• Krátkometrážní

O myších a lidech (1992)

O myších a lidech jsem prvně viděla před léty, jako divadelní inscenaci Zlínského divadla a velmi na mě zapůsobila. Snímek, který režíroval Gary Sinise nezůstává se svými kvalitami pozadu a přináší příběh stejně silný, jako byl ten, který jsem viděla v divadle. Možná jen ten závěr jsem čekala více emotivnější, v divadelním provedení měla ona osudná scéna mnohem delšího trvání, a když člověk nevěděl, co se vlastně stane, byl její dopad mnohem větší. Ve filmu mi tento zvrat přišel zbytečně rychlý, useklý, takže pro mě osobně nevyzněl natolik silně. Ale možná to tak mělo být a bylo to vlastně správně. Nač zbytečně oddalovat to, k čemu se člověk chystá a ví, že je to neodvratné, ač mu to způsobuje muka. Takže z tohoto pohledu to bylo vlastně rychlé řešení. Krutý je osud k člověku. Moc se mi líbil John Terry, který ztvárnil Slima. Takový ten typ mlčenlivého "kovboje", který více pozoruje, než mluví.

Na palubě Jednorožce (2001) (TV film)

Pamatuju si, že tento film vysílali svého času několikrát po sobě, tehdy ještě na stanici Hallmark. Ať si říká, kdo chce, co chce, mně se toto fantasy dobrodružství tehdy hrozně moc líbilo, a kdyby ho dávali na nějaké stanici i dnes, moc ráda bych se na něj opět po letech podívala. Pamatuju si téměř všechny postavy, i děj. Sličné dívky, krásná loď a bájné bytosti, v čele s Medúzou. Tehdy, kdykoli to vysílali v TV a mohla jsem se dívat, dívala jsem se.

Den po konci světa (2014)

** a půl. The Remaining v sobě skrývají velký potenciál, který však zůstal značně nevyužit. A zrovna v tomto případě bych uvítala jeho využití na maximum. Jezdci apokalypsy se tak ani v podstatě nemají šanci ukázat v plné síle. Jejich řádění je nám ukázáno jen v několika málo scénách a divák pořád čeká na víc, kdy se ty pravé běsy rozpoutají naplno. Jenže děj se spíše zaměřuje na skupinku mladistvých ukrývajících se v kostele, a jejich diskuse o víře, citech a chybách. Mně to nijak zvlášť nevadilo, protože se alespoň pořád bavili "o něčem" a scénář nebyl zase tak hrozný. Ale děje se tak na úkor samotného děje, což chápu, bude k velké nelibosti spoustě divákům. Kdyby byl příběh vyvážen a větší prostor byl věnován apokalyptickému běsnění, mohl být film mnohem lepší. Takto se na něj díky krátké stopáži dá dívat, ale člověk čekal mnohem víc.

Penelope (2006)

Sympatická Christina Ricci a roztomile krásný James McAvoy v netradiční pohádkové love story. Oba do svých rolí skvěle zapadli, Christině takové "podivné" role prostě sedí a James v nich dokáže být zase neuvěřitelně šarmantní a zároveň šibalský. Taková ta vyvážená kombinace rebela s dobrým srdcem. Ač Reese Witherspoon mi pořád přijde víc, jako krásná celebrita a hvězda, než opravdová herečka, v roli drsné punkerky se mi líbila. A závěrečná scéna, kdy se po nějaké době zahalená Penelope setkává s "Maxem"... Panečku, to byla ale scéna. What a kiss:)

Texaský masakr motorovou pilou 3D (2013)

** a půl. Texaský masakr motorovou pilou 3D přináší strhující příběh o hledání rodinných kořenů. Jakákoliv logika v jednání hlavní hrdinky je s ledovým klidem opomenuta a vlastně jí ani není potřeba, když je jí kočka v podání Alexandry Daddario. Takže, mladá dívka se dozví, že zdědila barák jak kráva od někoho, koho ani nezná. Sebere proto partu přátel a vyráží obhlédnout onu tajemnou nemovitost kdesi v Texasu. Ihned po příjezdu se mládež do domu nakvartýruje a po vzoru Hollywoodské bible filmových klišé, začnou postupně jeden po druhém objevovat nevýhody zdánlivě hezkého a klidného příbytku. Jediný, nikým nespatřený a před světem ukrývající se obyvatel, totiž není zrovna mírumilovný tvor. Je naopak velkým příznivcem sadistických praktik a nelítostného vraždění. Takže započne své další, krvavé tažení a hlavní hrdince vyvraždí všechny kamarády. Jenže, když se pak proti ní místní šerif a pár další chlápků spiknou a rozhodnou se jí zbavit, protože je pokrevním následovníkem šílené rodinky, ukáže se síla rodinného pouta. Když ji Leatherface zachrání z jejich spárů, hrdinka ihned rázem zapomene, že cáklý maník s netradiční maskou na ksichtě jí zmasakroval kámoše a s povzbudivými slovy: "Dělej, co umíš, bratránku!" ho vyzve k další práci. Závěr filmu pak ukazuje, jak lehko se lze vzdát počestného a plnohodnotného života. Proč by se hrdinka měla navrátit k původnímu životu, když objevila smysl svého života? Dělat posluhovačku, kuchařku a zároveň podržet rodinného příslušníka, když to bude potřebovat a krýt mu záda a snad mu poskytnout i nějakou tu něhu. Zvláště, pokud se jedná o narušeného sériového vraha. Takový vztah může jistě přinést spoustu výhod:)

Zkrat (2011)

Poněkud nezáživný a mdlý snímek. Gina Carano je sice holka od rány, ale co na tom, když děj, ani atmosféra nestojí za nic. Ke všemu, Ewan McGregor tu má divné vlasy a Michaela Fassbendera odprásknou asi dvacet minut po jeho vstupu na scénu. Takže, co má vlastně divákovu pozornost upoutat, aby ho děj i nadále zajímal? Kvůli čemu se má dívat? Já jsem nenašla téměř nic, a děj mně zhruba po hodině začal nudit a uspávat. Nedokázala jsem mít oči otevřené a vydržet až do konce. Ani mi to nevadí.

Chraň nás od zlého (2014)

Eric Bana vs. Démoni vs. The Doors:) Scotta Derricksona považuju za výborného hororového režiséra a až na uklouznutí v podobě Hellraiser: Inferno, na mě všechny filmy, které jsem od něj zatím zhlédla, silně zapůsobily. Od démonického V moci ďábla, po němž se mi opravdu lehce neusínalo, přes kritiky i diváky strhaný remake Den, kdy se zastavila Země, který mi nepřišel tak špatný, až právě po Deliver Us From Evil. "Exorcist, Possession Movies" miluju a tento snímek svému žánru ostudu rozhodně nedělá. Výborně budovaná hustá atmosféra, děsivé výjevy, nějaké ty tradiční lekačky (ze kterých jsem já vždycky po*raná:), úžasná hudba, Erica Banu skvěle doplňující Joel McHale a naprosto dokonalá, mrazivá scéna vymítání, která nemá ve filmovém světě konkurenci. Vymítání nebohého člověka za doprovodu kultovního songu Break On Through (To the Other Side) nemá chybu a povznáší už tak strhující scénu na novou úroveň. Vůbec by mi nevadilo, kdyby písničku nechali dohrát až do konce. Chraň nás od zlého je poctivá žánrovka, která sice pracuje s osvědčenými postupy i schématy, ale snímku to na kvalitě a děsivosti nic neubírá.

Hříšný tanec 2 (2004)

A zase su u toho. Nechápu, čím si snímek "zasloužil" tak mizerné hodnocení. Je snad jasné, že Hříšný tanec byl a vždy bude pouze jeden a ti, co čekají, že se tomuto filmu snad dokonce podaří jen přiblížit legendárnímu snímku, nebo si myslí, že se bude jednat o jakési "nepsané" pokračování, jsou, jemně řečeno, nepatrně naivní. Název Dirty Dancing: Havana Nights má za úkol jediné. Přilákat na film lidi, kteří půjdou jen po názvu. Kdyby se film jmenoval úplně jinak, možná by měl i vyšší hodnocení, protože by ho pořád někdo nesrovnával s Hříšným tancem. Cílený marketing. Ten jsem já přeskočila a na film jsem se chtěla podívat především kvůli Diegu Lunovi a exotickému prostředí. Jasně, samotný příběh je ta nejsladší limonáda, s několika prvky, které jsou totožné s Hříšným tancem. Ona, krásná, mladá, z dobré, movité rodiny. On, obyčejný, nuzný, v chudých poměrech vyrůstající mladík živící se poctivou prací. Nejdřív rodiče nebudou s tímto vztahem souhlasit, ale nakonec se umoudří a usoudí, že nejdůležitější je dceřino štěstí. Mně se ale tato, možná lehce naivní, sladká romantika líbila. Scénář je velmi obstojný, tance krásné a smyslné a Diego Luna je "incredibly hot":) A Patrick Swayze v roli tanečního instruktora vypadá pořád výborně, na to, kolik let uplynulo od jeho poslední zvedačky s Bejby:)

Outpost: Black Sun (2012)

První díl této "Nazi Zombie Trilogy" mě nijak extra nenadchl, ale stejně jsem musela zhlédnout pokračování. Hlavní hrdinka v úvodu filmu přijíždí na určené místo Trabantem a mně bylo v tu chvíli jasné, že toto bude stát za to:) I navzdory zdejšímu nízkému hodnocení se mi Outpost: Black Sun líbil mnohem více, než úvodní díl. Není mi ale jasné, proč Richard Coyle mluvil s tak dokonalým americkým přízvukem. Celkově nechápu, proč někdo vyžaduje po britských hercích, aby svůj krásný a rozmanitý rodný jazyk pro potřeby filmu přetvořili na amerikánštinu. Tak ať si tam dají přímo Američana, ne?:) No, to jen tak na okraj. Ještě, že ty krásy anglického přízvuku mi bohatě vynahradí parta sympatických vojáků, kteří budou s hlavními hrdiny pátrat po šíleném Klausenerovi. Zvláště ten jeden zrzek s prořízlou pusou, jehož skotský "accent" mi zněl oproti té "decentní" a "královské" angličtině jako když nějaký mladík značně pod parou vypráví nemravné a vulgární vtipy:) Děj má spád, potřebnou akci, i skvěle zvolené prostředí. Nečekaný závěrečný zvrat byl tak nečekaný, že mně ani nestihl nijak překvapit:)

Plán útěku (2013)

Dva z nejdrsnějších borců, jací se kdy objevili na filmovém plátně a akční legendy se spolu ocitnou v "supervězení." Sly je odborník na útěky z vězení a Arnie je zase místní kápo. Chlapi dají hlavy dohromady a začnou plánovat, jak "z toho" ven. Sestava ostatních členů vězeňské sebranky je vskutku pestrá. Máme tu elegantního, necitelného parchanta, ředitele nápravného "ústavu", Jamese Caviezela, ultradrsného Vinnieho Jonese, který si tu opět střihl jednu ze svých rolí, v nichž dává na obdiv svůj ukázkový ksicht šíleného masového vraha a možná přijde i Dr. Alan Grant:) A dokonce zde nechají velkého Arnolda hovořit německy. A že to jeho modlení vážně stojí za to:) Asi nikdy jsem neviděla Arnieho tak špatně hrát, jako právě zde:) Ale co, vždyť je nezničitelný. On se vrátí...:) Plán útěku je v rámci možností dobře promyšlený, vizuálně podmanivý, scénář je také slušný, i když těch hlášek mohlo z rukávu vypadnout více, když už se sešly takové dva formáty jako Rocky Balboa a Terminátor:)