Violet Evergarden (2018) (seriál)

Autor predlohy musel byť naozaj v zlom psychickom stave, keď to písal. Po pár epizódach sa totiž seriál zmení na sériu tých najsmutnejších príbehov. Je to taký emočný náklad – asi najväčší aký som pri anime seriály zažil—, že môžem zabudnúť na pozitívne myšlienky v tento deň. Postava Violet – poškvrnená nevinnosť, veľká moc, poznačená minulosťou, snaží sa objaviť, čo to znamená žiť – nie je nový koncept, ale mám ho neskutočne rád. Naozaj krásny a dramatický príbeh, ktorý ma určite chytil za dušu. To platí aj pre hlavný aj pre všetky vedľajšie príbehy. Posledné epizódy sa trochu vychýlili od predošlej štruktúry. Odbehli od zameriavania sa čisto na Violet a neboli až tak silné, ale aj tak si zachovali dobrý štandard. Animácia je krásna a hudba tiež. OVA epizóda: Táto OVA epizóda je o desať minút dlhšia ako by musela byť a stráca tým trochu dynamiku. V polovici sa avšak rozbehne a vojde do typického tempa normálnych epizód. Dej je časovo zasadený medzi štvrtú a piatu epizódu a dopĺňa tak nevysvetlený – aj keď nie až tak možno podstatný – pokrok vo violetiných písacích skúsenostiach. Myslím, že je úplne vhodné pozrieť si túto epizódu medzi spomenutými dielmi aj pri prvom pozeraní seriálu. poznámka: Poskytnutý obsah ma totálne zmiatol. Spolu s apatickosťou a mechanickými rukami hlavnej postavy mi dal presvedčenie, že Violet má byť nejaký android. V druhej epizóde mi však táto myšlienka bola narušená, tak som si pozrel obsahy na iných stránkach aby som si to vyjasnil. Ak je aktuálny obsah preklad, tak si nemyslím, že je presný. Ak je to originálna kompozícia, tak by sa mala podľa môjho názoru upraviť.

Seišun buta jaró wa Bunny Girl-senpai no jume o minai (2018) (seriál)

Hlavná postava Sakuta je neskutočný borec. Len tak ho niečo nerozhodí, páli mu to, veľa krát je o krok vpred v riešení situácií, vie ako dostať človeka s ktorým konverzuje do úzkych a do rozpakov a nachádza sa v tom období života, kedy aj šliapnutie na nohu od pekného dievčaťa sa dá zobrať ako niečo sexuálne. V jeho okolí sa udeje postupne päť mysterióznofyzikálnych javov pre ktoré, kvôli každého mentálnej pohode, sa snaží nájsť príčinu a riešenie. Páčilo sa mi, že každá záhada dávala nejaký psychologický a logický zmysel, že sa to riadilo nejakými pravidlami a nebolo to iba všelijako náhodné. Veľmi ma bavili aj vedľajšie postavy, najlepšie bolo hláškovanie Sakutovej sestry Kaede a apatická Futaba vo svojom chemickom labáku. Bolo tu snáď všetko – napätie, humor, dráma, romantika, emócie. Ako bonus, dosť sa mi páčili aj úvodná aj kreditová znelka. Pokračovanie vo forme filmu je už na svete, teraz len počkať kým to vydajú v nejakej diskovej forme. Snáď sa dočkáme aj druhej série niekedy. edit (08.3.2020): Videné druhý krát. Nič to nestratilo, zaslúžených päť hviezd. Jeden z mojich top seriálov.

Jahari ore no seišun rabukome wa mačigatteiru. - Zoku (2015) (série)

Citeľná zmena oproti prvej sérií. Postavy prešli vývojom – niektoré dosť veľkým – vzťahy sa posunuli napred a už to neboli iba reakcie na náhodné okolité dianie. Seriál nabral emócie a serióznu hlavnú dejovú líniu, kde sa hlavné postavy snažia vyriešiť ako budú ďalej fungovať a že čo vlastne chcú. Pribudla jedna vedľajšia postava, ktorá dostávala dosť priestoru a takisto sme hlbšie spoznali už niektoré známe z prvej série. Humoru je menej, ale stále je kvalitný. Som neskutočne spokojný, celý seriál sa hýbe vpred a ja sa neviem dočkať, ako sa to všetko vyvinie v tretej sérii, ktorá by mala vyjsť budúci rok.

Jahari ore no seišun rabukome wa mačigatteiru. (2013) (seriál)

Videná prvá séria. Hlavná postava neustále produkujúca nihilisticko-cynické hlášky, má nulový záujem začleniť sa do spoločnosti a často prichádza do intelektuálnych potýčok so svojou sociopatickou klubovou kolegyňou, ktorá nevynechá žiadnu príležitosť, veľmi kvalitnou rétorikou, vyjadriť svoju oprávnenú nadradenosť nad ostatnými. Za mňa určite áno. Epizódy sledujú nesúvisiace udalosti zo školského prostredia, nerieši sa žiadny hlavný príbeh. Jediné nadväznosti medzi epizódami je vývoj postáv a ich vzťahov. Väčšina postáv je dosť zaujímavá a niečím špecifická, takže sa určite nenudím pri ich interakciách. Učiteľka Shizuka Hiratsuka si ma dosť získala. Humor bol skvelý a takisto som sa vždy neskutočne smial keď sa každý chalan pri pohľade na dievčenského Saiku zamiloval. Dosť mi tieto konkrétne scény pripomenuli Ouran High School. Aj keď v seriály nie sú skoro žiadne emócie, ktoré by mi dovolili viac všetko precítiť, postavy mi tak neskutočne sadli, že nemôžem nehodnotiť piatimi hviezdami. Fakt super. Yukino Yukinoshita je môj nový životný idol.

Hledání Země Nezemě (2004)

Veľmi pekný film. Konečne po všetkých tých rokoch odkladania som sa na túto klasiku cítil a dobre som spravil.

Jagate kimi ni naru (2018) (seriál)

Dosť sa mi to páčilo. Moje prvé „čisté“ yuri/shoujo-ai. Dej sleduje najmä vzťah dvoch hlavných postáv Yuu a Touko. Nie je tam ale dôraz na romantiku. Tento vzťah slúži skôr ako katalyzátor pre obe postavy na nájdenie ich pravého ja a ich cesty spoločenským životom. Áno, sú tam romantické scény, ale mentálne nasadenie Yuu sa väčšinou postará o to aby romantika išla stranou a sústredenie sa presunulo na životné otázky a dilemy. Vedľajšie postavy so svojimi problémami podobného druhu veľmi dobre obohacovali celé dianie. Ukončenie sa mi páčilo, nemám voči tomu výhrady, ale nech už je tu ďalšia séria. Tento rok v novembri končí manga, tak sa snáď dočkáme pokračovania už budúci rok. edit (28.1.2020): Neviem či to je alebo bolo mojím životným obdobím alebo druhým pozretím, ale páčilo sa mi to ešte viac ako na prvý krát. Príjemné pohodové prostredie, hĺbka postáv a interné monológy s prevládajúcim chaosom a neistotou. Neskutočne krásny vizuál, ale taktiež práca s vizuálnymi prvkami a kamerou na zintenzívnenie aktuálnych emócií a atmosféry. Naozaj skvelé. Musím zvýšiť hodnotenie na plný počet.

Kimi no suizó o tabetai (2018)

Strieľam tomu plný počet, prečo nie. Veľmi pekný film. Nebolo to síce komplexné, ale neštandardné postavy spojené neštandardným vzťahom sa postarali o môj plný záujem a o to aby som sa ani chvíľu nenudil. Kvôli téme filmu, boli emočné výkyvy celkom frekventované. Všetko ale do seba ladilo. Naozaj to bolo super. Dosť sa mi páčila aj pokreditová časť. edit (22.1.2020): Druhé pozretie. Pre mňa jedna z najlepších romantických drám. Fakt skvelý vývoj postáv a super filozofické myšlienky.

Tomb Raider (2018)

Zbožňujem tematiku hľadania pokladov, mýtov a legiend. O to viac keď sa jedná o Laru Croft, silnú cieľavedomú a inteligentnú ženu. A ešte jedno o to viac, keď je hraná bohyňou ako Alicia Vikander. Naozaj som z filmu nesmierne nadšený, videl som to už tri krát. Veľmi sa mi páčil vývoj hlavnej postavy, keď človek ktorý sa len pretĺka životom, dostane impulz a už ho nič neodstaví od cieľa. Taktiež bolo dobre spravené, že z nej neurobili psychicky a fyzicky nezlomnú superhrdinku, ale trápila sa, vzlykala, utrpela zranenia a nedominovala v bojoch. Strašne si prajem aby spravili aj ďalší diel.