Apokalypsa: 1. světová válka (2014) (seriál)

Nejzajímavější byl pro mě osobně 3. díl s názvem Peklo. Popsání válečných hrůz v zákopech - každodennost. Záběry jsou unikátní. Slabší je popis dění mimo evropský kontinent. K první válce rozhodně jeden z nejkvalitnějších dokumentů.

Česká cesta (2015)

Velice dobrý dokument o převzetí moci v roce 1989 a o nástupu kapitalismu v této zemi. Rozebírána je hlavně kupónová privatizace. Škoda, že pánové Klaus, Dlouhý a celá finanční oligarchistická galérka v dokumentu osobně nevystupují. Pravda a láska je jedna část a o té druhé se již raději nemluví...

Já, Daniel Blake (2016)

Asi zatím nejsilnější zážitek z filmů vyprodukovaných v roce 2016. Sociální tématika je dominantním prvkem snímku, ve kterém obžaloba stávajícího systému je hlavním motivem. Snaha o zobrazení vypořádání se s problémy dneška na mě působila dost přirozeně a přesvědčivě. Krásně je zobrazen odlišný přístup staršího muže - truhláře a skvělého odborníka ve svém řemesle, který má zdravotní problémy, jeho černošského mladého souseda i matky - migrantky se dvěma děcky. Scény z úřadu práce jsou naprosto dokonalé!!! Takový film by měl dle mého názoru dostat Oscara.

Svoboda pod nákladem (2016)

Skvělý dokument !!! Všichni nosiči jsou borci !!! Před šedesátníky hluboký respekt. To co vynesou na zádech bych si nenaložil ani na rovince. Velice lidský, profesionální dokument s úžasnými záběry a dobrou hudbou. Smekám bratia Slováci, u nás se takové dokumenty už netočí.

Zátopek (2016) (TV film)

Zátopek byl jeden z nejlepších běžců planety. Nebral chemické látky jako dnešní běžci a přitom si dával tak do těla, že by to dnes málokdo vydržel. Jeho tréninkové programy byly neuvěřitelné a na svoji dobu inovativní a inspirující i pro další generace sportovců.Tento dokument ukazuje jeho profesionální kariéru atleta i některé zajímavé události z jeho osobního života. Byl to i inteligentní člověk, což se o řadě dnešních běžců říci rozhodně nedá. Pro podrobnější informace je jistě dobré přečíst novou knížku o společném životě Zátopkových (Dana a Emil Zátopkovi - Náš život pod pěti kruhy).

Deníky 1. světové války (2014) (seriál)

Zatím asi nejlepší dokumentární seriál o první světové válce, respektive o každodenním životě za velké války. Svědectví jsou založena na výpovědích z deníků, což osvětluje každodennost lépe než cokoli jiného. Prostě v dokumentu je to co v knihách většinou nenajdete. Líbilo se mi, že v dokumentu vystupuje řada aktérů z různých koutů Evropy a téměř každý je z jiné společenské vrstvy.

Sázka na nejistotu (2015)

Jeden z nejlepších filmů, které jsem v poslední době viděl. Kam dostal finanční kapitalismus velké množství lidí v USA je hlavním námětem tohoto filmu. Jedná se o absurdní tragické divadlo s prvky geniálně komediálních chvilek. Přes délku filmu jsem se ani minutu nenudil. Složitější finanční machinace jsou srozumitelně vysvětleny, což je velké pozitivum. Snímek má historické jádro a v resumé v závěrečných titulcích vypovídá dostatečně o tom, co byla finanční krize a kdo byl její největší obětí. Klobouk dolů všem, kdo se na tomto filmu podíleli.