Rivalové (2013)

Nemám tomuto filmu čo vytknúť čo sa týka produkčnej stránky. Slabé hodnotenie dávam preto lebo ma vôbec nechytil príbeh. Jednoducho ma to až tak nezaujímalo.

Rychle a zběsile 6 (2013)

Fast and Furious sú filmy pri ktorých sa nerozmýšľa. Sú to filmy pri ktorých si človek užíva každú sekundu nadupanej božej akcie. Fyzika nefyzika aspoň sa zasmejem ale nič to tomu filmu neuberá patrí to jednoducho k nemu. Keď to porovnám s päťkou tak jediný rozdiel je že v päťke mali vymyslený oveľa viac sofistikovaný dej. Inak to je si myslím na podobnej úrovni kvality. Čo ma mrzí je chudák odkopnutá Brazílčanka. Sedmička, neviem sa dočkať. Pridajte ešte jeden poriadny street race navyše a budem úplne v akčnom nebi. A najviac memorable super mega šupa hero scéna je asi každému jasná. edit: Zatiaľ čo „Fast Five“ som videl asi štyri krát a vždy to bol rovnako kvalitný zážitok, tento diel ma pri druhom pozretí až tak nebavil. Moc prehnané, ani to nebolo tak premyslené ako v päťke. Už iba zmena prostredia z Brazílie do Európy posunula film nižšie u mňa. Aj celá zápletka s Letty bola divná. Oživovanie mŕtvych nie je väčšinou dobrá stratégia. A stále, chudák sexy Brazílčanka. Hodnotenie mením na tri hviezdy.

Smrtonosná past: Opět v akci (2013)

Ak niekto robí pokračovanie nejakého filmu, tak by sa snáď patrilo mať nejaký slušný scenár. Len to by som chcel asi veľa. Ako je mnoho krát zvykom, pokračovania k dobrým filmom sa začínajú s tým, že máme herca do hlavnej úlohy a názov ktorý pritiahne divákov. A to ostatné je nepodstatné. Neviem si predstaviť, že si producenti tohto filmu po skončení svojej práce povedali: výborne, odviedli sme skvelú robotu. V podstate je to veľmi priemerný akčný film. Je tam akcia, trochu humoru, totálna deštrukcia. Ale tým že tam hrá Bruce Willis a film nesie také meno aké má som čakal oveľa viac. Preto nedám priemerné hodnotenie ale podpriemerné.

Světová válka Z (2013)

Bavil som sa. Skočilo sa hneď do akcie a v podstate z nej celý film moc nepoľavilo. Najväčší gól tohto filmu bola dynamika zombiekov. Keby sa hýbali krívajúcou chôdzou jeden krok za sekundu tak by to bol iba ďalší otrepaný koncept ala Resident evil. Takto sa otvorilo veľa možností činností pre nemŕtvych. Od stavania živých pyramíd cez hlavičkový tackle v šprinte. ***SPOILER*** Záver mohli možno nejako viac zdramatizovať. Na konci som čakal nejaký strašný battle s poriadnym napätím. Highlighty filmu: živá veža na stene v Jeruzaleme a useknutie ruky holohlavej vojačke. ***END SPOILER*** edit (28.11.2016): Videl som unrated cut. Stále kvalitná zábava aj na druhé pozretie. A zase, škoda toho pasívneho finále. Ešte by som chcel pochváliť hlavný soundtrack.

Sviňák (2013)

Originálna, bláznivá, psycho jazda s trochou drámy. McAvoy zahral svoju postavu veľmi dobre. Škoda, že prvá hodina nebola tak nadupaná a energická ako posledných tridsať minút. Posledná pol hodina bola fakt pecka.

Šingeki no kjodžin (2013) (seriál)

Recenzia obsahuje všeobecné ľahké spoilery o charaktere príbehu a deja, nič konkrétne ale neprezrádzam. Toto anime je neskutočná epická pecka. Pri hodnotení ho rozdelím na dva tematické celky, prvé tri sezóny a finálna sezóna s jej všetkými dielmi. Oba celky majú spoločné prvky, sú akčné, drsné, krvavé, smutné, občasne humorné. Taktiež, aj keď najviac je to ukázané v prvom celku, element kolektívnej družnosti medzi postavami, ktorý sa len prehlboval každým bojom a ako išiel čas, je určite niečo čo mi hralo na dušu. Skupina ľudí, kamarátov, bratov v boji, s rovnakým vyšším cieľom nad všetko ostatné, ochotní položiť život jeden pre druhého, byť tam pre seba navzájom v najťažších chvíľach alebo smiať sa spolu pri jedle a zaslúženom oddychu. Prvý celok je pre mňa na plný počet hviezd. Atmosféra predindustriálnej doby, provinčných miest a vidieka spojených s idylickou prírodou je úžasná. Obrovským faktorom príbehu sú tajomstvá a mystériá daného sveta. To bolo určite to hlavné čo pre mňa ťahalo celý seriál, otázka: čo sa tam sakra deje? Postupne sa nám odkrývalo viac informácií, koniec každej epizódy som hltavo pretáčal na začiatok ďalšej, aby som sa čo najrýchlejšie dozvedel všetko o veľmi dôvernom nepriateľovi ľudstva, avšak plne neznámom v jeho pôvode a úmysle. Prichádza na scénu štvrtá sezóna, finálna sezóna podelená na tri časti. Karty sú vyložené na stole, takmer všetky záhady sú zodpovedané, nepriateľ ukázaný v plnom svetle. Nastávajú zmeny, odkrývanie mystérií tohto sveta je preč, atmosféra predindustriálnej doby a malebných regiónov je preč, a celkovo napriek stále zotrvávajúcim fantazy prvkom, kvôli náture, teraz už dozretej, hrozby a okolia, seriál mal pocitovo bližšie k reálnemu svetu. Ako náhrada slúži nové prostredie, nové postavy, a komplikovaná dohra celého konfliktu zaťažená na akciu, stratégiu, politiku. Anime teda našliaplo na plyn vo veľa aspektoch, stratilo však pre mňa to čaro ktoré som si zamiloval. Napriek tomu, že už prvý celok anime bol drsný a temný, bol to iba slabý odvar zúfalstva ktoré prišlo v druhom celku. Väčšina z toho čo sa vybudovalo prvé tri série sa začalo búrať a štiepiť. Zatiaľ čo predtým som mal, tak ako hlavní hrdinovia, pozitívnu motiváciu, videl som prospekty lepšieho sveta a budúcnosti, teraz som bol naplnený úzkosťou a obavami, že budúcnosť nie je. Bolo jasné, že dej takýchto rozmerov a zložitosti neuspokojí žiadny jednoduchý záver. Tak sa aj stalo, do hry sa zapojili posledné mechaniky tohto nešťastného sveta a dostali sme finále ktoré treba naozaj nazývať vyvrcholením a nie dohrou. Som naozaj neskutočne spokojný s tým ako to skončilo. Samozrejme, niektoré detaily, by som si možno prial inak, viem si aj predstaviť, že zopár vecí by bolo zmenených dosť, ale vcelku sa to nemohlo podariť lepšie.  Strašne veľmi fandím tomu, že sa ku koncu toho dosť ešte udialo a že nebolo všetko do detailu vysvetlené. Nechalo to tým pádom trochu voľného miesta na interpretáciu podľa toho čo každému divákovi sedí viac. Odporúčam pozrieť si zopár videí na YT o vysvetlení konca, zistiť ako to vnímajú iní, môže to pomôcť prísť na elementy príbehu ktoré mohol divák prehliadnuť alebo dokonca celé nové teórie o úmysloch a konaniach postáv. Treba pochváliť kresbu a animáciu, aj keď s tým je to komplikovanejšie keďže sa menili štúdiá v strede vysielania. A, oh, tá hudba je niečo neskutočné. U otváracích a kreditových piesňach je to u mňa tak päťdesiat na päťdesiat, ale snáď celý Attack on Titan OST je úžasný. Jeden nedostatok by som ešte našiel, chýbal mi lepší vývoj niektorých charakterov, myslím, že na to bolo dosť epizód aby sa išlo hlbšie s viac hrdinami. Netreba zabudnúť aj na OVA časti, ktoré sú celkom relevantné, možno okrem poslednej ôsmej, a prinášajú k rozvoju postáv alebo príbehu. Aj keď teda pre mňa finálna sezóna stratila to spomínané čaro z predošlých sezón a hodnotil by som ju horšie, stále to bola pecka, ktorú som si naplno užil a precítil. Toto anime si nezaslúži nič iné ako plných 5 hviezd. Skoro som zabudol spomenúť najinšpiratívnejšiu postavu, Erwin Smith, jeho kamenné pohľady a nesmrteľné „SUSUMEEEEE!!!“.

Thor: Temný svět (2013)

Vysvetlite mi. Prečo by som spravil ten najtemnejší a najvážnejší trailer na film ak to má byť komédia pre deti? Tak isto ako Iron man 3. Autori týchto filmov zapredali svoje diela vidine väčších ziskov a namiesto serióznych filmov natočili komédie s veľmi jednoduchým, hlúpym humorom. Žiadna scéna sa nedala brať vážne aj keď mala byt vážna. Akčné scény neboli nič extra. Najlepšia bitka bola na začiatku v prológu. Bez jedinej epickej memorable scény. Bez emócií. Reunion Thor, Jane a Thor, Loki absolútne oničom. Nejasné dejové pasáže ako keby niektoré scény vymýšľali tesne pred natáčaním. Celkovo film bez hodnoty vyrobený len kvôli peniazom pre všetky masy ľudí svetovej populácie. A ešte k tomu so zavádzajúcou propagáciou. Najväčšie sklamanie tohto roku. Dve hviezdy kvôli tomu, že to je Thor a kvôli hercom. edit: Druhé pozretie. Nemal som z toho až taký zlý pocit ako prvý krát. Zvyšujem hodnotenie o jednu hviezdu. Ale stále platí to čo som napísal. Film pokazený retardovaným humorom. Predsa len uznám jednu memorable scénu. ***SPOILER*** Heimdallov epický obranný manéver keď prekukol útok na Asgard. ***END SPOILER***

Trans (2013)

Nebolo to na plný počet ale napriek tomu veľmi dobrý film. Super herci. Parádny scenár. Všetky moje dohady čo som si počas filmu robil o deji sa rozplynuli pod nečakaným rozuzlením. V niektorých scénach som sa síce strácal ale tomu možno vďačíme za také dominantné finále. Na päť hviezd tam niečo chýbalo. Možno viac napätia ale nie som si istý.

U Konce světa (2013)

Tento film som si zapol v nevedomosti, že sa jedná o ďalšiu spoluprácu Edgara Wrighta a Simona Pegga. A som rad, že sa tak stalo pretože som bol veľmi prekvapený keď ako v predošlých filmoch prišiel klasický dejový zvrat. Oveľa viac som si ho užil. Keď to prišlo tak s rozpaženými rukami a smiechom som si hovoril „What the fu*k“. Jedinečný dejový vývoj a jedinečné herecké kombo Pegga a Frosta. Ďalší vydarený kúsok do tejto série.

Vyhlídková trasa (2013)

Škoda, že celý film neostal v dialógovej rovine ako prvých dvadsať minút. Potom sa striedali napreskáčku dva žánre. Jeden akčný, survival žáner ktorý nebol nejako extra zaujímavý. A druhý nazvime ho filozofický v téme prvých minút filmu. Ale bolo ho málo. A ten koniec ala Stephen King zase úplne niečo iné. Mi to prišlo ako keby potrebovali doplniť nejaké minúty alebo niekto chcel byť nasilu originálny. Za ten koniec vytrhnutý zo žánru dávam o hviezdu menej.