Pan profesor Hannibal (1956)

„Film ,Pan profesor Hannibal' chce v několika výrazných tazích charakterisovat Maďarsko let 1930. Byla to doba, kdy horthyovský fašismus dusil už v zárodku každou samostatnější myšlenku, kdy fašistická demagogie sváděla masy a nutila je ke zlu, kdy tma nevědomosti byla horši než cokoli jiného. To bohužel necharakterisovalo jen maďarskou skutečnost. Tato nákaza zrodila Oradour a Lidice, Dachau a Osvětim, i všechny válečné rány, které se ještě dnes velmi těžce hojí. Během deseti let, která uplynula od osvobození, snažili se tvůrci maďarského filmu zničit tuto zhoubnou ideologii a zamezit jejímu znovuzrození. Musíme přiznat, že tento boj přes dosažené úspěchy neměl vždycky jen kladné výsledky. Vždyť před několika měsíci ožily ve skutečnosti přízraky, které obklopovaly pana profesora Hannibala. S mnohonásobnou naléhavostí tedy dnes cítíme výstražná slova tohoto filmu: Lidé, nezapomínejte! Maďarští tvůrčí pracovníci si vzali tuto výstrahu k srdci a mám dojem, že vám mohu jejich jménem slíbit, že na všech příštích karlovarských festivalech budeme promítat takové filmy, které usiluji o trvalé přátelství mezi národy a které přispívají k prohloubaní šlechetných vztahů mezi lidmi." Z projevu vedoucího maďarské delegace lstvána Kondora před uvedením filmu "Pan profesor Hannibal" na X. MFF v Karlových Varech. Dvojnásobný laureát Kossuthovy ceny Zoltán Fábri patří k nejvýznamnějším maďarským filmovým režisérům. Z jeho filmů byly u nás promítány v r. 1954 „Bouře", v r. 1955 „Pro 14 životů" a v r. 1956 „Kolotoč". Filmový přehled 34/1957

Město dávných bolestí (1956)

Čínský film „Město dávných bolestí" je kronikou rodiny čínského universitního profesora, která prožila, stejně jako čínský národ, několik velmi těžkých let, plných bídy, útrap a útisku. Ve všech těchto letech rostlo nejen v profesorově rodině, ale ve všech čínských rodinách, přesvědčení, že je nutno bojovat aktivně proti vnějšímu nepříteli i reakční vládě. Léta trvalo než byl tento boj vítězně skončen, mnozí položili životy, právě tak jako profesor Ťiang Chao. Sen o klidném a šťastném životě v míru byl sice těžce vykoupen, ale přišla doba, kdy přestal být snem. Filmový přehled 34/1957

Doktor v domě (1954)

Úspěch anglické veselohry „Doktor v domě" a to nejen v Anglii, ale v celém světě se vyrovnal úspěchu „Genevievy", kterou byla zahájena řada nových anglických veseloher. Po „Doktorovi v domě" byly natočeny ještě dva filmy s oblíbeným hercem Dirkem Bogardem v hlavní roli pod názvy „Doktor na moři" a „Doktor hledá místo". Film „Doktor v domě"byl uveden na letošních Filmových festivalech pracujících, film „Doktor hledá místo" byl promítán v soutěži letošního karlovarského Mezinárodního filmového festivalu. Britský delegát Goodhind charakterisoval při této příležitosti sérii „Doktorů" těmito slovy: „Dobře natočený film, který má zábavní hodnotu, může být dnes uváděn na celém světě, bez ohledu na zemi původu, ale musí mít určitou kvalitu, která si získává oblibu. Určité filmy se líbí divákům všude, ať už je to na Islandu, v Japonsku, Brazílii, nebo Velké Britannii, a ,Doktor hledá místo' je tímto typem filmu. Když Rankova společnost natáčí film, má na zřeteli vždy dvě hlavní věci: za prvé, že filmy jsou určeny pro zábavu, a za druhé, aby ukazovaly světu britský způsob života. Až uvidíte dnešní film, jeho zábavná hodnota bude zřejmá. Uvidíte také mnoho aspektů dnešního života ve Velké Britannii, popsaných přirozeně ironicky, ale přesto věrohodně ukazujících všeobecné životní podmínky; zvláště pak tento film demonstruje náš anglický způsob humoru." Filmový přehled 34/1957

Pohádková krajina Kuej-Linu (1955)

Film byl uveden pod názvem „Kuej-linská krajina" na IX. MFF v Karlových Varech v r. 1956 a byla mu udělena Cena za dokumentární film. Filmový přehled 33/1957

Šťastnou cestu! (1956)

V poslední době jsme měli příležitost vidět několik filmů, v nichž se sovětští umělci velmi seriosně a hluboce zamýšlejí nad některými závažnými problémy života mladých lidí. Z dříve uvedených to byl na př. „Syn", který se dobře podíval na otázku chuligánství a na cestu mladého člověka k správnému chápáni života. Z filmů, které uvidíme, je to na př. i Zarchiho „Výška" z letošního karlovarského MFF, v níž se řeší některé problémy vzájemného vztahu mladých lidí. K těmto filmům patří i Ejsymontův „Šťastnou cestu!" Film si bere na potaz problém, který se i u nás stal svého času středem pozornosti a který je v Sovětském svazu zřejmě stejně živý jako u nás. Jde tu o příběh syna z dobře situované rodiny předního vědce. Rodiče mu nikdy nedovedli nic odepřít a syn se jejich péčí. zejména přehnanou mateřskou láskou, zhýčkal k lenosti a naprosto bezstarostnému poměru k životu. Dojde tak daleko ve svém mravním úpadku, že nic nenamítá proti tomu, když mu matka zajišťuje přístup na vysokou školu kam by se jinak pro svou lenost asi sotva dostal zadními vrátky. Andreje vyvede z pohodlné nesprávné životní costy pracovitý a přičinlivý bratranec, kterého si Andrej velmi oblíbí. Je si jen přát, aby si velký výchovný smysl tohoto příběhu uvědomili všichni naši diváci a nebude jistě málo těch, jichž se jeho myšlenka bude víc než živě dotýkat. Ve filmu nejde jen o problematiku vhodné a nevhodné rodinné výchovy, je v něm - i když bohužel ne do takové míry, jak by bylo záhodno naznačen i význam správného řešení tohoto problému pro život celé společnosti (je to nakonec i problém zneužívání významného postavení pro osobní cíle). U nás, kdy se v poslední době velmi seriosně hovoří o naší mládeži a jejím životě, o tom, že děti nejsou od útlého mládí v rodině vedeny k střídmosti, skromnosti, ale že jsou naopak hýčkány, může tento film sehrát významnou výchovnou úlohu. Filmový přehled 33/1957

Případ ještě nekončí (1957)

Dlouhý film režiséra Ladislava Rychmana vypráví detektivní příběh z vědecké laboratoře. Režisér Ladislav Rychman pracoval doposud jako libretista, scénárista a režisér krátkých filmů. Proto zvlášť zdařilá je exposice filmu „Případ ještě nekončí", v nichž chtěl reřlsér charakterisovat dokumentaristickým způsobem odpovědnou práci epidemiologického ústavu. Režisér a všichni jeho spolupracovníci byli ještě před natáčením filmu důkladně poučeni o organisaci práce ve výzkumných ústavech, aby mohli věrohodně představit prostředí, pro náš film dosud neobvyklé. Tak jako v posledních českých filmech s detektivní zápletkou, tak i v novém Rychmanově filmu, je pozornost věnována nejen zápletce samé, ale především osudu a charakteru a vzájemným konfliktům lidí, kteří se na rozvíjeni napínavého děje přímo nebo nepřímo podíleli. Filmový přehled 33/1957

Oni dva (1955)

I když z jugoslávské produkce známe v současnosti pouze část, přesto si můžeme i z tohoto kusého výčtu ověřit, že převážná část jugoslávských filmů čerpá svůj námět z období druhé světové války, t. j. z doby fašistické okupace Jugoslavie a hrdinných bojů jugoslávských partyzánů. I dva festivalové filmy vyprávěly o životě lidí v této temné době. Byly to „Prokleté peníze" a „Velcí a malí". Film „Oni dva" má s nimi mnoho společného, i když vznikl už v r. 1955. Hlavní důraz v těchto filmech je položen ne na vnější dramatické okolnosti, ale na psychologii lidí, kteří jsou těmito okolnostmi ovlivněni a musí se s nimi v nesmírně těžkých podmínkách vyrovnat. Hrdina „Velkých a malých" a dva rolníci z filmu „Oni dva" se octnou ve stejné situaci poskytnout pomoc partyzánu, illegálnímu pracovníku, a tím vystavit sebe i rodinu velkému nebezpečí, nebo se zatvrdit, nepomoci. V obou filmech je upřena pozornost především na jednání a myšlení těchto hrdinů. Skriginův film „Oni dva" je zajímavý tím, že vznikl v době, kdy ještě zájem tvůrčích pracovníků byl především věnován co nejnapínavějšímu rozvoji děje. Této snaze ostatně podlehl Skrigin ve svém druhém filmu „Pátrání" (1956). Film „Oni dva" byl první Skriginovou samostatnou režijní prací. Předtím natáčel krátké filmy a jako kameraman pracoval ve Štábu prvního uměleckého jugoslávského filmu „Slavica". Kameraman Velibor Andrejevič patří k téže generaci filmových tvůrčích pracovníků jako režisér Skrigin. Se Skriginem spolupracoval nejen v krátkém filmu, ale natočil s ním i jeho dlouhé filmy „Oni dva" a „Pátrání". Milivoje Živanoviče, představitele Stojana, znají naši diváci z jugoslávsko-norského koprodukčního filmu "Krvavá cesta", kde hrál partyzánského velitele Miljana. Film „Oni dva" získal při příležitosti oslav desátého výročí jugoslávské kinematografie v r. 1955 tři první ceny: Milivoj Živanović a Laza Lazarović za herecké výkony a Miomir Denić za stavby. Filmový Přehled 33/1957

Slavnostní večeře (1956)

Maďarský umělecký film režiséra György Révésze je dalším příběhem v celé řadě hodnotných maďarských filmů, zabývajících se současnou problematikou. Režisér i scénárista se soustředili na psychologickou kresbu rozvětvené rodiny, jejíž Členově se slavnostní událostí dostanou na několik hodin zdánlivě na jednu platformu oslavuje se vyznamenání jednoho z nich. Opak se stane pravdou, oslava odhalí pravdu o vzájemných vztazích jednotlivých členů rodiny a jejich skutečný obraz. Ve filmu uvidíme Kláru Tolnaiovou, laureátku Kossuthovy ceny, známou z role paní Déryové, Évu Ruttkaiovou, která hrála hlavni představitelku Julii ve filmu „Malé světlé" a Ádáma Szirtese známého z role Sándora Farkase ve filmu „Kolotoč". Filmový přehlred 30/1957

Proti všem (1956)

Husitské revoluční hnutí za náboženskou, národní a sociální svobodu českého národa tvoří nejslavnější stránku našich dějin. Význační čeští spisovatelé mu vzdali hold svým dílem. Nejšíře je husitské hnutí zachyceno v díle klasika naší historické prózy Aloise Jiráska. Již dříve dalo Jiráskovo dílo několik námětů českému filmu a nyní se stalo podkladem k Vávrově velkoryse koncipované husitské trilogii. Můžeme směle říci, že tato mohutná freska slavné epochy našich dějin nebude v československém filmu tak brzy překonána. Vávrově trilogii lze leccos vytýkat jak v celkovém pojetí, tak i v jednotlivostech. Jisté však je, že všechny tři filmy dovedly přiblížit dnešnímu filmovému diváku vzdálenou dobu české historie, ukázat na naši slavnou minulost, v níž naši občané neváhali obětovat v boji za pravdu a právo své jmění i své životy. A v tom vidíme největší význam Vávrovy husitské trilogie. Filmový přehled 30/1957

Mrtvé řeky (1956)

Studijní film FAMU je určen pro nejširší distribuci. Vyzývá, aby továrny, doly a města čistily odpadní vody a nevypouštely je do potoků a řek, jež se odpadními vodami znečištují a zamořují i ovzduší. Filmový přehled 29/1957