Vanilkové nebe (2001)

Tak toto bol nářez! V tomto filme sa hádam zmiešajú všetky možné filmové žánre, okrem westernu. Záverečná pointa je azda trochu alibistická, pretože som čakal niečo reálnejšie, ale aj tak má svoje krásne "snové" čaro. A zamilovaná Penelope Cruz je jednoducho úžasná! Jeden z mojich naj (aj keď až po druhej-tretej projekcii).

Než ďábel zjistí, že seš mrtvej (2007)

Priemerný film o tom, ako sa dá posr*ný život posr*ť ešte viac. Nápad celkom ujde a prijateľne balansuje medzi thrillerom a psychodrámou. Hodnotenie znižuje prelínanie a opakovanie deja z rôznych uhlov pohľadu. V takomto príbehu je to úplne zbytočné, pretože to neprináša absolútne nič nové a prevratné, ako by sa dalo čakať. Oveľa lepšie by tomu sedelo lineárne rozprávanie.

Sedm dní (1998) (seriál)

Na tomto seriáli som neskutočne závisláčil za mojich mladých liet. Ešte stále mám prvé série na videokazetách v žalostnej kvalite. ;-) Druhýkrát, ako som nedávno zistil, je to ale "koukatelné" len s ozajstným sebazaprením (a nič na tom nezmení ani kvalita obrazu o dve triedy vyššia). Tretia hviezda z nostalgie.

Hranice nemožného (2008) (seriál)

1. séria: Na Akty X napriek mnohým záporom nepoviem krivého slova. V tomto prípade ich zopár utrúsiť musím. Nielenže sa nápadne podobajú koncepty oboch seriálov, niektoré epizódy sú skoro do detailu ukradnuté z Aktov. Navyše, ani jeden z hrdinov Fringu mi nie je vyslovene sympatický. To už fakt nemohli vybrať aspoň krajšiu Oliviu? ;-) Prvých pár dielov naznačilo potenciál. Potom mi akosi prešla chuť na všetky tie mystriózne sereptičky, ktoré vo mne vyvolávali skôr úsmev, ako nadšenie alebo zdesenie a ZBYTOČNE DLHÉ diely to úspešne klincovali. Skutočne to mohli skrátiť na tých štandardných 42. min, často sa mi stávalo, že som neustále sledoval, koľko zostáva do konca... Záver trošku podskočil, páčila sa mi línia alternatívnych realít, cliffhanger na druhú sezónu bol dokonca nadpriemerný, takže s (miernym) napätím očakávam... 65% 2. séria: Oukej, takže z toho, čo som písal pri prvej sezóne platí kopírovanie Aktov X, ktoré v niektorých epizódach nieže bije do očí, ale priam kope do zadku. Ale tej atmosfére Fringe stále nevie konkurovať, síce sa to oproti jednotke viditeľne lepší... Najviac mi vadí, že tam, kde Mulder víťazil štýlom "Čo keď niekto použil niečo, aby urobil tamto?", tuná Walter vysype riešenie problému v prvej polovici a vyvrcholenie deja je často len nejaký okresaný fragment... Ale v podstate odpúšťam, pretože na väčšinu častí bola radosť pozerať, postavám som sa dokázal chvalabohu viac dostať pod kožu a tým pádom si ich viac obľúbiť... A áno, platí to aj o Olivii, ktorá zreje každým dielom ako víno... ;-) Alternatívne línie dostávajú maximum priestoru a aj keď hlavne o nich platí tá nedotiahnutosť tajomna a neznáma (Walter prejde na druhú stranu pomedzi dva kovové stĺpy, na nazeranie do druhého vesmíru stačí drevený rám, atď. atď.), nie je to už také márne ako v prvej sezóne. Opäť mám navyše ukážkový (aj keď predvídateľný) cliffhanger do ďalšej série, takže... áno, dvíham hodnotenie... 75% 3. séria: IN PROGRESS...

Sin City - město hříchu (2005)

Geniálne dielo. Takýto druh krvavej "akčárny" a jej neohrozených, aj keď možno trochu nejednoznačných hrdinov a hrdinky - to bych mohol kukať nonstop. Spracovanie je úchvatne atmosferické, z každého záberu na vás dýcha komiks, plus bezchybné obsadenie (Willis a Alba rulezz). Určite nesadne každému, ale na druhej strane je to stopro pre mnohých kult - pre mňa určite. ;-) Tešíme sa na dvojku!

Stigmata (1999)

Tento film som za svojich časov na VHS požičal kaplánovi, ktorý nás učil náboženstvo a potom som s ním na hodinách rozoberal jednotlivé motívy - a zvyšok triedy mohol veselo vyrušovať... ;-) Podľa mňa ide o veľmi dobrú záležitosť, ktorá dokonale plní svoj účel - vystraší, pobaví, vyvolá otázky - a mne je náboženská tematika blízka práve z tohto "otázkovitého" pohľadu. Naviac nádherná Patricia v hlavnej úlohe... ;-)

Chyťte doktora (2007)

Toto nie je filmové veľdielo, ale asi ani byť nemalo, je to len dobrá zábava na sobotu večer. Jedna hviezda za Táničku, jedna za Kristýnku, jedna za Malátneho (ktorý síce nehrá bohviečo, ale nebyť jeho, asi sa ten film ku mne ani nedostane ;-)).

Rok ďábla (2002)

Ani neviem, čo sa mi na tom filme páčilo viac - dokumentárny ráz, mystický scenár, parádny príbeh, réžia, výkony (ne)hercov, vynikajúca hudba, vynikajúci záver...

24 hodin (2001) (seriál)

Určite výnimočný seriál, bez preháňania môžem tvrdiť, že najlepší AKČNÝ seriál, s akým som mal tú česť prísť do styku. Výbuchy, streľba, naháňačky sú tu na dennom (doslova dennom :-)) poriadku, ostatné rodinné, politické a skrátka "nebauerovké" línie nenudia, čo sa u takýchto seriálov / filmov nestáva. Neprestávam žasnúť, do akých vypätí a extrémov sú autori schopní Jacka dotlačiť. Apropo - Jack, to je hrdina presne podľa môjho gusta. ;-) Aj keď sa časom a sériami zápletky opakujú a samozrejme príde aj na nejaké to varenie z vody, určite ide o jeden z najlepších seriálov, o čom svedčí počet nakrútených sérii. 1. séria: Ako rozjazd slušné. Napätie, napätie, ešte raz napätie. Trochu zamrzí bezradnosť príbehu zhruba v polovici, ale k záveru sa opäť rozbehne parádna akcia. 75%. 2. séria: To pravé orechové. Našlapaná akcia od začiatku do konca. "Naj24ovská" 24! A navyše krásna Sarah Wynter... ;-) 100% 3. séria: Rozjazd opäť veľmi slušný, neskôr trocha sklamanie z toho, že toto všetko sme už videli. Nepríjemné zdržovanie deja Kim Bauerovou a priveľa záporákov. Akcia funguje, príbeh už menej. Mexická línia sa mi veľmi nepozdávala. 65% 4. séria: Návrat na vrchol. Kim Bauerová, Sherry Palmerová a podobné zdržovačky sú preč, skvelý úvod s jadrovými elektrárňami trošku kazí línia rodinky teroristov, akonáhle sa ale zoznámime s Marwanom, hlavným záporákom, 24ka valí jedna báseň! Zápletka s Číňanmi poteší, záver série je na šesť hviezd. 100% 5. séria: Začiatok s teroristami na letisku plus nervový plyn. Variácie na stokrát videné a počuté. Opäť sa dej ale po pár častiach slušne rozbehne, Jackov hon na hlavného záporáka berie dych. A ak bol záver štvrtej série na šesť hviezd, tak záver tejto je na sedem. Nemý úžas. 90% 6. séria: Jack sa vracia. A je vo forme. Protiteroristický príbeh nie je zlý, v podstate ani chvíľu nenudí, ale ani nejako obzvlášť nenadchne, zato sa mi celkom pozdávala línia v Bielom dome. Ako pribúdali časti, ubúdal dych a odrazu sme boli príbehovo niekde úplne inde. Dopozerať sa to dalo, séria má mnoho nezabudnuteľných momentov... ale bývalo to lepšie... 75 % 7. séria: S odstupom pár dní musím skonštatovať, že ide asi o najslabšiu sériu 24ky. Srandovné je, že mi to počas sledovania ani tak neprišlo - ono si poviete: Aha, jasné, "prekvapivý" zvrat, veď to na tých 24 dielov treba dajak natiahnuť. Lenže potom si uvedomíte, že ste boli ochotní tolerovať až priveľa a že vám z tejto série v pamäti dokopy nič neutkvelo. 60 %. 8. séria: Po rozkúskovanej a neprehľadnej sedmičke sínusoida kvality stúpa - a dosť rapídne. Ten záver som ešte stále nepredýchal. Nemám dostatočný odstup, ale určite jedna z najlepších sérií. 95%. CHCEM ĎALŠIE SÉRIE!!! :-)

Ztraceni (2004) (seriál)

Toto je skrátka závisLOST už od prvej série. Primitívny motív stroskotania na tajomnom ostrove je dohnaný do absolútnej geniality. Napätie sa dá krájať, autori dokážu prekvapiť v každej epizóde aj niekoľkokrát, rôzne dejové odbočky sú v drvivej väčšine pôsobivé a hlavne (až na málo výnimiek) NIE SÚ SAMOÚČELNÉ. Miestami sa dejová vata a logické nedostatky nájdu (kde nie), ale napodiv sa autorom darí dej ako taký sceľovať a vedia vysvetliť aj záhady rozťahané niekoľko sezón. Hlavne si tu treba uvedomiť, že Nezvestní sú MYSTERIÓZNY SERIÁL, aby sme im tak radi odpustili aj nejakú tú neuveriteľnosť. Špeciálnu poklonu tomu, kto zaradil flashbacky do tohto seriálu - krásne dopĺňajú dej na ostrove a vďaka nim tu máme charaktery vykreslené neskutočne pôsobivo a podrobne. Pretože tento seriál v podstate robia POSTAVY, do jednej sympatické a vynikajúco napísané i zahrané. Ani jedna nie je vyložene kladná či záporná, ani jednu nemôžete bez výhrad milovať či zatratiť. Bezkonkurenčný je Michael Emerson a jeho Ben Linus. Nejde mi do hlavy, prečo toto nie je v TOP seriáloch, keď napríklad taký Prison Break áno.