Proměna (2009)

Prvních 50minut děsná nuda. Sophie Marceau přehrává v roli labilní spisovatelky. Nechtěně směšné výstupy s jejím manželem při milování opravdu děsivé nejsou. Od chvíle, kdy se "promění" v Monicu Bellucci se film řítí do své lepší části. Nabývá logiky, oko se kochá věrohodným výkonem a následuje pointa. Díky tomu se vnímání a hodnocení zvedá.

Katyň (2007)

Vynikající film. Wajda dokázal věrně zachytit historii bez sentimentu. Střílení do zátylků rozhodně v žádném Hřebejkovi neuvidíte. Poláci byli a jsou hrdí na svůj národ, historii a nikdy nečekali na povolení bojovat. Hrdé ženy s nimi. Bravo !

Nafukovací panna (2009)

Jako u každého japonského kousku zvláštní a kouzelně úchylné. Hlavní postava bloumá Tokiem a pozoruje lidské hemžení. Když ji její "pán" použije v souladu s jejím účelem, řekne si : jsem jenom nafukovací panna - zcela v souladu s mentalitou spousty žen). Ovšem i ona chce "něco víc". A má i štěstí, odchází od původního majitele ke kolegovi z práce, který ji vozí na motocyklu a je fascinován vypouštěním vzduchu. Tato libůstka se však obrátí proti němu, když nafukovačka vezme k ruce nůžky...celkový dojem byl smutná melancholie, na skládce skončíme nakonec všichni. Přečtěte si cokoli od Murakamiho.

Nestyda (2008)

Chtěla jsem dát šanci "české komedii". Žel jsem se dočkala "české parodie". Pro dychtivé shrnu děj : postarší moderátor počasí se jednoho dne (po x-letech) zahledí na frňák své ženy a rozhodne se že takhle teda ne. Svůj mimomanželský poměr s chůvou svého syna (jak originální) zpestří vztahem s populární zpěvačkou. Ta ho posléze opustí a hlavní hrdina zasedá ke štědrovečerní tabuli se svým synem. Paralelně také sledujeme sblížení manželky s mužem, který její nos ocení. Toť vše. Nechápu, co na celém božím světě donutí někoho v tomto učinkovat. Sebemrzkačství ? Masochismus ? Nic nefunguje - ani postavy, věrohodnost zápletek, kamera. Další zbytečný film.

Jasná hvězda (2009)

Milovníkům malebných obrazů a platonické lásky doporučuji.Pro všechny ostatní bude nestravitelné.Podívaná z doby, kdy slušně vychovaná dívka mohla jen čekat, zda se její vyvolený vyjádří. A pokud nevyjádřil, zůstala na krku své rodině. Brrr.

Pevné pouto (2009)

P. Jackson opět překvapil. Že po Pánu prstenů natočí komorní rodinné drama, to asi čekal málokdo. Příběh dívky Susie, kterou zavraždí její soused, je moc pěkně natočený - atmosféra, kamera. Dobré obsazení , zvláště babička v podání Susan Sarandon. Ovšem pokud jde o ztvárnění mezisvětí a Nebe - mno - obočí se mi samovolně zvedlo. Takový cukrkandl, snové krajiny jeko z brožury Strážná věž ??? Selankovité setkání zavražděných dětí ve slunečním svitu ? Tolik kýče asi neunesu...

Strážci - Watchmen (2009)

Geniální. Filosofické dílo. Skvělá předloha. Popření mýtu superhrdinů ve světě studené války. Amerika vyhrála ve Vietnamu, Nixon vládne. Doctor Manhattan coby apatický "Bůh", Blake coby ironický glosátor - Americký sen ? Díváš se na něj ! Ozymaniak aka zbytnělé sebestředné Ego, Sůva s dobrými úmysly, Rorschach asociální přízrak, Laurie jako ztělesnění emocí. Vše do sebe zapadá, nic nepřebývá. Geniální.

Videodrom (1983)

Nejlepší Cronenbergův film. O atraktivitě tělesných mutací , násilí a sexu. Hlavní hrdina si vystřelí mozek za zvolání :Ať žije nová forma hmoty !

Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

LISBETH SALANDER !!! Vzhledem k obsažnosti a kyprosti předlohy je 1.díl velmi povedený. Vcelku všechny důležité okolnosti byly zaznamenány, detailíky ať si každý sám dohledá při čtení. Mikael je poněkud starší než jsem čekala, ale Lisbeth dokonalá! Hlavně ať to nedostanou do drápů v Hollywoodu...

Antikrist (2009)

CHAOS REIGNS ! Věnujte pozornost mluvící rozkládající se lišce a nepátrejte po pseudopsychologických výkladech. Prostě se pan režisér pokouší vyrovnat se sám se sebou a z diváků si dělá srandu. Prolog je naprosto nádherný - černobílé milování v koupelně - a následný pád dítěte z okna se za doprovodu klasické hudby mění v úchvatnou podívanou. Následně sledujeme truchlení a odjezd na chalupu. Tam se oba protagonisté snaží vyrovnat s danou situací. Muž jako pravý psychoterapeaut jde na věc logicky, žena intuitivně. Oba se od určité chvíle začnou považovat za nepřátele a začíná boj...vizuálně skvělé, výkladově nejednoznačné. Nechte se unášet emocemi a užijte si to ! Dafoe je jako vždy dokonalý.