Temné lesy (2020) (seriál)

Filmařsky zvládnutý krimi-thriller, ale chováním postav už méně. Takový ten pocit, když si říkáte, že ve vypjaté situaci by se člověk přece zachoval jinak. Ale cením snahu. Příště adaptovat raději něco ze svého. Takže jedním slovem opět reklama na český výrobek: Škoda.

Amundsen (2019)

Až s podivem sleduji ty příběhy lidí, kteří ve svém životě dokázali neskutečné věci, o kterých se dnes učíme na školách, ale v osobním životě byli lidmi, kteří často selhávali v jiných oblastech života. Trochu takový rozpor, jakože. Takto na mne alespoň působil tento film. Kdyby se film soustředil jenom na dobytí Jižního pólu, tak mám o Amundsenovi pocit, že to byl borec. Jak však nakoukneme do soukromí, tak to pak dostanu na postavu zcela jiný pohled. Takový ten facebook efekt. Ty nejhezčí fotky, události, cíle. Realita tatam. Ale spektákl krásný, to žádná.

Richard Jewell (2019)

Takové příběhy píše sám život a Eastwood tomu umí dát tu správnou fazónu. Jednoduchý člověk, který jen chce dělat svou práci dobře a svědomitě. Eastwood ve svém věku stále umí natáčet ty obyčejné lidské příběhy s patřičnými emocemi. I přes možná tragikomický příběh je zde vždy ta závěrečná naděje. Nemusím vždy vidět, že zlo je potrestáno, ale že to dobré, je vyzdviženo. Jednoduchá filmařina postavená na skvělém prokreslení hlavních i vedlejších postav. To chce fakt pevné režisérské vedení. Jsem zvědav, kolik těch filmů ještě Clint Eastwood natočí. Po těch popcornových filmech plných efektů je to balzám pro duši. Marně přemýšlím, zda se něco podobného točí i u nás. Marně. Za mně plný počet.

Le Mans '66 (2019)

Ryze chlapská záležitost. Hodnoty přátelství, rodiny, touha vítězství a úcty. Líbí se mi ta poctivá filmařina, silná auta a vykreslení přátelství dvou chlapů, kteří svými sny mění svět (alespoň ten automobilový). K filmu bych přidal žánr rodinný, protože ač se to nezdá i zde hraje rodina a jení podpora důležitou roli. Nejsem sice žádný fajnšmerk na závodní auta, ale film ve mně vzbuzoval takovou tu chlapskou touhu sednout za volant GT40 a projet si nějaký ten závodní okruh.

Apoštol Pavel (2018)

Dnes je "in" vyprávět biblické příběhy jinak, snažit se jít kapánek s dobou. A já to chápu. Nevyprávět celistvý příběh, ale vzít krátké historické období. Můžeme se pak více zaměřit na formování postav a pro ten příběh více zapojit naši fantazii a mé chápání víry, křesťanství a všehokolem. Je to jako číst biblické příběhy po xté a stále nacházet nové a nové myšlenky. I zde, v tomto filmu, je příběh Pavla podán z jeho posledního období a jeho sdílení s Lukášem (zde jsem opravdu nepochopil proč do role Lukáše obsadili Jamese Caviezele, pořád si ho vybavuji jako Ježíše). Hezky se ty dialogy/monology poslouchá a ten rozdíl mezi dobrem a zlem, mezi láskou a nenávistí je zde markantní. Film je opět komorní, nemá velké výpravné scény. Ale do budoucna je to pro křesťanskou tvorbu cesta dobrým směrem. Komorně podaná část příběhu Pavla, kde se však projeví hloubka poselství.

Poslední útěk Jeronýma Pražského (2018) (TV film)

Oceňuji za jakých podmínek museli tvůrci toto dokudrama natočit. Myslím, že se jim to hezky podařilo. Jeroným si opravdu takový příběh zasloužil. Vetchý tomu dodal ten správný punc. Je cítit, že tvůrcům byla hloubka odkazu blízká. Tak jako u Jana Husa i zde je krásně vidět nejenom základní příběh hlavního hrdiny, ale také tu prohnilost a zkostnatělost katolické církve. Při sledování takových hrdinů víry si pokládám otázku: jaká je moje víra?? Tenkrát za svoje vyznání zaplatili životem. Jak by obstála moje víra v takových podmínkách? Takže příšte J.A. Komenský?? Těším se.

Máří Magdaléna (2018)

Wow. To je přesně ten můj styl vyprávění biblických příběhů. Člověk musí vidět za ty malé odlišnosti či nyance dramaturgicky dané, poselství však vystihuje přesně. Všechny postavy zde měly jasnou motivaci, včetně Jidáše, Petra a hlavní postavy Máři Magdalény. To pak dostanete zase úplný jiný pohled na věc, když čtete ty příběhy v Bibli skoro každý den. Co jsem měl možnost vidět filmy o Ježíši Kristu, Joaquin Phoenix zde zahrál Ježíše zatím filmově nejlidštějším způsobem a pro mně nejvíce uvěřitelným. Nevím jak budou reagovat ostatní křesťané, církev, známí a ateisté. Vnímám, že pro některé tento film bude opět trnem v oku. Já mu po obsahové stránce nemám co vytknout (to, že představitelé mluví anglicky, s tím už asi nic nenadělám). V kině po skončení filmu jsem vnímal jasnou myšlenku, že když se člověk osobně setká s Ježíšem, už nikdy nebude stejný.

Největší showman (2017)

Prorodinný film. Jsem rád, že tvůrci zachovali hodnotu rodiny. To vždy dojímá a má cenu za rodinu bojovat. Třeba i formou muzikálu s tklivou muzikou.

Učitel - Série 2 (2017) (série)

Za mě slabší než první série, to žádná. Díky druhému dílu a zakončení dávám body dolů. Ale pořád je to lepší než česká produkce. Tam je to pořád o level jinde. Ta polština v těch dialozích je prostě více cool, tak asi jako když slyšíte zpěvnou angličtinu a pak ji mějte předělat do jiného jazyka. České titulky ani zdaleka nedosahovaly úrovně dialogů. Za mně bych to zkrátil na 6 dílů. Kamera taky skvělá zvlášť, když 80% záběrů je z dnes moderního steadycamu.

Dark (2017) (seriál)

Mám rád takové mystery příběhy: promyšlené, nenáročné na akci, stačí jen dobře napsaný scénář, tajuplné lokace a seriál je na světě. Klidně bych si dokázal představit podobný počin i u nás. Takové seriály prostě dneska frčí. Jsem zvědav, jak si Němci poradí s další sérii. Hlavně méně "časových paradoxů".