Nepřítel lidu (1978)

Tak v tomhle filmu představuje Steve McQueen, že by mohl zahrát snad cokoli, pokud by nezemřel předčasně. Jeho herecký talent a všestrannost i v soukromém životě jsem vždy obdivoval. Zatím jsem s ním neviděl špatný film. Mistrovsky zahrané, mistrovsky napsané a hlavně je snímek silným poselstvím pro lidstvo.

Taxikář (1976)

Tenhle film má několik skvělých věcí, pro které mám filmy rád. Skvělou atmosféru - když De Niro jezdí ulicemi a bere nejrůznější pasažéry a maká jak vzteklý, aby si vydělal alespoň na živobytí, vedle toho jak se snaží o holku, která je nakonec úplně jiná než si představoval - závěr je úplně nejlepší. V americké produkci hodně výjimečný snímek. Mladá Jodie Foster hraje šlapku také přesvědčivě. Hudba dle mého geniální. Film má mnoho zajímavých scén a rozhodně bych ho zařadil do stovky nejlepších z USA tvorby. Cybil Shepherd se mi vždy líbila a tak je to taková třešnička na dortu.

Co jsme komu udělali? (2014)

Zase jedna skvělá komedie. Francie má stále jednu z nejlepších kinematografií a tento film je toho důkazem. Parádní scénář, skvělí herci, vtipné dialogy a hudba, která u francouzských filmů snad nikdy nezklame.

Příběh kmotra (2013)

Domnívám se, že film velice věrohodně popisuje na základě knižní předlohy poměry, které nastaly během přechodu do nové kapitalistické éry. Herci hrají věrohodně - jak Vetchý v záporné, tak Vaculík v kladné úloze. Film rozhodně stojí za shlédnutí.

Vůně ženy (1992)

Al Pacino je pan herec, jeho filmy jsou často kvalitní právě díky jeho herectví. Takového herce musí být slast vidět hrát divadlo. Film je sice delší, ale tentokrát mi to vůbec nevadilo. A konečně zase jeden americký snímek plný nonšalantnosti a grácie téměř bez vulgarit, sekání hlav a cákání krve přes obrazovku.

Velký bazar (1973)

až na ty tanečky vynikající film...

Oliver Stone: Neznámé dějiny Spojených států (2012) (seriál)

Oliver Stone je levičák a sympatizant Fidela Castra. To je nutno napsat ihned na úvod. V deseti dílech seriálu představuje mnohdy velice zajímavá fakta a hypotézy. Rozhodně tento seriál stojí za zhlédnutí. Osobně jako historik musím tak z 90% s výkladem souhlasit. Podpora militarismu, války, vojenských chunt, humanitárních bombardování, genocidy aj. to je politika USA ve 20. století. Vnucování USA hodnot celému světu je čím dál okázalejší. Domnívám se, že úspěch USA už je v posledních letech postavený čistě na podpoře zvyšování výdajů na zbrojení, které udržuje jakž takž ekonomiku v běhu. Občas mi v dokumentu přišlo, že si některé postavy (Gorbačov, Wallace, částečně Obama aj.) autor příliš idealizuje. Hlavním aktérem je přeci čím dál více finanční kapitál (IBM, Goldman Sachs, J: P. Morgan atd. atp.). Hlavní ideou je zisk, vše ostatní o čem melou politici (demokracie, liberální hodnoty, svoboda, boj proti terorizmu) je jen zástěrkou. Když je něčeho ve slovníku příliš, tak to prostě smrdí od hlavy až k patě... To, že seriál vidělo zatím málo lidí přičítám tomu, že naše veřejnoprávní tv strčila opět kvalitní dokument do časového pásma, kdy si většina populace nechá zdát o růžových ponících. Pokud nechcete zabřednout ve stále stejné ideologii a mýtech a zajímáte se o alternativní výklady historie, protože historie jeden výklad nikdy nenabízí, tento dokument je určen právě vám !!!!!!

Na černé listině (1976)

Opět vynikající film s Woody Allenem v hlavní roli. Tentokrát jde více o drama než komedii. Velice dobrým způsobem popsaná situace v USA v 50. letech. Před tzv. Výborem pro neamerickou činnost tehdy stanulo mnoho významných osobností. Řada z těchto lidí (Chaplin, Einstein, Oppenheimer, Disney) byla obviněna či podezřívána ze spolupráce, propagování komunismu atp. atd. Tehdy se jednalo o mnoho absurdních obvinění. Vše se odehrávalo v době studené války. Američané tehdy pořádali hon na čarodejnice (komunisty), který neměl zhola nic společného s pojmem demokracie, se kterým se oháněl a ohání už snad každý americký politik. Woody přibližuje toto období velice odlehčenou a někdy velice komickou formou. Pro lepší pochopení doby je lépe podívat se na nějaký dokument či si něco málo přečíst. Pěkné je, že se na filmu podílela řada umělců, kteří byli mezi obviněnými v 50. letech.

Počítání mrtvých (1999)

Vynikající a dle mého názoru nedoceněný film. Cage exceluje v roli saniťáka, který je už naprosto v kaši. Řada scén je i komických a tak je zoufalství mnoha událostí propojováno i s řadou vtipných scének. Patricia Arquette je také v kaši, ale zase trochu jinak a tak se jen čeká, až se tito dva potkají. Atmosféra noci je fantastická. Každá záchranná akce je něčím zajímavá. Prostě se na to mrkněte!

Dobří holubi se vracejí (1988)

Elita našich herců ve skvělém filmu. Milan Kňažko exceluje. Všichni milovníci alkoholu by se na tento snímek měli podívat :)