Údolí (1972)

Zbytočný film plný pekných prírodných záberov a zaujímavej hudby od Pink Floyd. Dejovo ale o ničom, emócia prakticky žiadna a to ani nehovorím o príšerne nesympatických hercoch. Takýto typ filmu ozaj nie je pre mňa a celkovo si nepamätám nejaký kvalitnejší snímok od Schroederovej.  40 %

Adam Ondra: Posunout hranice (2022)

Dokument o inšpiratívnom človeku, ktorý svojim odhodlaním a talentom dokázal veľké veci a ktorý robí to, čo robí, s vášnou. Ja osobne som týmto lezcom nikdy nevedel prísť na chuť a nerozumiem tomu hazardovaniu so životom, ale pre niekoho je to zmysel života a Ondra to ukázal vo viacerých smeroch. Každopádne ale natočené to mohlo byť aj zaujímavejšie. Účel to ale splnilo. 65 %

Za vším hledej ženu (2022)

Ja mám žáner romantických komédií veľmi rád a vždy som rád, keď vznikne nejaká nová. Česká kinematografia je ale výnimočná tým, že vám tento žáner dokáže maximálne znechutiť masovým tlačením filmov, ktorých kvalita je prinajmenšom pochybná a kde vystupuje buď Vagnerová alebo Langmajer. Tento film opäť len fajn ako jednohubka na oddych, ale v zásade céčkový scenár plný klišé a toporného Vašuta. No proste opäť raz film, ktorý podľa mňa nemal ani vzniknúť. 30 %

Více (1969)

Tento príbeh je veľmi osobitým a prevažne slobodomyseľným snímkom, ktorý zaujme najmä skvelým soundtrackom od Pink Floyd a jemne artovým štýlom réžie. Neudeje sa tu síce toho veľa a príbeh je pomerne ľahko predvídateľný, ale atmosféra bola budovaná dobre a pútavo. Celkovo ale v rámci žánru som videl určite aj lepšie filmy. 60 %

Možná řeknu ano (2023)

Podpriemerná romantická žánrovka, akých je tak milión podobných, ktorú ťahá do priemeru Emma Roberts. Z nej sa stáva ozaj zrelá, talentovaná a veľmi sympatická herečka. Ten zvyšok v podobe totálne presladeného balastu a starších hereckých hviezd takmer vôbec nezaujal. Jednoducho v rámci žánru sa dá hovoriť o prúseri, ale oddychová jednohubka to môže fungovať. 50 %

Princ Mamánek (2022)

Budař teda veľmi nezaujal, to musím povedať na plnú hubu. Táto novodobá rozprávka, ktorá sa snaží byť akousi inovátorskou vložkou do sveta rozprávok, nestačí ani dejovo, ani kostýmovo a ani čo sa týka dialógov. Vizuálne to bolo spracované zaujímavo a je tu vidieť novátorský prístup, ale jednoducho tá rozprávková atmosféra sa rozplynula do stratena od zhruba polovice filmu po stretnutí so "Smrťou". Ja osobne som sa proste nudil. 40 %

Good Old Czechs (2022)

Veľmi silný dokument. Myslel som, že o druhej svetovej vojne už bolo natočené a popísané všetko, ale tento dokument nám ukazuje unikátny a dychberúci pohľad na túto problematiku pomocou úžasne zvizualizovaných dobových záberov vo vysokej kvalite doplnených o veľmi citlivo vyberané komentáre za zvukov podmanivej hudby od Stroon. Naozaj sa to oplatí vidieť a pri niektorých záberoch bez akéhokoľvek prikrášlenia si uvedomíte hrôzy, ktoré vojna spôsobila. Najťažšie sa mi pozeralo na autentické zábery mŕtvych rodín v objatí. Smutná realita aj dnešných dní. 90 %

Il Boemo (2022)

Tento film bol podľa mňa natočený moderným a divácky atraktívnym spôsobom. Jeho hlavným mínusom, teda minimálne pre mňa, je samotný obsah a dejová linka, ktorá ma absolútne nezaujala. Život Myslivečka ako taký nebol nejako výrazne zaujímavý a môže zaujať ozaj len milovníka opery. Na druhej strane ale unikátna exkurzia do histórie a osobne som si celkom užil dobovú atmosféru. 60 %

Kimecu no jaiba: Kjódai no kizuna (2019)

Tieto japonské anime mi až tak veľmi nerežú na moju nôtu a ani Demon Slayer nie je nejakou veľkou výnimkou. Akože tento prakticky úvod do seriálu je celkom zaujímavý aj dejovo a aj klasicky japonsky vizuálne, ale tento typ fantasy ja nemusím. Fanúšikov si to ale určite nájde. 65 %

Ostrov (2023)

Česi opäť raz ukázali, že v poli romantických komédií produkujú jednu žumpu za druhou s výnimkou niektorých podarených snímkov. Langmajer a Plodková si spravili exotickú dovolenku, popri ktorej sa zahrali na Toma Hanksa a tvárili sa, že dokážu potiahnuť "two man show". Kopec klišé a predvídateľnosti, trápne dialógy a navyše do toho nesympatický Langmajer, pri ktorom sa bojíte, že na vás vyskočí už pomaly aj z chladničky. Toto sa veru nepodarilo. Tú druhú hviezdu pridám za krásnu prírodu a scenériu. 35 %