On sourit pour la photo (2022)

Neviem, či viete :) ... ale podobné typy komédií tu už boli. Francúzi aj napriek dosť značnému žmýkaniu podobných myšlienok vedia do komédií pridať niečo svojské a niečo, čo prinesie divákovi príjemnú náladu a hlavne potrebný úsmev. Aj toto je letná rodinná žánrovka, ktorá ponúkne množstvo klišé scén, ale ktorá na druhej strane pobaví a nedeľné poobedie môže byť hneď lepšie. 60 %

K zemi hleď! (2021)

Ako katastrofický film to funguje len polovičato, ale ako satira na súčasné spoločenské pomery a problémy je to miestami priam dokonalé. Leo si vyberá filmy a je vidieť, že tu si tiež prišiel na svoje a chcel aj takouto neokázalou formou upozorniť na to, čo sa vo svete deje a kam sa posunuli hodnoty. V istom momente by som sa nečudoval, keby tieto satirické udalosti ozaj vyústili aj do reality, pokiaľ si ľudia budú voliť nekompetentných populistov. Meryl Streep takmer brilantne uhrala postavu prezidentky až nápadne podobnej Trumpovi. Navyše pretlak hollywoodskych hviezd dáva tomuto snímku nadpriemernosť. 80 %

Star Trek X: Nemesis (2002)

Cesta hviezdnej lode Enterprise sa končí a jedna éra sa krásne zavŕšila. Keď si ale človek pomyslí, koľko času trávil s týmito postavičkami, tak tento desiaty diel sa mu asi trošku máli a dejovo to mohlo byť o niečo prešpekulovanejšie a komplexnejšie. Každopádne ale fanúšik Star Trek univerza to jednoznačne ocení a u mňa je to na silné tri hviezdy. Tú štvrtú pridám za Toma Hardyho sťa by slávneho debutanta. 70 %

Děti Nagana (2023)

Obyčajný prudko priemerný rodinný snímok, ktorými akýmsi klišé spôsobom vzdáva holt zlatej českej hokejovej reprezentácii z prelomu tisícročí. Každopádne ale je to klasický športový príbeh so šablónou prevzatou z amerických žánroviek podobného typu. Takže nič svetoborné nehľadajte, možno cameo Dominika Hašeka vás poteší. 55 %

Poznámky k Hitlerovi (2020)

Na súčasnú dobu veľmi aktuálny dokument, ktorý by si mali pozrieť hlavne tí, ktorí nenútene podľahli hlúpostiam typu chemtrails, organizované vraždenie vakcínami a podobne. Na niektorých záberoch je pekne vidieť, ako súčasné technológie a sociálne siete infiltrujú otrasné a skazené myšlienky z minulosti v podobe Hitlerových nacistických bludov naratívne prejavovaných aj v súčasnosti. Možno sa to nezdá, ale je to dokument s veľkým odkazom pre súčasnú generáciu a hlavne toho, že opakujúce sa chyby môžu priviesť ľudstvo k rozvratu. 80 %

Star Trek: Enterprise (2001) (seriál)

Jedná sa o záverečný seriál "zlatej éry" Star Treku, ktorou sa toto univerzum preslávilo a mená ako Picard, Kirk a v tomto prípade aj Archer sa stali synonymom objavovania. Tento seriál nás berie na úplný začiatok slávnych ciest vesmírom a hlavne v posledných dvoch sériách poodhaľuje základy existencie Spojenectva. Silné a zaujímavé diely tu striedali tie slabšie a výplnkové, ale v globále je Enterprise jeden z tých lepších seriálových počinov v rámci ST univerza. 75 %

Bombastický Johan (2022)

Milý príbeh natočený s neskutočným citom a pokorou a ktorý vzdáva hold životu ako takému. Snímok istým spôsobom vybočuje z takej tej klasickej severskej šablóny a divákovi ponúka akurátnu dávku čierneho humoru zaobalenú do krásnej nórskej prírody a ozaj pekného aj keď jemne bizarného celoživotného príbehu. Navyše podmanivá hudba od Samuelsena posúva tento film o hviezdičku vyššie. 70 %

Mia a já ve filmu (2022)

Hodnotím v rámci žánru, pričom seriál som nevidel. V zásade jednoduchá bežná rutina pre najmenšie publikum, ktoré ponúkne farebný, očarujúci a zároveň kúzelný svet, aký majú všetky deti radi. Animák, ktorý je vizuálne fajn zrežírovaný a ktorý ponúkne všetko to, po čom malé deti bažia. Pre dospelákov nič moc, ale pokiaľ vidíte na detských tvárach úsmev, tak minimálne tri hviezdy si to zaslúži. 55 %

Sisu (2022)

Fíni sa rozhodli zabujačiť a ponúkli divákovi výživnú akčnú žánrovku navyše z vojnovej doby a poprepletanú rôznymi napodobeninami kultových filmov. Je tu cítiť Ramba, tarantinovky, John Wick a mnoho ďalších. Naozaj neuveriteľne namiešaná zmeska scénok a akcie, na ktorú bežný divák nie je veľmi zvyknutý. Bohužiaľ ale aj množstvo klišé, napr. prežiť vlastné obesenie a drtivý pád lietadla, to už je trošku moc aj na Highlandera. Ale inak ako jednohubková zábava je to fajn. 65 %

Sůl Země (2014)

Veľmi zapamätateľný dokument, ktorý svojim obsahom uchváti nejedného diváka. Dokument, pri ktorom sa okrem úchvatných fotografických materiálov dozviete aj mnoho informácií a mnoho z nich dostanete do vienka prudko emočným spôsobom. Inšpiratívny príbeh s hlboko ekologickým podtextom a odkazom, ktorý by nemal nechať chladného ani jedného z nás. Salgado je dôkaz toho, že kde je vôľa, tam je cesta. 80 %