Dracula (2020) (seriál)

Ajajaj. Už na konci druhej časti som vedel, že z toho bude pri kombinácii mien Gatiss a Moffat, ktorí vždy toľko vymýšľajú, až všetko poserú, prúser gargantuovských rozmerov. A veruže som sa nemýlil. Prvá časť bola ešte celkom zaujímavým spôsobom ozvláštnená, ešte tam bolo badať rešpekt k pôvodnej látke, hoci v niektorých momentoch som už aj tam dvíhal obočie. V druhej časti už sa to začalo pomaličky lámať, no a v tretej už je to obyčajný vtip, v ktorom G&M pomrkávajú na diváka a tvária sa, akí len sú oni strašne clever, že dokážu všetky draculovské stereotypy "ozvláštniť" a "vliať im novú krv do žíl" (aha, vidíte, aké obraty dokážem vytvárať? BBC, zamestnaj ma!). Z Lucy je obyčajná diskotéková hoe, ktorá sa muckala s každým (Seward, Larry, Moe, aj Čaptavý Joe si s ňou užil), Dracula vie okamžite používať strelné zbrane a kamery, ba čo viac, odrazu má aj ľudské práva... I could go on and on. K tomu si pripočítajte kopu logických nezmyslov, ktoré clever boys G&M pri všetkej svojej duchaplnosti nevychytali. A ten ich humor. Ten za mňa absolútne nefunguje, horšie: je tu absolútne nepatričný, vďaka nemu z tohto diela vzniká nechutná fraška, z ktorej cítim neúctu k originálu. Politická angažovanosť, ktorú riešia v komentároch iní, mi ani tak neprekáža, nikdy mi neprekážala - čo ja osobne nedokážem vystáť, je to, že celá odľahčenosť a snaha o moderné poňatie a intertextualitu totálne zabíja ducha Stokerovej predlohy, pretože sa tým stráca atmosféra tajomna, ktorá z Draculu robila fenomén, akým dodnes je, a ktorej môžu príživníci ako G&M ďakovať, pretože im umožnila túto mŕtvolu nielen oživiť, ale aj pekne zneuctiť. Na tomto seriáli, a predovšetkým na tretej časti, nie je nič, kvôli čomu si ľudia Draculu zamilovali a kvôli čomu sa na tento Gatissov a Moffatov úlet tešili. Aspoň ja určite. Hrozný shite. POZNÁMKA: Sherlocka mám rád, aspoň do určitého bodu. Tam totiž tvorivý princíp nášho ever-so-clever autorského dua Gatiss a Moffat nie je až taký deštruktívny, Doylov detektív predsa len znesie odľahčenejší prístup skôr ako Stokerov gróf.

The Invitation (2015)

Neuveriteľné prekvapenie. Ukážkový slow-burn s jedným z najlepších záverov, aké som kedy v horore videl.

Too Old to Die Young (2019) (seriál)

Máločo v televízii ma ešte dokáže takto zasiahnuť. Maximálne minimalistické, maximálne zvláštne, maximálne hypnotické, maximálne nehollywoodske (ak ešte v súčasnosti pôsobí režisér, ktorý by si na takejto úrovni produkcie - akože Amazon, streaming, veľký seriál s globálnym dosahom - dovolil to, čo Refn v 8. epizóde, tak mi dajte vedieť). A zostane v hlave dlho, dlho, dlho.

Aquaman (2018)

Čakal som, že to bude úplná hovadina, a ono je z toho asi najlepší DC film. (Čo zase nie je až taký achievement, ale aj tak...) Príjemná superhrdinská zábava, ktorá sa už chytá na niektoré (hoci nie tie najlepšie) marvelovky.

Suspiria (1977)

Tak toto bola tá Suspiria, z ktorej všetci tečú? Uf. Roztržitá, zmätená réžia/strih, vďaka ktorému na seba scény pomaly ani nenadväzujú, plytký dej, hromada nelogickostí a hlúpostí (počítanie krokov, wtf? drôt, wtfx2?), prepálené herecké výkony, za ktoré by sa nemuselo hanbiť ani Kubrickove Shining... celkovo totálne čudesný mišmaš niečoho, čo je film od talianskeho režiséra s talianskymi hercami, ktorí rozprávajú po anglicky, a ktorý sa odohráva v Nemecku (čo nie je vôbec podstatné a keby na to "nenápadne" neupozornili scénou s tanečníkmi v krčme, človek na to aj zabudne). Stopáž hodina a pol, pocitovo tak šesť hodín. Súhlasím s tým, na čom sa zhodne asi väčšina recenzujúcich, teda: vizuálny štýl a niektoré izolované scény naozaj pôsobivé (hlavne záver), veľmi dobrá hudba... ale to je asi tak všetko.

Zlý časy v El Royale (2018)

Niekto tu pred natáčaním vášnivo hltal tarantinovky. Veľmi príjemné prekvapenie, ktorému by prospela kratšia stopáž a trochu... iný záver. Ale spokojnosť.

Anihilace (2018)

Niektoré scény a zábery sú pôsobivé, ale je to minimálne o dve triedy horšie ako literárna predloha, preto 3*. Hlúpe správanie niektorých postáv, násilný dôraz na love story a občas nevýrazné dialógy (najmä v prvej polovici) z toho robia pomerne priemerný film. A hoci nie som z tých, ktorí sa cítia oprávnení vynášať výroky o tom, že "X nevie hrať" a "Y bolo dobre zahrané" (čo to vôbec znamená?), ani herecké výkony mi práve nesadli.