Zahaleni stínem

(festivalový název)
  • Velká Británie Under the Shadow (více)

Počas vojny medzi Irakom a Iránom sa mladá matka Shideh (Narges Rashidi) stará sama o svoju dcéru Dorsu (Avin Manshadi). Jej manžel je lekárom a často rodinu necháva osamote. V okolí ich domu padajú každý deň bomby a ich životy sú tak neustále v ohrození. Nebezpečenstvo vojny však nie je jediným problémom. V dome sa totiž začína odohrávať čoraz viac zvláštnych javov, ktoré im znepríjemňujú život. Dorsa trpí nespavosťou, jej stretnutia s neexistujúcimi osobami matka spočiatku považuje za detskú hru. V dome sa kvôli udalostiam neustále stupňuje napätie a je len otázkou času, kedy sa matkina psychika zlomí a bude musieť uznať, že ich byt je miestom paranormálnych javov. (Marceloo)

sniper18

Horory už kvôli nižším súčasným kvalitám zase tak moc nepozerávam, ale na Under the shadow som bol kvôli netradičnému prostrediu a téme celkom zvedavý a naštastie nesklamal. Nie je to síce ten typ hororu, kde sa stále niečo deje a tak aj napriek krátkej dĺžke sa väčšinu času nesie skôr v takom pomalšom tempe, ale v tomto prípade s tým nemám žiadny problém. Spočiatku nižšiu dynamiku bez problémov nahradzuje dramatická rovina ženy v strednom veku, ktorá zvláda úlohu matky a manželky, ale chcela by sa konečne presadiť aj profesijne, no kvôli politickým záležitostiam to nejde, osvieži to aj atmosféra prebiehajúcej vojny a častých náletov, aj keď toto dej neovplyvňuje až tak moc, ako som pôvodne čakal a ani situácia v rodine nie je zle zvládnutá, takže ma to celkovo dokázalo zaujať, aj keď sa nič hororové nedialo. Ale časom už predsa len začne ísť do popredia aj hororová línia a tá mi sadla až prekvapivo dobre. Je to síce len taká obdoba ducharín, ale bez zisťovania dôvôdu, prečo sa to postavám vlastne deje, no predsa len je to trochu netradičnejšie a možno aj zaujímavejšie. Samotní džinovia sa zase tak moc neprejavujú a nepôsobia ani moc nebezpečne, ale tie jednotlivé hororové sekvencie mi prišli dosť napínavé a občas aj trochu mrazivé. Dokonca aj ľakačky, ktoré ale vôbec nemusím sa mi zdali podstatne kvalitnejšie, než obvykle. Osvieži to aj prostredie paneláku, čo v tomto žánri nie je moc časté. A určite musím pochváliť aj fakt, že ich úroveň neustále len graduje, takže neustále malo čo prekvapovať. Sadli mi aj postavy, je ich tu veľmi málo, väčší priestor má len matka s dcérou, zvyšok sa objaví vlastne len na chvíľu, ale filmu to skôr prospieva, aspoň má divák pocit, že sú na to skutočne sami a nikto im v problémoch nepomôže. Režijne a technicky sa to určite stále dalo aj trochu doladiť, atmosféra mohla byť hustejšia a aj to komorné prostredie nie je zase tak moc atraktívne, ale stále všetky dôležité stránky fungujú a žánrovo je to rozhodne nadpriemer a vyhovovalo mi to. Takže celkovo som dosť spokojný, moc som nevedel, čo môžem čakať od tématiky džinov, ale je to vlastne len trochu zaujímavejšia klasika. No hlavne, že ma to po všetkých stránkach bavilo, dobrý horor. 72% ()

*CARNIFEX*

"Under The Shadow". Depresia, stres, tlak, to všetko môže mať množstvo podôb, pričom na jednotlivca môže pôsobiť rôznym spôsobom. Som veľmi zvedavý na akom percentuálnom hodnotení sa tento "Iránsky" počin "zastaví", lebo mne prvá polovica z pohľadu drámy neprišla nijak mimoriadne dramatická, no a tá druhá (hlavná), na ktorú čaká každý hororový fanda, zas nijak mimoriadne strhujúca. Je pravdou, že sa v snímku objaví pár vychytáviek založených na výborných záberoch, ktoré majú najväčší podiel na tvorbe tej správnej atmosféry, no na tak krátku stopáž mi toho prišlo akosi málo. Každopádne, sľúbiť vám môžem jednu vec: raz vás tak mykne, že bude lepšie aby ste nesedeli za sklenenou výplňou, lebo je dosť pravdepodobné, že si na vlastnej koži odskúšate, čo je to byť kaskadérom v akčných filmoch ;) Summary: dobré (!), ale nie zas tak dobré, aby som híkal od radosti (strachu) - 60% ()

S.Quentin QUALE

Slabinou Under the Shadow je ojetá zápletka alá matka samoživitelka, která mě dycky nasere hned na začátku, a neuspokojivé zakončení. Když to ale poměřím s chytlavě zvolenou dobou a prostředím, které samo o sobě (alespoň mně) dokázalo zaujmout a nahradit v úvodu absenci hororu, dále s úspěšným vybudováním napětí v celkovém pocitu nejistoty a konečně s několika mrazivě šokantními scénami, věřím, že s výhradami Under the Shadow do červených patří. Potenciál tam vidím velký. 75% ()

ricci.s

Veľmi silné 4, presnejšie 4 a pol, a som si istý, že sa to do mojej tohtoročnej top 10 bez problémov dostane. Na jednu scénu tak skoro nezabudnem, lebo neviem či ma viac vydesila ako pobavila. Asi oboje. Tempo filmu je pomalšie, ale v závere sa to nádherne vyhrotí. Keď už k nejakej ľakačke dôjde, tak rozhodne stojí za to. Odporúčam všetkým, ktorým sa páčil austrálsky "Babadook", aj keď ten sa mi zdal ešte o malú štipku pôsobivejší, teda najmä z hľadiska psychológie hlavných postáv. Nemám voči tomuto hororu väčšie výhrady, akurát možno by som v niektorých scénach pritvrdil - matke a decku mohlo z toho všetkého hrabať ešte viac, rovnako sa mohli viac prejaviť samotní džinovia. Ináč super. ()

Fr

,,TA VĚC SEM NESPADLA NÁHODOU. MYSLÍM, ŽE S NÍ NĚCO PŘIŠLO…“ /// Začínáme vysvětlením politický situace (válka Irák - Irán), ale pro děj má bej podstatnější, že němej kluk vykládá něco vo přicházejících džinech. 20 minut celkem vo hovně… Bomby padaj a já čekám a čekám… dokuď parchant neztratí panenku. Matka s dcerou neslezou z obrazu a postupně jim začíná hrabat (páč tam prej… dyť víte). Ponaučením nechť je, že paní je píča. Páč když jste píča, způsobujete si horory sám(a) – a to mám před sebou ještě půl hodiny! Tu vyplní hororová výprava za „bábikou“. Tady by mně nepřekvapil ani nápis „podle skutečnosti“. Je v tom kus těch jejich kravin (vodlišností) a dvě (hezký) leknutí. Takže 2*, páč přestože jdou Iránci na Satana jinak, mně to neuhranulo. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Vo džinovi vím z koránu. 2.) Baví mně sledovat dospělou píču. 3.) Thx za titule „kirvola“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR NE AKCE * NAPĚTÍ * ()

• Britský filmový kritik Mark Kermode označil v decembri 2016 Under the Shadow za najlepší film roku 2016. (Karamanlis)
  • Timeline: Film se natáčel v hlavním městě Jordánska. Šlo o mezinárodní koprodukci, režie se ujal scénárista filmu a režisérský debutant, Íránec Babak Anvari. Film si odbyl světovou premiéru v lednu 2016 na filmovém festivalu Sundance. Následně byla práva na distribuci zakoupena společností Netflix. Do amerických kin se horor podíval 7. října. (Hal_Moore)
  • Oficiální vyslanec britské kinematografie na 89th Academy Awards 2017. (Hal_Moore)