný, čiže odporný, slizký a z očí mu srší šialenosť. Vraždy sú dostatočne kruté, šťavnaté a finále je skvelý psychologický gorefest. A ku tomu praktické masky z 80s. Pochutnal som si.

Slimák (2006)

Tento film je čistá láska! Na zem spadne slizký mimozemšťan, ktorý napadne Grahama. Začne ho meniť a zároveň sa začne rozmnožovať, aby ovládol mestečko a potom... Výborné prepojenie vesmírneho hororu s bodyhororom s kopou gore scén, skvelých postáv, krvi, hlášok. Z filmu srší láska k starým hororom, neberie sa vážne a je to riadna jazda!

Tecuo II: Body Hammer (1992)

V podstate išlo o voľne spravený remake pôvodného filmu len Šin'ja Cukamoto mal na to viac peňazí. Bolo to dejovejšie, šialenejšie, akčnejšie, dynamickejšie. Rovnocenne sa tu stretli tri žánre – bodyhoror, temné scifi a akčný film. Ku tomu industriálny dizajn, skvelá hudba a depresívna pachuť. Opäť skvelé dielo!

Zlo si umí počkat (2023)

Dočkal som sa hororu, ktorý už „otrepané“ posadnutie démonom poňať neskutočne originálne. Dalo by sa povedať ako mor, ako nehmotnú skazu, ktorá sa šíri dotykom, vôňou, vzduchom, cez zvieratá či malé deti a hlavne sa nedokáže zastaviť. Ku tomu posadnutý vďaka skvelej „bodyhororovej“ maske pôsobí naozaj temne, odporne a zároveň má námet exotický nádych. A to som skoro nič neprezradil.   Neviem, čo mám skôr chváliť. Hororové scény sú silné, drsné a nepríjemné. Či už vypichnem samotného nakazeného zo začiatku filmu, psa pod stolom, pojedanie dieťaťa či záverečné temné deti, každá jedna scéna by mohla byť vrcholom rôznych hororov, tu ich máme všetky zaradom.   Scenáristi sa nebáli ublížiť deťom a zároveň ich funkčne využiť. Dokonca skvelo použili postavu postihnutého a urobili z neho silnú súčasť temnej atmosféry. Ku tomu dravé tempo, hutná desivá atmosféra, všade dýchajúci chaos, trefná hudba, skvelá kamera, nočné nasvietenie a ukážkový depresívny záver. Postavy ku tomu konali rozumne v rámci možností.    Dorazil k nám majstrovský hororový zážitok z Argentíny. Konečne! Krucifix, konečne môžem napísať, že som videl horor roka! Horor, ktorý ma totálne pohltil svojou temnotou, rozpitval desivými scénami a dorazil svojou odvážnou odpornosťou. S kľudným svedomím mu dávam plný počet bodov.

Aterrados (2017)

Zatiaľ, čo bol When Evil Lurks argentínskou verziou posadnutia démonom, tak Aterrados je argentínska verzia Poltergeist. Ale strašidelnejšia, s totálne hutnou atmosférou, hromadou desivých nápadov a riadnou dávkou temnoty. Desivosť level 666. Po dlhom čase som sa reálne bál pri filme. Normálne som milo potešený. Demián Rugna patrí k mojim veľkým objavom.

Zahaleni stínem (2016)

Wow! Tento film sa vydaril! Skvelo vybudoval desivú atmosféru, so strašidelnými scénami si napriek malému rozpočtu poradil ukážkovo – čiernobiela deka ma bude desiť ešte dlho a pod posteľ sa tak skoro nepozriem. Zároveň je to riadne napäté vzhľadom na vojnové prostredie a trefne, metaforicky prenáša náladu, pocity a strach z vojny a bombardovania do hororových scén. Jediná vec, čo by sa dalo vyčítať, je krehká motivácia ostať v byte, ale to som im bez problémov odpustil. Skvelý horor!