• Fantasy

Slunce, seno, erotika (1991)

Ano, tak tenhle film je ukázkou naprosto bezprostředního jednání a občasného chování českého národa a Zdeněk troška nám ve 110 minutách ukázal situaci po revoluci prokládanou tím nejobyčejnějším českým humorem, maloměšťáckou hloupostí a nahotou(i když tu si mohli odpustit). Poslední z trilogie není převratné dílo, ale mělo by pobavit prostého diváka , který není zrovna filmový maniak, nýbrž člověk který si rád sedne k televizi a zasměje se. Většině lidí tento styl humoru nemusí být příjemný, ba naopak. Kdyby někdo v tomto filmu chtěl někdo hledat nějaký hlubší smysl, tak ho bude stěží nacházet. Jinak je zde skvěle ukázán kontrast mezi zahraniční zemí a zemí českou: Zkrátka:...taky se vám zdá chlapi, že vidíte to co jste předtím neviděli? ....a Nebo spíš nechtěli vidět! Prostě a jednoduše některé hlášky v nás zůstanou ještě dlouho. "Così? Così? Così?....jo kozy!...asi tak.(hvězdička za herce a herecké výkony, hvězdička za vtip, hvězdička za dokonalé vystihnutí české vesnice a vesnického chování a speciální hvězdička za Helenu Růžičkovou) 75%.

Krvavá hostina (2005)

Tak nedávno jsem se dostal k tomuto filmu a když jsem si ho pouštěl, tak jsem ho bral jako klasickej horor, ale po pár minutách se mi dostalo několika úsměvných scén a vážné pojetí hororu bylo tatam...až poté jsem se dozvěděl, že to byla komedie. Nicméně můžu říct, že to je vcelku povedené dílo ve kterém není nouze o krev ani o nějaký ten černý humor. V tomto filmu se na nic nečeká a skočí se rovnou na věc což je pozitivum, protože jinak by to hodně ubíralo na kvalitě nagativum je, že ze scén u kterých se má divák pobavit je tu po skromnu (některé mi měly přijít vtipné, ale spíš to se mnou ani nehnulo), ovšem některé se opravdu povedly. Dále mi přišel trochu podivný rozpor v charakteru postav, některé to berou vážně a některé jsou tu prostě od toho aby nás pobavili. Tak či onak mi tato kombinace nesedla, připadlo mi to spíše jako kdyby sebrali postavy z hororu a z komedie a smíchali je dohromady což vytvořilo prapodivný dojem. Chaos ve scénách mi ani moc nevadil i když kdyby se to poladilo bylo by to lepší. Z této hororové komedie se dalo vytěžit mnohem více... což je škoda , protože se toho nevyužilo. Dávám 65%, protože chybky tu opravdu byly, ale večerní film pro člověka, který se chce pobavit ho můžu doporučit.

Soudný den (2008)

Z tohoto filmu jsem měl chvíli trochu rozpolcené pocity, ale po celém shlédnutí mi došlo, že to byla opravdu jedna z největších filmových jízd jakou jsem kdy zažil. Neil Marshall nám naservíroval opravdovou podívanou prostřednictvím šílených punkerů, středověkých rytířů, lidí zmutovaných virem, nebo jen snad dívkou ve vaně s brokovnicí po ruce a neváhající ji použít na šmíráky. Ačkoliv některé scény mi připadaly příliš dlouhé a některé zase příliš krátké, zážitek zůstal stejný. Kdybych se měl zabývat psychologií postav, tak ta nebyla příliš propracovaná, ale to už přebije Rhona Mitra v upnutém oblečku a zbraní v ruce. Mnohotvárnost filmu je propojena příběhem i myšlenkou a dějem který graduje od začátku a vyvrcholí luxusní automobilovou honičkou. Černý humor, který je zde použit je už pouze třešnička na dortu. (hvězdička za Rhonu Mitru, hvězdička za mnohostránkovost filmu, hvězdička za humor, hvězdička za efekty, a hvězdička povedenou akci, která se táhne celým filmem a neustává) 90%

Sám v temnotě (2005)

Na tento film jsem jsem se rozhodl podívat i přes to, že má špatné hodnocení a můžu konstatovat, že je opravdu oprávněné. Prakticky celý snímek se něco děje, ale zároveň i neděje, chybí tomu jakýsi nádech napětí co by měla přinášet každá akce. Nepřehledný příběh, chaotické scény, a vůbec žádný cit pro detail. Film sice obdahuje pár témat která by mohla posloužit jiném samostatnému filmu, ale zde to vypadá jako jedna neuvěřitelná spatlanina, která se opírá o jakýsi mýtus a ještě k tomu hodně slabý. Co mě ve filmu zaujalo byla ta honička s nezabitelným chlapem, ale potom to už zase byla jen kupa nudy. Nic co by člověka rozesmálo, nic co by v něm vyvolalo trochu strachu, či napětí a nic co by ho nutilo k zamyšlení. Film by určitě fungoval o mnoho lépe kdyby tam vynechaly ty potvory, protože ty tam stejně jsou jen na okrasu. Nebo naopak kdyby se jimi zabývali a vynechali další nesmysly. takhle mi přišlo, jako by se odvíjel film např. o "policajtech" a najednou tam odněkud vtrhly přišery a začaly tam masakrovat všechny okolo, nikdo neví kde se tam vzaly a ani co chtěj. Dávám hvězdičku za závěrečné titulky a písničku od Nightwish, jinak to je o ničem.....10%

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Po zdlouhavém roce a půl jsem konečně mohl shlédnou tento díl na který jsem se těšil tařka nejvíc, nicméně byl pro mě velkým zklamáním. První a druhý díl měl svoje kouzlo, třetí byl temný s výbornou psychologií postav, ve čtvrtém díle se vrátilo trochu toho kouzla, ale zas postavy byly jen načmárnuté s jednoduchými a předvídatelnými reakcemi, pátý se totálně odklonil od knižního zpracování co se prostředí a zpracování týká a šestý už pouze fungoval podle příběhu jak byl napsaný v knize. Daniel Radcliffe má pořád stejné vystupování, stejné fráze a stejné pohyby neobohacené naprosto ničím. Jediná jeho světlá herecká stránka byla v pasáži kdy se napil tekutého štěstí. Dále je tu spousta nesrovnalostí s knižní předlohou, které samozřejmě už vystupovaly napovrch v předchozím díle. (Jak to , že si smrtijedi vesele poletují když v 7 knize Voldemort letěl a ostatním to přišlo neuvěřitelné? Jak to, že Snape zahojil Draka po zásahu kletbou Sectum sempra, když v knize je psáno, že rány způsobené kouzlem nelze zhojit? Jakto, že Snape dudělal na Harryho jakýsi posunek když lezl na astronomickou věž a poté zabil Brumbála?...o tom v knize dokonce nebyla ani zmínka...tam byl Harry pod neviditelným pláštěm držený kouzlem od Brumbála.......a naposledy: Jak to, že Harry a ostatní si posílali kouzla bez mluvení naprosto bez problémů, když tuto schopnost získali sice v 6. díle, ale tento jev lze zpozorovat už v pátém filmovém zpracování ). Tyto a mnohé jiné nedostatky by se daly překousnout, ale co těžko jsem těžko přenesl přes duši byl totální chaos v akčních scénách, šílený střih, šetření na efektech, a celkový nedostatek akčních scén. Ostatní scény byly zdlouhavé, ponuré a nic neříkající. Děj je sice bohatý, ale David Yates nám z toho udělal jeden komplexní blok ve kterém se obyčejný člověk jen velice těžko orientuje a scény splynuly v jedno (stejné ponuré dialogy, téměř podobné prostředí, jak se Harry tvářil když procházel hradem, tak se tvářil i při putováním za viteálem, což by měl asi prožívat trochu jinak . . .) Světlé stránky filmu jsou občasné kvalitní herecké výkony jako podal Jim Broadbent, nebo Helena Bonham Carter, humor podávaný v přiměřených dávkách, již zmíněná scéna s Danielem poté co se napil tekutého štěstí a úplný závěr filmu kdy umřel Brumbál a kratičká promenáda smrtijedů po hradu, ze které se ovšem dalo vytěžit mnohem mnohem více. (Prostě jsem se těšil na McGonagalowou jak se bude ohánět hůlkou). Princ dvojí krve mě sice zklamal, ale třeba proto abych mohl být nadšený z posledního dílu, který nám bude naservírován ve dvou částech, tam už totiž tu akci zamaskovat nemůžou.(hvězdička za Helenu a Jima, hvězdička za scény kde jsem se smál a hvězdička za závěr filmu, kde jsem měl slzy na krajíčku) 50%