Herkules (1997)

*SPADOL Z OBLAKOV* Na môj vkus to bolo až príliš preplnené mužskými hlavnými postavami, a neberúc do úvahy epizódne postavičky a tri čarodejnice, jediné zastúpenie malo ženské pohlavie len v Meg. Disneyovky totiž vnímam aj cez - nebudeme si klamať - veľmi príťažlivé ženské charaktery a práve tento rozmer mi tu chýbal. Priznávam, že som si rozprávku z dávnejších časov pamätal inak - ako zábavný, akciou a humorom nabitý príbeh o polobohovi (ktorým tu nie je) a jeho hyperzábavnom koňovi (ktorým tu nie je). V skutočnosti však pred mojim zrakom prebiehal nie príliš originálny, a z pohľadu zábavnosti, vlažný príbeh, v ktorom dokonca zlyhávali aj vyložene komické postavičky, ako napríklad diablici Panic a Pain. Verdikt v 1 vete: Nič božské. 20.09.11

Hledám ženu. Zn.: Z Východu (2010) (TV film)

*SOFISTIKOVANÁ FORMA PROSTITÚCIE* Zaujímavý dokument o sorte ľudí, medzi ktorých by nejeden muž asi aj chcel na čas patriť. Prepadnúť ilúzii, že toľko mladých a krásnych žien sa o nás zaujíma len a len kvôli nášmu vzhľadu a dobrým vlastnostiam. Byť plešatý, pupkatý a nízky a zároveň byť žiadaný. Dokonalá masáž mužského ega, po ktorej však chtiac-nechtiac nasleduje triezvy pohľad na celú tú zvláštnu situáciu, kde nie ženy sú lovná zver, ale práve ten, ktorý sa za lovca považuje. Všetky tie ženy ich chcú a zabárajú svoje dlhé a vyčačkané nechty do mužského mäsa - na čas, pre peniaze, pre vlastný prospech. Verdikt v 1 vete: O ľahkých dievčatách, odetých do závoja seriózneho záujmu. 02.01.12

Hlubinná hvězda šest (1989)

*LEVIATHAN 2.0* Tentokrát to bol vydarený výlet do detstva. DeepStar Six som si pamätal ako horšiu alternatívu k filmu Leviathan, ale momentálne je to presne naopak a tento film som si naozaj užíval. Pôsobí veľmi komorne, hlavná dvojica (Everhard a Evigan) je sympatická, Ferrerova postava je pravdepodobne jednou z najväčších nešikovníkov filmového plátna a on je práve tým prvkom vo filme, ktorý spôsobuje dejové zvraty; morská príšera mu len sekunduje. Nie je možné sa ubrániť porovnávaniu s filmom Leviathan (oba vznikli v tom istom roku a tematicky sú si podobné) - veľkým plusom je, že tu, pri absencii zvučných mien, sa podarilo vytvoriť napínavejší a originálnejší film ako v prípade už spomínaného Leviathana. Verdikt v 1 vete: Vydarená zápletka, výborne napísaná postava Snydera, ako jedného z najväčších lúzrov sci-fi filmu, a kvalitná príšerka. 03.06.12

Homo Sapiens (2005) (TV film)

*UGHA-UGHA* Tento hraný dokument nie je nijako výrazne edukačný. Vôbec to však nie je na škodu; som rád, že som si nemusel namáhať mozog a snažiť sa v ňom udržať možnú záplavu informácií, z ktorých by som - ako sa poznám - čoskoro aj tak väčšinu zabudol. Takto som sa mohol sústrediť na veľmi originálny prierez premeny človeka a na spôsob, akým dospel k najdôležitejším objavom počas všetkých úsekov svojho vývoja. Niektoré situácie boli vo filme odľahčené, avšak nijako mu to neuškodilo; práve naopak - len to prispelo k pozitívnemu pocitu z filmu. V každom zábere je vidieť, ako veľmi sa dbalo na čo najväčšiu autenticitu - nič nepôsobí umelo (nerátajúc špeciálne efekty), zábery sú plné detailov vo forme nástrojov, odevov, mimických a akustických prejavov, každá skupina daného obdobia má svoju vlastnú a dokonca aj na počutie odlišnú reč. Veľké plus je za naturalistický spôsob zobrazenia predkov ľudí, ktorí sú zarastení tam, kde zarastení byť majú a ktorým sa to (mužom i ženám) hompáľa na miestach, na ktorých sa im to hompáľať aj má. Akurát však mohli byť niektorí hlavní predstavitelia menej atraktívni. Verdikt v 1 vete: Milý pohľad na naše vzdialené dejiny. 04.06.12

Hvězdná brána: Pravdivý příběh (2006)

*WHAT SCIENCE?* Ááách, jaj... Som veľký fanúšik pôvodného seriálu SG-1 i SG: Atlantis a mal by som teda aspoň predstierať nadšenie, ale nedá sa. To tí scenáristi nevedia, že keď je vesmírne žiarenie intenzívne, treba si hlavu chrániť kúskom alobalu? Asi nie, inak by nevzniklo toto... pozemské čudo. Nedozvedel som sa nič prevratné, vedecké fakty zhltla čierna diera a analógie s našim svetom sú úsmevné. Čakal som prepracované teórie a systematickosť v podávaní informácií, no dostal som len chaotické džabľa-babľa. Verdikt v 1 vete: Keď namiesto (3+1)x2-4=X dostanete 2x2=X. 25.08.13

Hypermarket, jeho pán a otrok (2011) (TV film)

*SUPERMEGAHYPER* Šokujúce a poučné. Obchodné reťazce ma dostali, priznávam, pretože obrovským výberom (čo mi však aj lezie na nervy v prípadoch, keď sa ma zmocňuje pri vyberaní z množstva druhov tovaru nerozhodnosť) sa im nič nevyrovná. A moderný človek toho predsa potrebuje hanebne veľa. Druhé priznanie má charakter mojej nevedomosti: netušil som, čo všetko sa skrýva za plnými a urovnanými regálmi - toľko práce a námahy zamestnanca, ktorý je často pod psychickým terorom z hora len preto, aby pestovaný a rozmaznaný zákazník náhodou nenadobudol pocit, že reťazec si (je)ho (peniaze) neváži. A veľmi často majú požiadavky na neho charakter nezmyselnosti. Verdikt v 1 vete: O vyžadovaní hlúpostí a o ústupe ľudskosti. 19.01.12

Chuckyho kletba (2013)

*ZLÝ CHLAPEC V ZLOM FILME* Chuckyho mám rád - samozrejme len do takej miery, ako sa vraždiaca bábika mať rada dá. K tomu, čo som však práve videl, pozitívny vzťah mať nemôžem. Bez nápadu, bez napätia, bez prekvapenia - Chucky tu nepôsobí ani hrozivo a ani zábavne (na rozdiel od mojich najobľúbenejších častí Bride of Chucky a Seed of Chucky). Ockovi a dcérenke Dourifovcom fandím, no mohli sa stretnúť aj v lepšom projekte. Škoda. Najotrasnejšie (čítaj najtrápnejšie) scény: večera pri stole v slede rýchlych strihov, útek na vozíčku v spomalenom zábere a záverečná čiernobiela akože "wow" pointa. Verdikt v 1 vete: Veľmi zbytočné pokračovanie vo forme otrasne klišoidného príbehu, no veríme, že remake 2014 sa podarí. 10.10.13

Chuckyho nevěsta (1998)

*SEX, DRUGS AND HEAVY METAL* Bonnie a Clyde, Rosemary a Fred, či Faye a Ray. Neviem, s ktorou dvojicou toho majú najviac spoločného, ale Tiffany a Chucky berú životy rovnako radi, ako ktorýkoľvek zo spomenutých párov. Spojenie komédie a hororu mi nikdy neprekážalo a ani v tomto prípade (áno, tento príbeh o Chuckym sa nesie v zábavnom duchu) mi nevadilo; azda iba trošku, a to i len v prípadoch, ktoré ja za humorné nepovažujem (napríklad fajčenie marihuany - na to som alergický, keďže každá menej či viac nenápaditá komédia nejakú scénu s marihuanou obsahuje a už dlho to považujem za príznak absencie zmyslu pre humor u scenáristov). Hlas Jennifer Tilly má úžasné a netypické atribúty a rovnakým dojmom na mňa zapôsobila aj svojim výzorom. Jednoducho povedané, som z nej nadšený. (Škoda, že vo svojej ľudskej podobe nezostane dlhšie.) O zapamätateľné výroky nie je núdza a dočkáte sa aj významného ponaučenia: ani u bábik neradno podceňovať bezpečný sex. Verdikt v 1 vete: Škaredšia a krajšia polovička vražedného páru na ceste za ľudskými telami. 01.09.11

Chuckyho sémě (2004)

*RODINNÉ SOIRÉ* Rodinka sa nám rozrástla. K už asi navždy zjazvenému Chuckymu a jeho vnadnatej neveste Tiffany, pribudla ďalšia bábika, a to synčekodcérenka Glen, respektíve Glenda. A táto traumatizovaná postavička, ktorá vzdialene pripomína Davida Bowieho sedemdesiatych rokov, je naozaj desivá; a to až natoľko, že k nej nemôžete necítiť odpor. Je vám zle z jej bezpohlavnosti, z jej submisívnosti, z jej úzkostných stavov... Keby sme aj nebrali do úvahy Glena / Glendu, piate pokračovanie Chuckyho je asi najnepríjemnejším z celej série: vraždy sú krvavejšie, osudy postáv smutnejšie, humor čiernejší a - neodpustiteľne - Britney Spears v tomto filme umiera. Zdrojom najväčšej radosti však pre mňa je prítomnosť Jennifer Tilly, ktorá hrá seba samú, a rád by som jej odkázal nasledovné: "Jennifer, láska, ja by som ťa určite uprednostnil pred Juliou Roberts." Verdikt v 1 vete: Keď sa Chucky dostáva mierne do úzadia. 02.09.11

Ikarie XB 1 (1963)

*DOMÁCE SCI-FI* Na mňa to pôsobilo ako krátka poviedka prevedená do celovečerného filmu, kde tých 90 minút nebolo čím naplniť. Pravdepodobne sa v knižnej predlohe Stanislaw Lem výrazne sústreďuje na jednotlivé postavy - ako zvládajú ponorkovú chorobu, nudu, nedostatočnú stimuláciu, odlúčenie - a i keď vo filme rovnakú snahu cítiť, nevyznieva to celé ako sonda do psychiky človeka; i keď určitú atmosféru šialenstva, zúfalstva, klaustrofóbie a napätia sa darí vytvárať. Na niekoľkomesačnej ceste vesmírom musia v podstate riešiť len jeden vážny problém a vyriešiť jednu záhadu a obidve veci sú vyriešené akosi príliš ľahko... Jednoducho povedané, vôbec sa mi nepáčilo, k čomu ten príbeh celý čas smeroval. Verdikt v 1 vete: Československý sci-fi zázrak sa nekonal. 30.10.13