• Krátkometrážní

Jan Žižka (2022)

Kdo čekal, že Jákl za 500 milionů korun natočí válečný velkofilm světového formátu, musí být logicky zklamaný a může svou frustraci promítnout do hodnocení. Je ale nutné si uvědomit, že 500 milionů českých korun je trochu jiná částka, než třeba 200 milionů dolarů, za kterou se točí současné blockbustery. Druhou věcí je fakt, že film má být volně inspirovaný skutečnými událostmi a nikoliv je věrně následovat. Upřímně řečeno - kritika na historické válečné filmy už mě trochu unavuje. Ani všeobecně uznávané Statečné srdce a další podobné filmové ikony nebyly bez chyb a historických nepřesností. To samé platí pro případnou kritiku obsazení. Přijde mi vtipné, že národy, jejichž kultura se staletí budovala na křesťanských hodnotách s absolutně historicky nepřesným vyobrazením Ježíše jako milého bílého muže, má najednou problém např. s černými herci ve filmech z dob středověku. Samozřejmě nechci se Žižky jen zastávat, k dokonalému filmu má daleko. Nicméně jako volné zpracování "origin story" našeho nejslavnějšího vojevůdce mě vůbec neuráží, neměl jsem při sledování pocit, že by někde příliš chyběly peníze (což se nedá říct např. o Netflixovém hitu "Gray man") a třeba takové herecké výkony mě naopak mile překvapily. Nabízí se mi srovnání o posledním českým/československým pokusem o drahý historický velkofilm - Bathory, oproti kterému je Jan Žižka filmařský skvost. Objektivně silné 3 hvězdy, ale dávám 4.

Joker (2019)

Nejlepší komiksové origin-story posledních dvou dekád.

Deadpool 2 (2018)

Horší než první Deadpool ale lepší než Brown Panter

Tiché místo (2018)

Koukám, že to tady asi nikdo neřekne, takže to udělám já. Zklamání! Trailer navnadil na napínavou lekačku s hustou atmosférou a notnou dávkou akce. Nakonec jsem se ale dočkal, alespoň v první půlce, celkem nudného filmu, jemuž žánr "horor" moc nepřísluší. Celý nápad točící se kolem monster útočící na zvuk a nutnosti být potichu by nebyl až tak špatný, pokud by nezůstaly některé věci očividně nedomyšlené. SPOILERY. Proč si nevystlat stěny domu molitanem nebo jistou vystýlkou izolující zvuk? Proč si neudělat přístřeší blízko vody nebo jiného zdroje zvuku, jak to měly monstra s útočením na ruchy nevydávané lidmi? Jak to, že armáda neudělala nějakou zvukovou návnadu a pak ty monstra nevyhodila do povětří? Jak to, že na jejich největší slabinu přijde nějaká desetiletá holčička až po roce a půl? Jak byla schopna Evelyn porodit během pár minut? A mohl bych pokračovat dále. Dávám tři hvězdičky za nápad a už ne tak nudnou druhou polovinu filmu.

Dunkerk (2017)

Po třech letech k nám do kin dorazil další Nolanův počin a opět se o něm mluví jako o filmu roku. Já si ovšem s touto nálepkou, na rozdíl od předchozího Interstellar, nejsem vůbec tak jistý. V případě Dunkirk je asi přehnané mluvit o zklamání, ale popravdě mě nenadchnul a neoslovil tak hodně, jak jsem čekal (a přál si). Tedy po technické a vizuální stránce se nedá filmu moc vytknout, bojové scény jsou napínavé a velmi realistické. Také vidět ten obraz na velkém plátně v IMAXu byl zážitek sám o sobě. Ale na tohle už jsme u Nolana nějakou dobu zvyklí. Co bych já očekával, a nakonec se tak neděje, je, že budu chválit soundtrack. Teď nechci křivdit jeho autorům, možná to byla chyba špatného ozvučení kinosálu, ale v mnohých pasážích byly basy doslova ohlušující, až to kazilo dialogy a ostatní zvukové efekty. Kromě toho ale hodnotím hudební doprovod kladně, bez něho by některé scény nebyly zdaleka tak napínavé a dramatické. Herecké výkony jsou z mé strany celkem bez výtek, snad jen Cillian Murphy mi přišel trochu nevyužitý. Tím rozhodně nechci zpochybňovat roli jeho postavy ve filmu, ale vzhledem k tomu, že jeho jméno patří mezi ty známější z obsazení, jsem očekával něco trochu jiného. No, zatím to až na pár výtek vypadá, že má Dunkirk slušně našlápnuto, tak proč to pro mě tedy nebyl filmový zážitek roku? Těžko říct. Z části to může být příběh, na kterém není nic světoborného, protože se film drží relativně známé historické události, u které moc nejde něco nového vymyslet. Důležitější ale asi budou emoce, konkrétně jejich absence ve filmu - prakticky jediný, na kom mi záleželo, byla postava Toma Hardyho. Dále dojemné připlutí civilní flotily a následný návrat domů mě také nechali celkem chladným. Přitom zrovna tenhle film by si podle mě zasloužil mnohem silnější "coming home" moment. O chybějící "brothers in arms" chemii mezi vojáky už ani nemluvím. Jako dokumentární záběry z války skvělé, ale aby vás film skutečně oslovil, tak vás musí chytit i trochu za to srdíčko, alespoň já to tak mám. Co se mi na druhou stranu třeba hodně líbilo, byla úvodní krátká scénka ve městě, škoda že byla zároveň jedinou, která se tam odehrála. Sečteno podtrženo - Dunkirk je velmi dobrý válečný film, ale snímky jako Zachraňte vojína Ryana, Černý Jestřáb sestřelen nebo seriál Bratrstvo neohrožených v mých očích rozhodně nepřekonal. 4* a 80%

Já, padouch 3 (2017)

Přiznávám se, že první dva díly (ani samostatné Minions) jsem zatím neviděl, měl jsem je ale zafixované jako fajn a vtipné animáky pro celou rodinu a proto jsem se na projekci nové trojky celkem těšil. Ovšem po odchodu z kina musím říct, že jsem zklamán. Nevím čím to je, jestli jsem šel na film se špatnou náladou a nebo jsem na tenhle typ animáků už moc starý, ale Despicable Me 3 mi nepřišel ani moc zábavný, ani moc vtipný. Třeba v porovnání s jiným animovaným filmem pro děti - Zootopia, který jsem viděl nedávno, se to kvalitou nedá srovnat. Celkově lepší 2* a popravdě moc motivace zhlédnout první dva díly po tomto ani nemám.

Juze (2017)

Dle mého názoru celkem realisticky pojatý pohled do složitého života v indických slumech. Příběh je na poměry festivalových snímků mladých režisérů překvapivě dobrý, ale trochu ho dobíjí "nudné" zpracování, které z 93 minut snadno udělá dvě hodiny (např. kompletní absence jakéhokoliv soundtracku). Slabší 3*, viděno na KVIFF 2017

Kráska a zvíře (2017)

Po dvou letech jsme se opět dočkali hraného remake další Disneyovské klasiky a jedné z oblíbených pohádek mého dětství - Krásky a zvířete. Stejně jako u předloňské Popelky se i tady dočkáme vhodně zvoleného obsazení, úchvatné výpravy a krásného vizuálního zpracování, které věrně odpovídá své kreslené předloze. V tomhle směru lze filmu máloco vytknout. Ovšem jednu osobní výhradu bych k němu měl - sice vím, že písničky jsou neodmyslitelnou součástí filmových pohádek Disney, ale neřadím se zrovna mezi jejich fanoušky a obzvlášť u Krásky a zvířete mi celkem vadily. 4*

Mumie (2017)

A tak tu máme první vlaštovku, která zasévá semeno moderních rebootů klasických monster movie od Universal - Mumii. Musím se přiznat, že k tomuhle filmu jsem byl zčásti skeptický už při zhlédnutí prvního traileru, ale vzhledem k obsazení jsem si stále říkal, že to nakonec dopadne lépe, než ukázky naznačovaly. Naneštěstí to není tak úplně pravda. V porovnání s originálem ze třicátých let i s remakem ze sklonku minulého století jde na to nová Mumie trochu jinak. Nechci úplně hodnotit, jestli lépe, či naopak. Ale na můj vkus je tady až příliš fantasy prvků zasazených do současné moderní doby a naopak moc málo při zemi se držících, uvěřitelných záběrů. To společně se skutečností, že se jen naprostá menšina filmu odehrává v egyptských reáliích, zapříčiňuje to, že se z něho vytrácí taková ta mystická atmosféra, která třeba Mumii z roku 1999 nechyběla (a to se ten film na rozdíl od tohoto bral o dost méně vážně). Zkrátka chybí tu takové to mýtické dobrodružství s kapkou nadsázky, kterým předchozí film bohatě oplýval (stejně jako třeba Indiana Jones). K tomu mi také přišlo, že hlavní záporná postava nebyla nijak extra výrazná (nic proti ženským rolím, ale Arnold Vosloo je Arnold Vosloo) a také Russell Crowe působil jako SPOILER Dr. Jekyll spíš směšně než jakkoliv jinak :D. Letošní Mumie je zkrátka víc akčním hororem, který ale funguje velmi dobře a i přes PG13 rating je to místy dost hustá podívaná. Takže z tohoto hlediska je to fajn film, ale milovníky klasiky nejspíš zklame. 3*

Největší showman (2017)

Muzikály rozhodně nejsou mým to-go žánrem a například u loňského La La Land jsem napsal, že by se mi víc líbil jako normální romanťák bez tančících a zpívajících scén. Pro Největšího showmana to ale neplatí, tady to naopak funguje skvěle a podle mě jsou tu i lepší písně (tři z nich si po zhlédnutí pouštím pořád dokola, což se předtím nestalo) a choreografie je místy dechberoucí. Opomenout samozřejmě nesmím ani herecké výkony. Hugh Jackman coby mě coby zpěvák přesvědčil už u Bídníků a je na něm vidět, že si tenhle film opravdu užíval. To samé platí i o dvojici Zack + Zendaya, mezi kterými to uvěřitelně jiskřilo. Sečteno podrženo - skvělý "feel good" movie, který z vás vyžene ten povánoční splín. 4*