• Pohádka

Potvora (2016) (seriál)

Seriál, který se rozhodně nebude líbit každému. I já jsem první dva díly přemýšlela, jestli se na to vůbec chci dívat a rozčilovalo mne neustálé obracení se hlavní hrdinky k divákům. Ale potom mě "Fleabag" chytla a já opravdu doufám, že bude třetí série. Některé díly jsou skutečně nezapomenutelné (třeba pobyt v "tichém zařízení" se sestrou nebo večeře na začátku druhé série). Všechno podstatné najdete napsané v obsahu výše – namísto "komediálního seriálu" (to označení pro mne zavání spíše Přáteli) dostanete drama vystavěné na černočerném humoru. Dále obdržíte perfektní herecké výkony (Olivia Colman byla nepřekonatelná), skvělé dialogy (každý rozhovor s macechou je slovní přestřelkou s mnoha zraněními) a vývoj hlavní postavy i v takhle krátkém formátu (Fleabag v druhé sérii je už jinde, než Fleabag v sérii první).

Až tam nezbyl žádný (2015) (seriál)

Výtečné zpracování. Člověk neví, co chválit dřív. Zda nadstandartní herecké obsazení, mrazivou atmosféru či skvěle vystižený přerod distingovaných gentlemanů a dam ve vystrašené a panikařící zoufalce. Vzhledem k tomu, že jsem si nepamatovala, kdo je vrah, mohla jsem si plně vychutnat i propracovanost zápletky.

Láska v bílém pekle (2004) (seriál)

V zajímavostech se píše, že v "závěrečné scéně na nádraží prochází kolem Margaret Haleové (Daniela Denby-Ashe) a Johna Thorntona (Richard Armitage) celkem jedenáctkrát jedna a ta samá žena v hnědém klobouku a kabátku". Ale upřímně, kdo by si toho všimnul?

Fantazie (1940)

Zcela okouzlující, radost pohledět a poslouchat. Ty dvě hodiny utekly jako nic a každá další animace něčím překvapila či zaujala. Doporučuju najít si i vystřiženou scénou se skladbou Clair De Lune.

Snídaňový klub (1985)

Vypadá to, že zdejší komentující se dělí podle toho, zda Snídaňový klub považují za blbost nebo kultovku. Já se kloním spíš k té kultovce. Skoro třicet let starý film téměř nezestárl. Ani nevím, proč se mi to tak líbilo, prostě se to musí vidět a já se na to ráda podívám znovu. A pak ještě jednou.

Ve stínu (2012)

Jeden z nejlepších českých filmů posledních let. Atmosféra, která by se dala krájet. Výtečné herecké výkony. Jediné, co mi vadilo, byla ta závěrečná scéna. (P.S. Vím, že jsem nenáročný divák, ale skutečně jsem do konce nevěděla, "kdo to udělal". Zase tak špatná ta detektivní linka nebyla.)

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Není to dokonalé a není to Pán prstenů (překvapivě). Ale je to Středozemě! Kouzelná, krásná Středozemě, ve které tři hodiny utečou jako nic. Už se těším na další hrdé trpaslíky, vznešené elfy, statečné hobity, děsivé skřety a dobrodružství, která je čekají...

Skyfall (2012)

První film po více než dvou měsících a hned taková jízda :) Neviděla jsem téměř žádné jiné Bondy a ty, co jsem viděla, si nepamatuju, takže nejsem zatížená tím, jestli tohle je správný Bond nebo není správný Bond nebo to vůbec je Bond. Co můžu říct je, že se mi to sakra líbilo. Craig mě příjemně překvapil, Judi Dench je bezkonkureční a Javier Bardem vytvořil přesně ten typ, u kterého si říkáte hlavně aby si nepřisedl ke mě, když máte vedle sebe volné místo. A taky akce bylo dost a byla výtečná - scéna v prosklené budově s medúzou byla perfektní a závěr se Skotskem - co může být lepšího než zamlžené skotské vřesoviště!

Rychlé šípy (1969) (seriál)

Mám úplně chuť uvázat si švihadlo kolem pasu a vyrazit někam za dobrodružstvím :) Je to klasika a taky vzpomínka na dětství, ačkoliv u některých scén v těch setmělých Stínadlech se bojím ještě teď. Je to prostě drsný příběh - vražda na zvonici, téměř mučení Červenáčka už v druhém díle, tajemný Široko... Jen ten Mirek Dušín mi to trochu kazí, toho jsem nikdy neměla ráda a jeho představitel mu moc sympatií nepřidává. Nejradši mám tu část, kdy čtou starou Vontskou kroniku.

Panství Downton (2010) (seriál)

Konečně další seriál, který mě nadchnul. Má (s trochou nadsázky) úplně všechno - lásku, intriky, skandály, vydírání, vraždu, loupeže, dostatek zajímavých postav, válku, nenávist, přiměřený počet úmrtí, atd. To vše v poutavých kulisách Anglie 20. století pevnou rukou a kousavými poznámkami diriguje Maggie Smith.