Creed (2015)

Když už nic jiného tak je Creed velice hezká vzpomínka na Rockyho filmy a takové menší předání žezla mladé generaci. Celkově jde však o spíše průměrné sportovní drama, které vychází a volně navazuje na slavné a starší bratříčky. Michael B. Jordan mě v hlavní roli tolik nepřesvědčil, ale Stallone ukazuje, že ze sebe na stará kolena dokáže vymáčknout hodně kvalitní výkon a prakticky na něm celý film stojí. Ke kladům se dá přičíst i kvalitně a dynamicky provedená akce, která působí opravdu dobře. Celkově tak jde o hezké připomenutí se fanouškům,, ale nic významného se zde nekoná.

Steve Jobs (2015)

Jobs táhne. A jak by ne. Ikona moderního světa má na svém kontě již druhý životopisný film a tentokrát s daleko zvučnějším režisérem a také daleko kvalitnějším hereckým obsazením. Co si budeme nalhávat, ale Stern prostě není Boyle a Kutcher nesahá ani po kotníky Fassbenderovi. Takže tu máme zaděláno na další životopisnou kvalitku, která shrábla hned několik nominací. První dokument o Jobsovi byl pojat klasicky od prvních krůčků v businessu a zabýval se celou jeho kariérou. Zde se jde více do Jobsova nitra a jeho interních problémů, a také je nasnímána pouze pozdější fáze jeho kariéry. Asi zajímavější volba a zde je opravdu vidět Sorkinův rukopis. Máme tu tak po všech stránkách kvalitně natočené a zahrané drama, rozhodně důstojnější než jeho předchůdce.

Deadpool (2016)

Kdo by čekal, že léta tvořený a stále oddalovaný projekt nakonec spatří světlo světa a dopadne ještě ke všemu takhle dobře ? Ryan Reynolds si doslova vybojoval, aby Deadpool vyšel do distribuce v této podobě a musím uznale pokývnout těmto jeho snahám. Jedna z nejlepších marketingových kampaní za poslední roky, kdy všechno, co jste viděli v traileru, nakonec funguje přesně, jak má, a zároveň dostanete ještě něco navíc. Zajímavý styl vyprávění, kdy se částečně překrývají časové linie, nabušená akce, kadence hlášek na nejvyšší úrovni, spousta filmových odkazů a mnoho dalšího navíc. Jediné, co by se dalo vytknout je slabší finále. Jsem velice rád, kam to Deadpool dotáhl. Více takových.

Amy (2015)

Všichni dobře víme a známe, kdo to vlastně byla Amy Winehouse a jakým způsobem odešla. Tento nový dokument Asifa Kapadii se nám pokouší přiblížit cestu známé zpěvačky ke slávě a její trable, které vedly až k hořkému konci. Vyprávění z velké části obstarávají zpěvaččini nejbližší spolupracovníci a také rodina. Je tu opravdu velké množství výpovědí a materiálů ze zpěvaččina soukromí. Z hlediska použitých materiálů tedy velice aktuální a osobní záležitost. Smutný příběh s neslavným koncem, který se ovšem dal tak trochu čekat, a sama zpěvačka o tom věděla od samého začátku. Po dokumentární stránce, kvalitní záležitost.

Most špiónů (2015)

Steven Spielberg stále ukazuje že nepatří do starého železa a kvalita jeho filmů se stále drží na velice vysoké úrovni až na pár menších výkyvů. Jakmile vidíte vedle sebe jméno Spielberg a žánr historické drama, tak je téměř jisté, že nešlápnete vedle. A tak je tomu i u Bridge of Spies pojednávající o výměnách zajatců za studené války a o velké postavě spojené s těmito výměnami a touto osobou je James Donovan, kterého přesvědčivě ztvárnil Tom Hanks. Je to taková Hanksova one man show, která ale rozhodně není na škodu. Navíc můžeme přičíst zajímavý děj a kvalitní zobrazení Berlína za studené války. Kvalitní historické drama.

Boj (2015)

Návraty vojáků domů a s tím spojené problémy s jejich zařazením zpět do normálního života, tu máme poměrně často. Tentokrát se podobné látky chopil Tobias Lindholm, který je znám svými psychologickými osobními dramaty a zpracoval tuto látku lehce jinak nežli tomu bývá zvykem. Ve filmu Krigen totiž nejde o zařazení jedince do společnosti, ale spíš morální dilemata, která jsou spojena s válečnými konflikty. Rozpor mezi vojákem a civilistou na zasaženém území a řešení těchto problémů tisíce kilometrů daleko v rodné zemi. Lehké mínus zde vidím v rozvržení děje na část v Afghánistánu a poté část v Dánsku, kdy to důležité je odvyprávěno poměrně rychle a první část se více vleče. Celkově kvalitní a zajímavý snímek.

Spectre (2015)

Spectre se nám představuje jako doposud nejdražší a také nejdelší dobrodružství agenta jejího veličenstva s povolením zabíjet a to sebou nese určitá očekávání, která v tomto případě bohužel nebyla naplněna. Investované peníze se obávám nejsou až tolik vidět a rozhodně se nedá říci že by mě nějaká z akčních scén usadila na zadek. Stopáž je opravdu dlouhá a díky ní je v novém Bondovi více vaty než by bylo potřeba. Waltz jako záporák nebudí tolik respektu a nedostává ani tolik prostoru. Po všech stránkách mírné zklamání, až na Bautistu, který jako vrchní pohůnek hlavního zlořáda zaujal a zaujala mě taktéž Lea Seydoux, kterou jsem si popravdě v této roli moc nedokázal představit a byla rozhodně přesvědčivá. Mendes mě uhranul Skyfallem, to samé se mu bohužel se Spectre nepovedlo.

Brooklyn (2015)

Typicky šablonovitě pojatý romantický film, který ctí všechna pravidla daného žánru, ale na druhou stranu je velmi kvalitně řemeslně natočen a finále nabízí několik zajímavých otázek. Brooklyn sleduje příběh mladé Irky Eilis, která se vypraví za velkou louži do New Yorku za novým životem. Daří se jí, zamiluje se, ale neodkladné záležitosti ji přivedu zpět domů, kde následně vyvstane situace, jejíž řešení pro ní nebude rozhodně jednoduché. Kvalitně natočená romantika, která rozhodně neurazí. Snad jenom nominace pro Saorsie Ronan v hlavní roli mi přijde poněkud nezasloužená.

Trumbo (2015)

Životopisné drama, jakých už tu bylo mnoho. Otázkou je, zda se dokáže Trumbo něčím vymanit, nabídnout něco neotřelého, co Vás výrazněji zaujme. V tomto slaví pouze částečné úspěchy. Jelikož pro mě jako filmového fanouška jsou osudy Daltona Trumba zajímavé, protože napsal několik zásadním scénářů k Hollywoodským velkofilmům 50. a 60. let, i přes to, že byl označen za komunistu a byl zapsán na tzv. blacklistu nežádoucích scénáristů. Na druhou stranu dokáži pochopit, že nezainteresované osoby shledají Trumba dlouhým a nudným. Jelikož zpracování je naprosto klasické a po celou stopáž asi nebude bavit. Nutno závěrem podotknout, že Bryan Cranston v hlavní roli je naprosto skvělý a kvůli němu se film vyplatí vidět.

V srdci moře (2015)

Thor versus obří bílý kytovec. Tímto novým dílkem se Ron Howard opravdu moc nepředvedl, klasicky se pustil do příběhu inspirovaným skutečnou událostí nebo knižním dílem, jak je u něho zvykem a znovu z toho není nikterak špatný film, ale k významnějšímu počinu má hodně daleko. Rámcová kompozice je fajn a Whishawova interakce s Gleesonem mě opravdu bavila, dění kolem námořníku poté, již ne tak moc. Taková dobrodružná CGI klasika, ze které to zelené plátno prostě strašně moc kouká a nepůsobí to tolik syrově a uvěřitelně. Moc jsem od In the Heart of the Sea nečekal a tak nemůžu být ani tolik zklamán.