Dobrý Will Hunting (1997)

Tento film je neskutočná pecka. Moc sa mi páčilo, že išli hlboko do psychológie. Bolo nám ukázané, že je jedno, či je niekto obyčajný alebo výnimočný človek, nástrahy života neminú nikoho a plne ustáť sa dajú jedine, prebratím zodpovednosti. Naozaj veľmi dobrý príbeh o ceste zo stagnácie k progresu. Nebola pasáž ktorá by ma nudila, skvelý herci, dobrý humor.

Sakurako-san no ašimoto ni wa šitai ga umatteiru (2015) (seriál)

K tomuto anime som sa dostal úplnou náhodou a ďakujem veľkému Internetu, že sa tak stalo. Stredobodom celého seriálu je cynická fatalistická brilantná vedkyňa amatérska vyšetrovateľka Sakurako. Spolu s jej pomocníkom Shoutaroum vytvárajú veľmi neštandardné protipólne duo, ktoré zásobuje neustálou zábavou, hlavne pri konfliktoch o morálke. Ak ste niekto, kto sa nad životom vo všeobecnosti už trochu zamýšľal, tak si naplno užijete filozofické a existenciálne vsuvky, keďže pochopíte obe strany argumentu. Epizódy boli viac menej samostatné príbehy nejakého prípadu v ktorých sa postupne rozvíjali postavy a vyvíjali sa vzťahy medzi nimi. Napriek tomu, že viacero zo „záhad“ boli úplne obyčajné, Sakurakine chladné dupinovské sherlockovské dedukcie vždy plne upútali moju pozornosť. ***SPOILER*** Zľahka načrtnutá príbehová linka s mysterióznym maliarom bola zaujímavá, ale bol to len taký šum v pozadí. Nijak ma teda nerozhodilo, že nám nebolo poskytnuté rozuzlenie. ***END SPOILER*** Toto dielo má neskutočné neštandardné čaro. Smrť je na každom kroku, ale miesto utekania, sa k nej hlavné postavy stavajú čelom – jedna s radosťou, druhá s nechuťou – a či je prirodzená alebo násilná, berú ju ako neodvratnú súčasť života. Okrem emócií som sa tu celkovo stretol aj s veľkou hĺbkou. Vizuál bol super. Veľmi sa mi páčilo aj grafické intermezzo s kostrami zvierat keď hlavná hrdinka išla skúmať nejaké kosti. Pripadalo mi to ako také podpisové aktivovanie jej super schopnosti, niečo ako morfing u Power Rangerov alebo agresívne rozopnutie košele pri Supermanovi a Spider-manovi. Sakurako sa určite zaradila medzi moje top anime postavy. Už by konečne mohla prísť aj tá druhá séria.

Seišun buta jaró wa jume - Miru šódžo no jume o minai (2019)

Zmena oproti seriálu bola oveľa väčšia zamotanosť deja a vyšší level vážnosti situácií. Musel som sa po dopozeraní dosť zamýšľať aby som vstrebal každý detail, ale takisto ako predtým v epizódach, aj teraz vo filme to má hlavu a pätu. Koniec sa mi páčil, aj keď bolo predostretých viac alternatív a viem si predstaviť, že by som bol spokojný s hociktorou z nich. Naozaj silný príbeh s neskutočne ťažkými dilemami. Celkovo teda veľmi dobré.

Terminátor: Temný osud (2019)

Ja tých Terminátorov veľmi môžem. Napriek tomu, že vždy je tá základná zápletka o tom istom, stále vedia vymyslieť obmeny, dosadiť dobrých hercov, zmeniť prostredie a vylepšiť akciu. Linda a hlavne Arnold bol krásny doplnok. Mackenzie Davis sa stala mojou novou modlou ženskej schopnosti a sily. Strašne som sa tešil z jej charakteru. Jeden z najlepších úsekov bola tá akčná scéna v budúcnosti. Teším sa na deň, keď sa vo veľkom začnú robiť spin-offy z rôznych zaujímavých titulov bez toho aby sa to silou mocou snažili nejako spojiť s originálom. Úplne si viem predstaviť samostatný film o začiatkoch povstaleckej armády proti strojom, bez toho aby sa objavilo meno hociktorej postavy z hlavných dielov.

Rambo: Poslední krev (2019)

Titul Rambo si zaslúži viac. Príbeh obohratý už sto krát v iných filmoch, stereotypy s drsnými gangstermi a nehumánnymi praktikami, príliš jednoduchý dej a možno až moc silené dialógy. Cez všetko som sa vedel preniesť. Akcia na konci boli božie jatky. Vcelku slušný film. Ale slabý na Johna Ramba. Predošlý diel spred desiatich rokov je pre mňa v topke akčných vojnových filmov, takže som nečakal nič menej. Zasadenie v pohraničnom mexickom prostredí nevidím ako šťastný výber, ale hlavne to chcelo dať do toho viac vo všetkých ohľadoch.

Králíček Jojo (2019)

Nemám tomu čo vytknúť. Najskôr som si myslel, že to bude čistá bláznivá satira na nacistické Nemecko. Bol som teda veľmi prekvapený, že tu bola zakomponovaná aj seriózna a dramatická stránka. A fungovalo to medzi sebou neskutočne dobre. Smial som sa, smútil som. Kvalitný herci. Zatiaľ ohodnotím štyrmi hviezdami, ale ak si to pustím ešte raz, tak je možné, že zvýšim.

1917 (2019)

Tak to bola pecka. Aj keď je to už nejaký piatok, čo som videl Dunkirk, ale dosť mi ho tento film pripomínal. Veľmi atmosférické dielo s obrovskou produkciou a niekoľkominútovými nestrihanými zábermi. Krásne scenérie, klaustrofobické zákopy, zúfalosť, explicita. Bolo tam viac kvalitných naturalistickým záberov, ale krotili sa. Ani zďaleka nebolo tých prvkov toľko a na takom levely ako by mohlo byť. Videli sme jednu až moc artistickú scénu s horiacim mestom, ktorá bola fajn, ale nejako sa mi nehodila do celku. Nečakajte príbeh alebo veľa akcie, naozaj je to v podstate dvojhodinová prechádzka hlavných postáv s neskutočnou atmosférou. Pochvalu by som chcel dať za tú pieseň, to bola krásna scéna.

Charlieho andílci (2019)

Fuh, nebola to katastrofa, nenudil som sa, ale bolo to strašne hlúpe. Príbeh, prevedenie, dialógy, rekvizity, ako vystrihnuté z epizódy animovaného seriálu Špiónky čo chodil kedysi na Jetixe. Vo svete kde máme kvality ako Kingsman, Mission Impossible a Fast and Furious je tento film zbytočný a smiešny. Ako, ženská sila je super, ale s dobrým scenárom. Ah, a Kristen Steward, odkedy som ju videl desať rokov dozadu v Adventureland a znovu sa mi to potvrdzuje aj tu, je pre mňa neskutočná modla.

Baccano! (2007) (seriál)

To bola jazda! Rýchle tempo, skákanie časových línií, veľa postáv a mýlenie mien a tvárí spôsobili nekončiace zmätenie, ale aj napriek tomu sa mi to podarilo celé vstrebať. Veľa malých príbehov ktoré postupne zapadajú jeden do druhého, až sa naplno pretnú počas osudnej cesty vlakom. Dobrá akcia, dobrý humor a alchymistický prvok dodáva tu správnu dávku mysterióznosti. Najobľúbenejšie postavy, boli jednoznačne Isaac a Miria. Scény kedy som sa najviac smial bolo každé japonské vyslovenie názvu vlaku v ktorom cestovali a vysvetlenie Jacuzziho, že prečo stále plače. Síce trinásť epizód hlavnej série má úplné uspokojivé zakončenie, sú ešte ďalšie tri priamo nadväzujúce OVA epizódy, ktoré sa nesú v pokojnom tempe bez väčších zmätkov a dopĺňajú pokračujúce udalosti a ďalšie informácie o postavách. Ak by niekto bol ako ja a odrádzalo ho gangsterské prohibičné prostredie, nemusí sa báť, lebo gangsterské prvky sú použité skôr ako prostriedok a nie ako ohnisko deja.

Deadman Wonderland (2011) (seriál)

V podstate sa mi páčila väčšina prvkov v anime – postavy, akcia, mysterióznosť, dejové linky, atď. Problém bol v tom, že nielenže sa nič nevysvetlilo, ale ani príbeh sa skoro nikam nepohol. Dostali sme nejaké čiastkové náznaky, že čo sa deje, ale iba extrémne málo. Uvedomujem si, že seriál obsiahol iba prvú polovicu adaptovanej mangy, ale aj napriek tomu. Chyba bola, že sa primárne nepracovalo s postavami, ktoré nám boli predstavené na začiatku, ale postupne dostávali menej a menej priestoru a boli zbytočne nahradzované novými, okolo ktorých sa na pár epizód točil dej. Pokazilo to tým pádom vývoj všetkých postáv a vzťahov medzi nimi, lebo v tak krátkom čase sa nedalo poriadne vyjadriť ku každej. Aj keby dotočili druhú sériu, tak stále by to nič nezmenilo na tom, že táto prvá bola veľmi nekonzistentná a neuspokojivá. Škoda, všetko čo seriál potreboval už v sebe mal, len to chcelo limitovať postavy a rozhýbať príbeh dopredu. Hodnotím slabými troma hviezdami.