Thor: Ragnarok (2017)

S absenciou videnia predoslych dielov si vobec netreba lamat palicu. Prave naopak, po dani sance Ragnarokovi k predoslym dvom dielom iniciativne vyjdete v ustrety. Okrem fenomenalnych efektov a digitalizacie si prijdete na riadnu davku humoru, ktorou chcu viac skomercnit a prilakat k Marvelovkam vacsie masy. Nie je na tom nic zle, jadro postav a deja sa nemeni, cim neutrpia komixofily a komedia uspokoji sirsiu verejnost, vid. Deadpool. Pri vybrati kinovej projekcie radim neopustat sal a preckat titulky, cim je Marvel nechvalne znamy :-)

Tiché místo (2018)

Film určite nevhodný do populárnych časov v kine skrz masívny dav nakupujúci popcorn, chipsy, nachos, a všetky zvukrobiace pochutinky. 90 percent deja je naozaj tichých a každy pazvuk neujde evidencii, nehovoriac o tom že bolo az počuť hudbu z druhej kinosály. Ale k filmu, originálny námet, ktorý podobne ako Dont breathe, stavá na nerobení zvuku a pôvodcom zla sa dej nezaoberá, veď načo by aj. Základné info divák dostáva a to mu stačí. Rodinka alfa samca a jeho tehotnej ženy s ďalšími deťmi utekajú bezmocne pred monštrom a snažia sa prežiť. Tri parádne scény s lakačkami sa mi podarilo napočítať, kde som fakt trnul a užíval si to. Záver je sklamaním, ktoré definitívne rozhodlo o pocitoch z tohto filmu. Neurazí, ale výrazne nezaujme.

Tiché místo: Část II (2020)

COVID19 zamával kartami v živote každého z nás, nevynímajúc filmový priemysel. Možno pre absenciu v kine vyše roka bude moje hodnotenie značne skreslené a nadhodnotené, pretože by som bol aktuálne nadšený aj z B-ckového trháku. Emily Blunt čoby manželka režiséra a tvorcu prvého snímku použila všetky ženské zbrane, aby ho presvedčila k natočeniu pokračovania. Koncipované je to rovnako precízne. Tiché pasáže snímku, na čom je to vlastne celé postavené, som si užíval. Konečne nebolo počuť prenesených Transformerov z vedľajšej kinosály. Šarmantná blondínka, sympatický zarastený Mr. Murphy sú už značne erudovaný, sebavedomejší a vybavenejší proti monštrám. Oku lahodiace, atmosféru drziace, publikum spolupracujúce a potichu žerúce dáva za výsledných 5*, aby som skapal.

Trainspotting (1996)

Jedinečný a unikátny film. Od prvej chvíle som vedel, že to bude ozajstný unikát. Konečne sa niekomu podarilo sfilmovat film o drogách - ak nerátam ešte ten Traffic mno :). Každopádne britská tvorba naozaj nesklamala a skvely Ewan Mcgregor - klobúk dole.

Trosečník (2000)

Film postavený na jednom človeku, ktorý mne nepochopiteľne spájal Revenanta + Modrú lagúnu. Je to boj o prežitie, kedy sa Tom vrátil v čase ako pračlovek a snažil sa na ostrove prežiť v nádeji, že sa vráti do civilizácie. Scenár nemá moc na čom stavať, dej sa vyvíja pomaly, no napriek tomu hlavný predstaviteľ ukázal herecký perfekcionizmus, čo ho v reále aj niečo stálo. Napriek tomu všetkému ma to za srdce nechytilo.

T2 Trainspotting (2017)

Nepočúvajte týchto kritikov, tie všetky scény a že ich bolo. To si musíte zažiť. Rovnocenný brat jednotky a kto s tým nesúhlasí, nech mi napíše do pošty, rád mu to vysvetlím. 20 rokov je ku*** dlhá doba, a krásne to odzrkadluje aj charakter postáv, ktoré sú skúsenejšie, ale predsa nugátové jadro sa im nemení. Áno, neni to už len o fete, o ňom to neni skôr vôbec, ale to POSOLSTVO! Načapal som sa s otvorenými ústami a niektoré flashbacky mi robili husiu kožu na celom tele. Vďaka ti Boyle za to :)

Úniková hra (2019)

Kadencia hodná klasického béčka. Kŕčovito a stŕpnuto pozreté do konca. Postavy sú od diváka vzdialené niekoľko svetelných rokoch. Bez hlbšieho prežitku, s neoriginálnym námetom a nulovou atmosférou len ťažko môže konkurovať starším príbuzným podobného formátu.

Únos (2017)

Asi vacsinu pritomnych prekvapuje nestandartne hodnotenie. Nutno poznamenat, ze pre neznalcov to bude tazko bludivy kruh pseudonymov postav v spletitom deji obalenom troska sci-fi pribehmi, co dobry dojem zanechat nemoze. Spracovanie je na nase pomery viac nez obstojne. Remiasova (Robova)story stoji za povsimnutie, ako aj skandalozne amnestie, pri ktorych si uz najvyssi povedali, ze tato cierna temna minulost zacinajucej politickej Slovenskej republiky musi byt nadobro zmazana. Film ucel splnil, tlak verejnosti na zrušenie amnestii sa obnovil, amnestie sa zrusili, no vrchni vedeli ze je uz premlcana doba a nikomu sa opat nic nestane. Nebudme ovce a pozerajme troska dalej za roh :-)

Útěk z New Yorku (1981)

Filmová dvojica Carpenter s Russelom sa po The Thing vrhli na ďalší počin. Zohraté duo malo predpoklad zožať ďalšiu ováciu. Každé sci-fi z dôb minulých treba brať s určitou rezervou. Už chorobne na sebe pozorujem hľadanie dier v príbehu z budúcnosti, no nič závratne nelogické ma tu nevyrušilo. Kurtik čoby sám vojak vo väzenskom poli s náročnou neľahkou misiou, bez možnosti vybabrať so systémom. Výborný herecký zážitok pána prezidenta.