Hi no tori 2772 : Ai no CosmoZone (1980)

Pozoruhodný sci-fi film, který audiovizuálním zpracováním přpomene spíše filmy studia Disney než japonskou animovanou tvorbu, dokonce obsahuje i několik muzikálových čísel. Technické zpracování je na svou dobu brilantní, jindy statická kamera začne v některých scénách poletovat kolem postav, vrcholem je v tomto ohledu dechberoucí scéna jízdy po dálnici z počátku filmu. Děj, který se dotýká věčných témat jako láska a nesmrtelnost, se točí okolo hledání a lovení vesmírné bytosti označované jako "ohnivý pták 2772" (Fénix 2772), který je poslední nadějí na záchranu umírající Země. V průběhu sledování mi film připoměl snad všechny starší sci-fi, co jsem viděl od Metropolis přes Vesmírou odyseu až po Vetřelce. Problémem tohoto snímku je, že i přes dvouhodinovou stopáž má děj místy opravdu překotné tempo a obzvláště ke konci se toho stane tolik, že to člověk ani neodkáže vstřebat a jednotlivé scény tak nemohou mít ten správný dopad. Seriálové zpracování by dle méno názoru dalo vyniknout příběhu více.

Star Trek: Film (1979)

Vizuálně i dějově chvílemi opravdu fascinující dílo, jehož největší slabinou je možná trochu paradoxně zasazení příběhu do startrekovského univerza. Alespoň já vnímal to lehce naivní startrekovské pojetí jako rušivý element.

Seidžú gakuen (1974)

Vizuálně určitě nejvymakanější exploitation, co jsem měl možnost zhlédnout. Obzvláště mi v paměti utkvěla scéna, kdy je Maja bičována kyticemi růží, z nichž postupně opadávají okvětní lístky a ve zpomalených záběrech se kolem ní snášejí na zem. A závěrečný akt pomsty, to se v "normálním" filmu vážně nevidí.

Šin Zatóiči monogatari: Oreta cue (1972)

Temný a tragický díl série. Iči si musí sáhnout až na dno svých sil a přesto nedokáže mnohým pomoci. Finální zůčtování s místními gangstery plné bolesti, krve a bahna zanechá v člověku spíše pocit zhnusení, než zadostiučinění. Jeden z vůbec nejlepších filmů se Zatóičim.

Zatóiči monogatari (1962)

Slušný úvod do série čanbara filmů o slepém masérovi a šermíři Ičim. Tentokrát ještě v černobílém provedení prezentuje Zatóičího, na rozdíl od většiny pozdějších dílů, ne jako někoho, kdo neváhá nasadit vlastní život a bojovat proti bezpráví, ale jako člověka, který se pokud možno straní problémů a meč ukrytý ve slepecké holi tasí, jen když opravdu musí. Spíše než na akci se tento snímek soustředí na vývoj přátelství mezi Zatóičim a jiným zdatným šermířem Hiratem. Naneštěstí však má každý z nich stát na jiné straně v nadcházející válce dvou gangů...

Temná pasáž (1947)

První půlka filmu je velmi dobrá, netradičně působící scény z pohledu první osoby, které vyplňují její značnou část, jsou slušně zvládnuté. Mnoho scén v druhé půli filmu však překvapuje svou naivitou, některé občas působí až amatérsky a nechtěně vtipně. Film by si také zasloužil lepší konec, takovýhle se mi k filmu noir nějak moc nezamlouvá.