Transformers (2007)

Komentujem po asi treťom pozretí. Okrem tejto filmovej série, nemám žiadne predchádzajúce skúsenosti s Transformermi. Čiže pre mňa je to niečo nové. No ako sa to vezme lebo príbeh mi veľmi pripomína Supermana len s obmenou na roboty. Transformers sú filmy na ktoré sa musí ísť do kina. Počítačová grafika robí drvivé percento filmu a na veľkom plátne to je jednoducho zážitok. Robené pre širokú škálu divákov, kvôli tomu aj toľko veľa pseudo humoru. Samozrejme tento film je nezabudnuteľný lebo mi dal do povedomia existenciu Megan Fox. Za čo som veľmi vďačný. Nezabudnuteľné scény pre nadržaného tínedžera keď sa Megan zohýba nad otvorenou kapotou auta a nič na svete by si neželal viac ako keby si mohol vymeniť miesto s LaBeoufom. Aj napriek tomu, že je to viac menej čisto o pekných efektoch, výbuchoch a Megan Fox, dávam za štyri hviezdy.

Zodiac (2007)

Tomuto hovorím poriadne vyšetrovanie. Asi najhlbšie a najprecíznejšie spájanie dôkazov aké som vo filme videl. Takto podobne to malo vyzerať v Prisoners. Zaujímavé. Napínavé. Super herci.

5 centimetrů za sekundu (2007)

Veľmi sa mi páčili poetické monológy. Bolo to ale na mňa moc nekonzistentné na to, aby som sa vedel plne ponoriť a vcítiť do postáv. Užíval som si to a bavilo ma to. Nebol som ale emočne rozladený. Možno aj kvôli tomu, že hlavná postava svoje pocity držala v sebe a málo ich vyjadrovala a takisto, že druhá kapitola bola rozprávaná z pohľadu inej osoby.

Casino Royale (2006)

Pecka. Daniel Craig bol naozaj dobrý výber. Bond ako má byť – sympatický, inteligentný, schopný, zvádzajúci a plný ega. Do toho drahé obleky, autá a nejaká tá partička pokru. Dobrá zápletka, akcia, zvraty aj hlavný soundtrack. Úžasná Eva Green ako Bond girl a skvelý Mads Mikkelsen ako hlavný záporák. Dávam silné štyri hviezdy.

Faunův labyrint (2006)

Dosť sa mi to páčilo. Mylne som išiel do toho s tým, že je to rozprávka. Takže ma celkom prekvapila drsnosť filmu aj veľa stopáže bez fantasy prvkov a celkové spojenie dvoch úplne odlišných dejových línií. Napodiv to fungovalo. Aj keď viem si predstaviť verziu, kde by sa dej točil hlavne okolo hlavnej hrdinky v čarovnom svete a realita dospelých by bola iba v pozadí. Veľmi dobre zahratá hlavná postava mladou Ivanou Baquero. Skvelý hlavý soundtrack v podobe uspávanky.

Hellsing (2006) (seriál)

Oh, áno. Nevedel som obsedieť od nadšenia hneď pri prvej epizóde, keď porovnávam s pôvodnou verziou, tak tak to má sakra vyzerať. Skvelá animácia, zmysluplná chronológia a hudba ktorá sa hodí k téme scény. Čo sa týka technickej a artistickej produkcie to nemalo chybu. Nepočítam do toho tie nechutné podpriemerné anime prvky, ktoré sa občasne vyskytli, za ktoré by sa hanbilo každé kvalitnejšie anime. Silno charizmatické postavy, brutálnosť či už fyzická alebo morálna, seriózna pochmúrna atmosféra, skvelé vizuálne a auditívne prvky – všetko bolo veľmi kvalitné a neskutočne dobre sa na to pozeralo. Doteraz neviem dostať z hlavy niektoré epické scény alebo charakteristické hlasy postáv a ich pamätné hlášky. Prečo sú potom v mojom hodnotení iba štyri hviezdy? Dôvody sú tri. Prvý je, ako som spomínal už v recenzii na pôvodnú verziu, postavy sú málo spojené. Chýbali tu dialógy a silnejšia vzájomná spolupráca medzi hlavnými postavami, ktoré by ich vzťahy viac utužili. Toto je jediný aspekt v ktorom si prvá adaptácia viedla lepšie. Druhý dôvod je príbeh, ktorý prišiel trochu prázdny. Bolo tu veľa potenciálu ako to dať celé dohromady. Dalo sa s plnou relevanciou k aktuálnemu dianiu ísť až do sto rokov a možno viac do minulosti a podať komplexný obraz o histórii zápletky, motivácií postáv a rodinných a inštitučných dedičstvách. Dostal som len málo odpovedí na veľa extrémne zaujímavých otázok. Miesto tohto prístupu bol priestor daný viac menej akcii, ktorá až tak neposúvala príbeh vpred. Hlavne posledné epizódy boli do veľkej miery vyplnené hlavným antagonistom a tu sa dostávame k problému číslo tri. Postava ústredného záporáka mi bola vrcholne nesympatická. Bol mi nesympatický vizuálne. Boli mi nesympatické jeho monológy aj v obsahu aj v štýle akým ich prezentoval. Boli mi nesympatické aj jeho motivácie, síce psychologicky valídne ale plytké. Inými slovami, element okolo ktorého sa točilo konečné hlavné dianie a príbeh a mal byť jedna z najsilnejších súčastí seriálu som mal chuť pretočiť, každý krát keď prišiel na obrazovku. ***SPOILER*** Zo všetkých ukázaných záporných postáv mal u mňa najvyššiu šancu uspieť ako hlavný antihrdina, nemý kapitán, vlkolak Shousa, ktorý keby iba stál a hádzal svoj bezprizorný pohľad po ostatných, by urobil sto krát lepšiu funkciu a zážitok ako, pre mňa ťažko stráviteľný, Major. Ešte ďalšia vec ktorá sa mi vonkoncom nepáčilo bol charakterový zvrat komorníka. Vôbec mi to nedávalo zmysel. ***END SPOILER*** Očakávam v budúcnosti ďalšie pozretie, tak potom uvidím, že či sa niečo zmení. Amen!

Iluzionista (2006)

Chýbalo tak málo. Alebo práveže tam bolo až príliš. ***SPOILER*** Keďže nám boli ukázané dve scény. Prvá kde sa Eisenheim pýta Sofie, či chce s ním naozaj odísť. Druhá kde Eisenheim odovzdal Sofii neznámi kufrík. Tak som hneď vedel, že hra začala a všetko čo od teraz uvidím bude inak. A naozaj bolo tak ako som predpokladal. Napriek tomu ma film držal v napätí ale o môj bože, prečo to urobili??? Verím tomu, že by som nemal predstavu ako to celé dopadne nebiť tých pár scén. Čo sa mi ešte nepáčilo bolo, že divákovi ukázali plány triku s pomarančovým stromom. Pokazilo to tú nadprirodzenosť Eisenheimových v reálnom svete nevykonateľných trikov. Kolieska a mechanika, vôbec sa to sem nehodilo. ***END SPOILER*** Prišlo mi to také, že niekto napísal super scenár a potom nejaký človek s obmedzenou predstavivosťou čo nevidel za život jediný film si urobil pár svojich hlúpych korekcií. Norton aj Giamatti super. Žiaľ iba za tri hviezdy (pozri spoiler).

Kanon (2006) (seriál)

Jediný problém tohto anime je zhruba prvých desať epizód. Má to dva dôvody. Prvý je, že sa tu skoro nič nedeje. Je tu dejová linka s Makoto s veľmi zaujímavým konceptom, ale pre mňa nudným a málo prepojeným spracovaním. Druhý dôvod sú postavy. Hlavná postava Yuuichi tu zohráva úlohu “otca“, ktorý stále niekoho poučuje, až moc nasilu pretláča svoje životné ideológie na iných a intonuje ako keby hovoril s desať ročnými ľuďmi. Lenže drvivá väčšina vedľajších postáv sa naozaj správalo a vyjadrovalo ako nesvojprávni štvrtáci na základnej škole. A aj keď boli rozumné výnimky, tak k nim mal Yuuichi podobný prístup. To spôsobilo, že sa postavy nevedeli charakterizovať, vyjadriť samé seba. Potom okolo jedenástej epizódy začala zmena. Yuuichi sa začal správať k ostatným viac rovnocenne a vedľajšie postavy sa začali konečne vyvíjať. Zlom prišiel v pätnástej epizóde, kde sa nie len začal rozuzlovať príbeh, ale aj spracovanie ma úplne dostalo a v takomto duchu to úspešne pokračovalo až do konca seriálu. A teraz niečo pozitívne. Sneh! Celá animácia bola neskutočne krásna. Bola to nekonečná snehová nádhera. Urobilo to strašne veľa do atmosféry. Páčili sa mi mysteriózne prvky, osudy postáv, to vlastné niečo, ktoré mal Yuuichi s každou postavou. Ten príbeh, to spracovanie, tie emócie. Naozaj po pätnástej epizóde je všetko skvelé. Úvodná znelka bola úžasná, pozeral som každý krát. Hodnotiť musím nejako priemerovo. Za tie prvé časti by som dal tri hviezdy a za ten zvyšok kľudne päť, tak výsledne dávam štyri hviezdy. Počkám nejaký čas a pozriem si tú pôvodnú verziu tohto seriálu z roku 2002, tak ako to viacerí odporúčajú. Stará verzia je o jedenásť epizód kratšia a možno to bude práve ten recept ktorý som hľadal. A ešte raz aby som zdôraznil: SNEH!

Klub společníků óranské střední (2006) (seriál)

Super, veľmi sa mi to páčilo. Sympatické postavy ktoré som si hneď obľúbil, dej založený na strelenej myšlienke neštandardného školského klubu a neskutočný absurdný humor ktorý ma nenechal nikdy moc dlho bez smiechu. Problém ale bol, že postupne dochádzal ten najkvalitnejší humor zo skorších epizód. Bolo to kompenzované vývojom postáv a vzťahov, takže som sa stále veľmi bavil. Prišlo mi to ale moc skákavé. Chýbal tam jeden veľký rámcový príbeh. Materiál na to bol, chcelo to len dať nejako systematicky dokopy. Mohli čerpať z príbehov postáv z minulosti a spraviť to tak aby každým dielom sme sa dozvedeli niečo viac o histórii formovania klubu. Niečo čo by ma držalo na ihlách, lebo by som sa chcel dozvedieť viac a viac. Keby to bolo nejako takto konzistentne orámcované, tak by to bolo možno aj na piatu hviezdu. Najpamätnejšia scéna je asi instantná káva z prvej epizódy.

Má země (2006)

Veľmi dobrý dokument. Prvý krát som videl autentické zábery z bežného života obyvateľa okupovaného Iraku. Možno sú aj jediné? Kamera ide s doktorom Riyadhom kam sa pohne a ukazuje nám komplexný obraz situácií, problémov aj bežných udalostí ktoré prežíva. Potulky s armádou, žoldniermi a americkou či inou administratívou nám ponúkli stručný prehľad riadenia aktuálnej situácie. Pozerať to teraz po desiatich rokoch, dáva človeku peknú retrospektívu, že prečo sa deje to čo sa deje – Islamský štát, migranti. Obsah, spracovanie, všetko bolo super ale na päť hviezd tomu chýba niečo navyše – nové informácie, emócie. Pri ostatných dokumentoch čo som hodnotil piatimi hviezdami ma mrazilo a ronil som slzy.