• Krátkometrážní

Joker (2019)

Nejlepší komiksové origin-story posledních dvou dekád.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Hrozně se stydím za to, že jsem se k poctivému zhlédnutí Shawshank Redemption dostal až teď. Pozdě, ale přece. A opravdu, skvělý film, vlastně prakticky dokonalý, protože mě nenapadá, co bych mu měl vytknout. Silný příběh se skvělými hereckými výkony a výbornou režií - tam se těžko hledají chyby. Je to podle mě ten nejlepší film vůbec a nejlepší, který jsem kdy viděl? To nevím, ale vím jistě, že mu dám 5 hvězdiček a všem, kteří ho ještě neviděli, to doporučuji co nejdřív napravit.

Under (2008) (TV film)

Je to dobrý

Soudce (2014)

Hodně lidí tady nadává na mísící se žánry a přemrštěnou délku filmu vzhledem k jeho obsahu. Tyhle výtky upřímně nechápu. Ale možná je to jen tím, že mi tenhle film sedl skoro tak dobře, jako Downymu jeho na míru ušitý oblek. Pro mně je The Judge hereckým koncertem obou Robertů a zároveň také velmi solidní soudnické drama. A že se ve filmu vyskytovaly i rodinné pasáže a nějaká romantika? Nevím, proč by mi to mělo vadit. Jsou součástí příběhu a nijak nevadí ani nevybočují. Naopak třeba scénky s Verou Farmigou a její dcerou mi přišly jako příjemné odlehčení. Ve směs nemám tomuto snímku po filmařské stránce moc co vytknout. Slabších 5*

Kázeň (2014)

Discipline letos nevyhrál na festivalu krátkých filmů pro nic za nic. Jedná se totiž o ten správný "kraťas" v pravém slova smyslu. Krátký, výstižný, s jasnou "punch-line" a krom toho plný aktuálních témat s troškou toho podprahového poselství. A navíc je to hrozná prdel :D. 5*

Kung Fury (2015)

Kung-fu, David Hasselhoff, Adolf Hitler, laser-dinosauři a mnohem víc.. To je Kung Fury - krátkometrážní akční béčko perfektně parodující osmdesátá léta. Po zhlédnutí musím uznat, že se tohle guilty pleasure z kickstarteru hodně povedlo a tvůrci mají můj obdiv. Dávám slabších 5* za lehce antiklimatický závěr.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Kandidát na největší guilty pleasure roku? Dost možná ano! Po dlouhých odkladech jsme se konečně dočkali čtvrtého, renovovaného Mad Maxe a páni, že se to vyplatilo na něj počkat. Jestli vám přišla post-apokalyptická atmosféra a motorové šílenství předchozích třech dílů jako pořádný odvaz, tak věřte, že Fury Road je na úplně jiném levelu šílenství, a to je jedině dobře. George Miller jakoby se utrhl ze řetězu a řekl si, že ty hollywoodský prachy konečně pořádně zužitkuje. Výsledkem je téměř nekončící dvouhodinová akce, které nechybí téměř nic. Promyšlené kaskadérské kousky, nápaditá kamera, neuvěřitelný design aut, motorek i hlavních postav a to vše završeno pořádným metalovým soundtrackem z plamenometné kytary. Co víc si přát? Abych ale pouze nechválil, tak ani tento film samozřejmě není bez chyby. Jak už to u Mad Maxe bývá, tak příběh je velmi prostý, spíš pro to "aby se neřeklo", navíc nijak extra nenavazuje na předchozí díly (což je možná i dobře), ale i přes to se dočkáme několika odkazů a symbolů tolik typických pro tuhle sérii. Někdy by také mohl namítat, že je to film spíš o Furiose, než o Maxovi, a asi by měl i pravdu. Pak je tu samozřejmě Tom Hardy, který toho sice moc nenamluvil, ale svou roli zvládl, řekl bych, více než dobře. Každopádně pokud si chcete odpočinout od komedií a romantiky a nebude vám vadit, když se trochu zamažete olejem, tak si rozhodně udělejte cestu do kina, protože ten název sedne tomuhle filmu jako prdel na hrnec, poněvadž Max je stále šílený a zběsilejší cestu jsem teda ještě neviděl. Slabších 5*

Kingsman: Tajná služba (2014)

Na první pohled čistokrevná žánrovka, ale nenechte se zmýlit, Kingsman je v mnohých ohledech dosti nekonvenční špionská akční komedie, která se nebojí bořit zaběhlá tabu a klišé. Mám rád tenhle typ filmů s nadhledem, které si umí dělat srandu samy ze sebe a přesto při tom zachovat poker face. Přičtěte si k tomu skvělé herecké obsazení, nápadité over-the-top akční scény s úžasnou choreografií (kostel...) a nálož hlášek v čele s na jazyk si šlapajícím Samuelem L. Jacksonem. Dostanete koktejl, který lehce předčí sebelepší Martini a zajistí vám nekončící zábavu. Slabších 5*

Whiplash (2014)

Kdo by to byl čekal, že vás hudební drama dokáže "zvednout ze židle" víc, než mnoho na první pohled serióznějších filmů. Já tedy rozhodně ne, a to mám k muzikantění celkem blízko. Whiplash je skutečeně perfektně zrežírovaný, a co je důležitější ještě lépe zahraný komorní snímek, avšak s velmi nekomorním poselstvím. Dvě myšlenky se mi po jeho zhlédnutí vkradly do hlavy. Ta první: "Možná bych mohl po letech oprášit svůj trombon" A druhá: "Musím se podívat na další filmy J. K. Simmonse, protože očividně zvládne mnohem víc, než novináře vysmívajícího se Spidermanovi." :). 5*