Belle (2013)

Bylo nebylo. A více toho bylo než nebylo, trochu nechápu zdejší nízké hodnocení, protože z tohoto námětu podle skutečných událostí se mohla natočit daleko větší slátanina. Ale popořadě. Byl jednou jeden hlavní soudce, skvěle sehraný Tomem Wilkinsonem.. Ten dostal k malé neteři na výchovu ještě jednu. Po zhruba deseti letech jedna z nich má věno a druhá ne, byť ta movitá občas nemůže večeřet s rodinou, když mají váženou návštěvu. Protože je mulatka, žije v Anglii a osmnácté století se ještě nenachýlilo ke konci. Přiznám se bez mučení, že mě příběh chytil za srdce, byť by se z něj možná mohlo vymáčknout ještě víc. Každopádně i díky hodnocení zde dávám plný počet, u svého filmového boha si to zdůvodním :-).

Blízko od sebe (2013)

Prvotní motivace vidět tento film: Benedict Cumberbatch. Následná motivace film dokoukat: Benedict Cumberbatch. Bezprostřední chuť vlítnout do dění a vyvraždit veškeré ženské plémě jako genetický omyl- více než velká. V žádném případě si ale nemyslete, že se mi to nelíbilo, drama je to více než dobré, Meryl Streep je ďáblica a když už jsem teda zmínila Bena.. bylo zajímavé vidět ho v roli nejistého citlivky, zkrátka naprostý opak Khana. Ty dvě hodiny poměrně rychle uběhnou, a na konci vám v puse zůstane přesně taková ta pachuť, jaká má po dramatu zůstat. Celkem těžko se mi píše komentář, když veškerý obsah už skvěle shrnula evulienka3.

Broadchurch (2013) (seriál)

Pochmurně krásný, krásně depresivní seriál, ve kterém pátráte po vrahovi jedenáctiletého chlapce a zároveň sledujete rodinu, které se to neštěstí přihodilo. Podle mého nadprůměrný počin, kde sice nechybí známá klišé- napjatost vztahů mezi vedoucím detektivem Alecem Hardym (skvělý David Tennant) a detektivkou Ellie Millerovou (Olivia Colman), a.. více nemůžu zmínit, protože bych spoilerovala. Každopádně tato klišé vás neodvedou od dějové linky a od všech lidí v malém městečku na pobřeží, z nichž každý mohl Dannyho zabít. Více asi netřeba psát, každý díl jsem si vychutnala, těšila jsem na pokračování a zároveň se obávala, jak to skončí, protože.. může to skončit vůbec dobře, když víte, že odhalení identity vraha ublíží dalším lidem?________ Editace po druhé řadě- nesnáším právníky! Pokračování přináší soudní nádech + návrat k Hardymu předešlému případu v Sandbrooku. Díky tomu je děj obohacen o několik postav a shodou okolností mých oblíbených herců- Eve Myles a Jamese D'Arcyho. Opět precizně natočené drama, ale už o něčem jiném, než byla řada první.

Cirkus Bukowsky (2013) (seriál)

Na naše poměry více než solidní záležitost, zdařile nafilmovaná a odpad tomu můžou dát jen ti, co obvykle z českých seriálů sledují leda Ulici nebo Růžovku.. nebo české seriály nesledují vůbec a tomuhle dali bratru deset minut času. Líbil se mi celkově koncept těch úvodů, mám ráda, když do sebe věty takhle krásně nenásilně zapadají, když jsou podtrhovány slušnou hudbou a když s postupujícími díly trnete, jak se celá záležitost vyvine. Co se mi asi zamlouvalo nejvíc, byla dvojice nesourodých vyšetřovatelů, kteří by si dobrovolně toho druhého do party nevybrali. Přestože Řezníčka moc nemusím, s Hynkem Čermákem tvořil perfektní duo, kterému držíte palec. Jediné, co mi vlastně zabraňuje vrazit tam pátou hvězdu, je fakt, že má být příští rok pokračování, což mě lehce mate, ale tak, třeba si to ještě rozmyslím.

Cyril a Metoděj - Apoštolové Slovanů (2013) (seriál)

Po prvním dílu nebudu hodnotit, to bych byla fakt ukvapená, navíc moje dojmy jsou zatím rozpolcené... Za Česko jsem ráda, že se točí snímky, které nám mají pomoct zorientovat se v našich dějinách, protože přiznejme se, ne všichni jsme tehdy v dějáku dávali pozor ;-). Asi každý by ze sebe vyplodil rok 863, když se ho někdo zeptá na příchod soluňských bratří na Velkou Moravu... ale co dál? Za sebe doznávám, že už jsem spoustu věcí vypustila z hlavy, takže si je ráda připomenu a to, že film balancuje mezi naučným a historicko-dramatickým snímkem, nebudu pitvat. Rozhodně bych se ale ohradila přirovnávat toto k paskvilu jménem Kněžna Libuše, který jsem si z jakési mladické nerozvážnosti onehdá pustila.. To si tento seriál, byť viděn zatím jen jeden díl, rozhodně nezaslouží.

Dates (2013) (seriál)

Vtipné jednohubky na téma rande naslepo, které by měl povinně zhlédnout každý, kdo se podobné šílenosti chce dopustit. Když opominu nesmyslnost postav, které si všechny až na Davida (Will Mellor) na něco hrají a předstírají, tak se mi moc líbilo znovu se octnout v Londýně- hlavně závěrečný díl, kdy má rebelantka Mia (Oona Chaplin) balkón přímo u Tower Bridge.. za takový byt bych vraždila, i kdyby měl jen deset metrů čtverečních... Ale to jsem se zasnila. Příznivci Sherlockova Moriartiho nechť zhlédnou aspoň osmý díl, Andrew Scott se tam jaksepatří vyřádil. Seriál nemá šanci nudit, protože při tak krátké stopáži a devíti dílech to dost dobře ani nejde. I z tohoto důvodu sázím plný počet.

Da Vinciho démoni (2013) (seriál)

Je mnoho úhlů pohledu, ze kterých se dá na tuto sérii nahlížet. Nejsem až tak omezená, abych neviděla, co všechno by se dalo zkritizovat, ale přesto jsem si vybrala pohled, který nám zde zobrazuje Leonarda jako člověka s myslí tak otevřenou, jak to jen bylo možné. Který nic nepovažoval za nemožné, a jehož představivost byla tak velká, že ji musel otupovat opiem, aby se nezbláznil. Máte-li rádi exkurz do historie a nebudete řešit malichernosti, jako jsou různé zbraně na tu dobu neviděné, nevadí-li vám brutalita doby (mocenský boj Medicejských a Pazziů) a hlavně, odpustíte-li hlavnímu hrdinovi ten jeho neuvěřitelný rozcuch, směle do toho! Jediný díl, který mě malinko rozladil, bylo číslo 6, kdy Leonardo s přáteli cestuje za svým posláním za samotným Draculou, ale krom této (nevím jak to nazvat- poplatné) odchylky celý příběh graduje, až.. vygraduje fantastickou velikonoční mší.. Obsazení je více než skvostné, v roli Lorenza Medicejského zazářil Elliot Cowan, jeho ženou mu byla "The Woman Irene Adler" Lara Pulver a milenkou (ta tam nesmí chybět přece) Laura Haddock. Skvěle zahraným padouchem pak byl Blake Ritson jako prodloužená ruka papeže Sixta Girolamo Riario, a na koho jsme ještě.. no jo, Leonardo... Toma Rileyho znám z několika Christiovek, a chlapec nám vyrostl, a musím přiznat, že se mu to podařilo, jeho Da Vinci je přesně takový, jako jsem si ho představovala, možná jeho průlomová role zatím, krom divadla. I kdybych za šestý díl hvězdičku objektivně srazila, tak ji zase získá bezchybný soundtrack, prostě pojďme do plných, nebojme se toho ;-) Uzavřela bych to dialogem mezi mistrem Verrochiem a Leonardem: Každá otázka, kterou zodpovíš, vede jenom k další otázce. A takové výpravy pak vedou jen k utrpení. Leonardo odvětí- Pravým utrpením je chvíle, kdy jsou všechny otázky zodpovězené, protože ti nezůstane nic, na co by ses mohl ptát.

Domov (2013)

Mohla bych napsat dokonalý komentář k tomuto snímku, a sice takový, že bych přeložila ze slovenštiny do češtiny ten od evulienky3. Domov se mi neskutečně líbil svou.. rázovitostí, přímostí, jasným tahem na branku či jak by se to ještě dalo nazvat. "Umřel tvůj dědeček." - "Ten umřel už před dvaceti lety." - "Ano, a dnes umřel doopravdy." Krásný debut Maximiliana Hulta za 5*.

Elysium (2013)

Nebudu pro jistotu hodnotit poselství filmu (jako fakt??), děj (ehm), ani onu nešťastně roztřesenou kameru, kterou tu vzpomínají všichni. Mně celkově se Elysium prostě nelíbilo, krom pár okamžiků. Ony dvě hvězdičky jsou za vymyšlení nehrdinského hrdiny a za pohledy na Zem zhůry. (Tom_Lachtan- mě ta hlava stihla rozbolet..)

Gangster Squad – Lovci mafie (2013)

Tak nějak rozpačitě přešlapuji před tím, jak okomentit Fleischerovo dílo... Když jsem si pročítala obsazení, áchala jsem blahem a říkala si- to NEMŮŽE být špatné. A jak tu tak čtu, opět další snímek, který má buď odpůrce nebo nadšence. Za sebe musím říct, že jsem se ty téměř dvě hodiny trošku nudila, nevzalo mě to za srdce, nechytlo mě to absolutně ani za jednu komoru, o předsíni nemluvě (a to jsem citlivka). Takže jsem si jen užila přehlídku úžasných herců, které mám ráda, a se závěrečnými titulky si řekla zaplaťpánbůh. Fakt nevím, kde je chyba.