Kuciak: Vražda novináře (2022)

Tento dokument ma dostal. Nie je to ani tak obsahom, keďže veľa informácií som už mal, ale hlavne svojim prevedením a veľkým množstvom doteraz nezverejnených záberov. Sarnecki to poňal ozaj objektívne a s istým odstupom, ktorý bol na túto tému potrebný. Film krásne ukazuje, v akej prehnitej spoločnosti žijeme a že sme ochotní tolerovať aj tú najväčšiu ľudskú zberbu, aby nám vládla. Je to na zamyslenie a ak si chcete niečo odniesť z tejto vraždy, určite si pozrite tento dokument. Miestami to bolo na "blití", miestami neskutočne emočné a miestami som mal chuť rozbiť plátno od zúfalstva. Keď to budete pozerať, zamerajte sa na priamu konfrontáciu Andruszkoa a Zsuzsovej, až tam pochopíte zvrátenosť tohto sveta. 90 %

Renfield (2023)

Keď si pomenujem pojem čierna komédia, tak presne takýto typ filmu si pod ním predstavujem. Renfield je bizarný akčný snímok plný nekorektného humoru, ktorý presne pasuje do jednotlivých situácií. Tento film má jedno veľké plus v hereckom obsadení, pretože Nicolas Cage je bezchybný ako vždy, druhý Nicolas sa popri ňom skvelo vezie a bombastickú čerešničku tomu dodala Awkwafina. V živote som o nej nepočul, ale čo tu dávala, tak to je ozaj nášup. To proste treba vidieť a netreba sa vôbec báť toho nezmyselného scenára, ktorý ozaj dieru do sveta neurobil. To všetko ostatné ale funguje. 75 %

Krásná katastrofa (2023)

Myslel som si, že tieto hodnotenia sú trošku prehnané a že je to iba kvôli tomu žánru, ale tento film je ozaj jedna veľká katastrofa, v ktorej funguje len málo vecí, napr. celkom odľahčená atmosféra, pri ktorej celkom slušne zresetujete mozog, ale to je asi tak všetko. Zvyšok sú len otrasné dialógy, zle vybraní herci, absolútne hlúpy a mnohokrát recyklovaný dej, ktorý nemá šancu priniesť niečo prevratné. 30 %

Superžena (2022)

Ale šak ono to nebola až taká katastrofa, akú som si predstavoval. Tento poviedkový snímok je založený hlavne na postojoch rôznych scenáristov k zobrazeniu "dokonalej" ženy a miestami je to ozaj zábavné, niekde aj smutno-smiešne, niekde zas vcelku emočné. Plytký humor sa síce tiahne celým filmom, ale v zásade je to zaujímavá sonda do ženskej duše. Mám pocit značného podhodnotenia, ktoré veľmi nechápem. 60 %

R.M.N. (2022)

Multikultúrna dráma, ktorá naplno a realisticky ukazuje podnety a rozmýšľanie obyčajných ľudí z vidieka a ich homofóbne predstavy kreujúce politikmi, ktorých počúvajú. Film tak aktuálny, ako je to len možné, a určite sa netýkajúci len transylvánskeho regiónu. Mungiu túto tému správne uchopil a dokázal verným spôsobom a uveriteľnými dialógmi nastoliť tú správnu atmosféru. Za to určite štyri hviezdy, aj keď nemám rád podobné príliš alternatívne konce. 70 %

Wednesday - Season 1 (2022) (série)

Od tohto seriálu som po pravde čakal trošku viac. Minimálne prvá séria mala náznaky veľmi slušnej čiernej komédie, v ktorej hlavný prím má absolútne dokonalá Jenna Ortega, ktorá dokázala z totálne asexuálnej postavy spraviť stredobod pozornosti. Celkový koncept seriálu nie je zlý, ale kvalita jednotlivých dielov dosť kolísala. Navyše Luis Guzmán ako Gomez, to si asi niekto robí srandu. Ten slávny taneček na plese ale stál za to. 65 %

Milenka (1976)

Musím uznať, že tento snímok je dosť odvážny na túto dobu, nieto ešte na dobu, v ktorej to bolo točené. Ale je vidieť, že Francúzi sa s tým neserú a že Depardieu je v podstate úchyl, čo ukázal svojim postojom k Rusku. Film plný nekonvenčnosti, bizarnej a uletenej zábavy na pozadí romantického vzťahu, ktorý zákonite musí byť poznačený. Barbet Schroeder určite filmom ohúrila, ale nie úplne nadchla. 60 %

John Wick: Kapitola 4 (2023)

Táto séria mne osobne nie až tak sedí, ale táto štvrtá kapitola sa vydarila v mnohých ohľadoch. Tým hlavným je monumentálnosť akčných scén, akú som nevidel hádam v žiadnom akčnom filme. Na takmer troch hodinách stopáže tu divák dostane brutálnu nálož vypeckovaných bojových sekvencií s minimálnym nárokom na oddych. Keanu Reeves prakticky bezchybný a záverečná scéna jedna z najzapamätateľnejších vôbec. Stále je to pre mňa len akčný výplach, ale hádam najlepší, aký som videl. 75 %

Plastic Symphony (2022)

Vcelku príjemné melodramatické prekvapenie v podobe drámy s pomerne jednoduchou dejovou linkou, ale za to so starostlivým budovaním postáv a analyzovania ich charakterov v náročných situáciách. Škoda len, že Judit Bárdos dostala podľa môjho názoru primálo priestoru a že tu bolo až priveľa hluchých miest. Ale vo všeobecnosti ma tento film zaujal a miestami aj emočne zasiahol. 65 %

Velryba (2022)

Po všetkých tých snímkoch s fantasy prvkami a pritahnutých za vlasy prišiel Aronofsky s jeho azda najosobnejším a najvyspelejším filmom vôbec. Film, z ktorého každej vety srší múdrosť, rozvaha, inteligentné dialógy a hlavne množstvo emócií. Film, ktorý na malom priestore dokázal ukázať tak mnoho. Film, ktorým sa Brendan Fraser navždy zapísal ako hollywoodska star pri tak bezchybnom a neopísateľnom hereckom výkone. O maskách sa ani nebudem baviť. Jednoducho to celé to seba skvelo zapadlo a Sadie Sink to prikrášlila. Tento snímok určite odporúčam. 85 %