Památkáři (2014)

Původně jsem vzhledem k nízkému hodnocení zvažoval, zda se na film podívat. Udělal jsem dobře, že jsem filmek shlédnul. Velice podařený a zajímavý námět, který má silné historické jádro. Děj plyne o něco pomaleji než poslední bondovka, ale vůbec mi to nevadí... Co bych snad považoval za nedostatek, že Clooney při popisu postupu ruské armády vynechal Československo. Přitom zmínil Polsko, Maďarsko atp. A Hitler se nenarodil v Linci, ale v Braunau am Inn !!! Herecké obsazení je dle mého hvězdné a výkony všech herců jsou nad běžnou úrovní. Rozhodně doporučuji !!!

Parkoviště (2014)

Maďarskou produkci příliš neznám, ale tohle je velice kvalitní podívaná !!! Je vidět, že maďarským i polským filmům se česká produkce ani nepřibližuje - herci, scénářem... škoda.

Století Miroslava Zikmunda (2014)

Hanzelku i Zikmunda obdivuji a vážím si obou pánů především pro jejich sny a cíle, kterých dokázali dosáhnout i přes velké oběti. Četl jsem jejich některé knihy a snad je jednou stihnu přečíst všechny. Po pravdě mě asi jejich cestování dohnalo k vlastní cestovatelské vášni. Vždy když jsem poslouchal v tv Hanzelku, tak jsem si ho představoval jako nejvyšší morální autoritu s neuvěřitelným rozhledem - takový člověk měl být prezident republiky. Dokument by přirozeně mohl mít několik hodin a několik částí, ale jako pocta největším cestovatelům bohatě splňuje, co jsem od něj očekával. Kdo chce více, může se podívat na filmy od H + Z či přečíst jejich knihy.

Vánoční koncert z Valdštejnského paláce (2014) (koncert)

Po několika letech jsem zasedl k vánočnímu koncertu. Recitace plné patosu jsem nikdy neměl rád, ale věřím, že si milovníci poezie přišli na své. Václav Hudeček byl vždy poctivý umělec a velký houslista, bohužel to v poslední době už není ono. Dvakrát jsem ho slyšel a lapsů ve hře bylo již dost. Mráček je vynikající houslista a bude jistě skvěle reprezentovat českou houslovou školu. Dirigent Wágner stál za starou belu. Nevím kde se tak blbě učil dirigovat. Nouzovský hraje velice dobře, jen občas vypadá, jako by zrovna přišel po vodkovém večeru rovnou k pultíku. Skladby byly vhodně vybrané, ovšem zvukově to bylo strašné. Za x let už by se mohli zvukaři naučit rozmístit vhodně mikrofony, aby bylo kvalitně slyšet jak houslové party, tak ostatní nástroje. Většinu Bachova koncertu jsem slyšel hlavně cembalo. Obrazy za umělci zřejmě namaloval nějaký senátor a čekal až koncert skončí a někdo z buržoazie si jednu mazaninu odnese. Občas na mě domácí produkce působí moc komerčně, nemůžu si pomoc. Navštívil jsem koncerty klasické hudby v zahraničí a nikdy jsem se s něčím podobným nesetkal. V ČR je asi již zvykem nechávat vydělávat prachy kde koho. Přijde kamarád a je to, že se na tu komerční frašku dívá tisíce lidí ve veřejném prostoru a ještě za to platí, nikoho nezajímá. Celkově to působí neprofesionálně a na mě v porovnání se zahraničím i směšně a nedůstojně!!! Bohužel se za 25 let nic k lepšímu nezměnilo a klientelismus a malá domů převládá na mnoha akcích tohoto typu. Jezdím na koncerty už řadu let, tak mám porovnání. Dříve byla i minoritní klasická hudba přístupná většině obyvatel. Dnes stojí lístky na Pražské jaro nehorázné sumy a většinou jsem mezi pražskými snoby nebo cizinci a přestávám se cítit na těchto akcích dobře. Nehledě na to, že na posledním koncertě jsem potkal bývalého ministra financí a udělalo se mi nevolno.

Zátah 2 (2014)

Příliš dlouhé, akce je dobrá, ale ne tak jako první díl. Na můj vkus příliš mnoho krve.

Zmizelá (2014)

Film je neuvěřitelně dlouhý. Spousta událostí i chování jedinců je typické pro pošuky za mořem (USA a spol). Média a prožívání individuálních kauz, a příběhů. Ztotožňování těchto osudů v každém z aktérů filmu pod vlivem reportérů, kteří berou nehorázné sumy za své drby, které šíří do éteru a často ovlivňují nehorázně veřejné mínění - manipulátoři milionáři... Spousta dalších typických věcí pro Hollywoodskou produkci - co nejčastější zobrazování sexu, zaměření se na city hlupáků u obrazovky, nevěra a krváček na zpestření. To vše za 2, 5 hodiny a hurá na červený kobereček pro Oscary. Pro mě osobně jedno z největších zklamání minulého roku. Herci hrají přesvědčivě a tak asi nějakou sošku domů dotáhnou. Scénář bude asi rovněž hodnocen jako nadprůměrný, mě přišel na kvalitní thriller spíše podprůměrný ve srovnání s mnoha jinými thrillery. Asi jsem moc zaujatý...

Blokáda Leningradu (2013) (TV film)

V dokumentu promlouvá pracovnice muzea blokády, pamětníci a Anna Reid, od které vyšla v ČJ kvalitní kniha o Leningradu v obležení. Některá tvrzení jsou sice zjednodušená a v dokumentu mi chybí např. Šostakovič či Oistrakh. Jinak velice zajímavé.

České století (2013) (seriál) odpad!

Seriál není ani dramatem, ani dokumentem a už vůbec ne historií. Je to pouze absurdní fikce vytvořená ve hlavách pana Kosatíka a spol. Pokud by se jednalo o drama, musel by tam hrát nějaký dobrý herec - Hrušinský, Rosner, Menšík, Sovák. Pan Budař je vrcholem průměrnosti - od trapností Nudy v Brně, přes uvádění Českého lva a finišem je jeho role Václava Kopeckého, kde pouze chrlí vulgární výrazy a pojídá párky. V gestikulacích snad pouze role Beneše je částečná podoba - ovšem Beneš byl malého vzrůstu a měl hlas jako mánička. Tento herec je obr. Také většina herců je neuvěřitelně štíhlá a vypadá mladší - např. Gottwald. I Hana Benešová byla mírně při těle, ale chápu, že je nutné ukázat Martu Gottwaldovou jako neomalenou slonici a Hanu Benešovou jako modelku plnou patosu - to opět odráží současné společenské hodnoty. Ukázat na Jana Masaryka jako na slabocha, který pouze zalézá pod deku, Beneše svlékat jako v nějakém pornofilmu, jen se děsím co se zrodilo ve hlavách tzv. historiků Kosatíka a spol. pro další části. Jediný herec, který si zaslouží částečné uznání je Trojan. Dokument vypadá naprosto jinak - lidé bděte a čtěte a nenechte se lámat propagandistickými nesmysly jako v dobách minulých!!!!!!! Chcete historii - tak práce Kvačka, Klimka, Kárníka, Galandauera... a doplněné desítkami memoárové literatury a hlavně vlastního úsudku a přemýšlení. Sci-fi, které nám předkládá v posledních letech veřejnoprávní televize už začíná být moc!!!! Většina dialogů je založena na vzduchoprázdnu - je to pokus o mystifikaci národa a překrucování dějin!!!!!!!!!!!!! Historie je tam tak z 1%. Jak může hrát Moravce Landa, který tam chodí jako by se vydal na Baník......Mluva většiny herců ala vejkend, bejt atd. Možná, že se tak mluví v Praze, ale rozhodně to není slovník, který se používal u politiků v té době - stačí se podívat na některé dokumenty či poslouchat projevy té doby. Spoustu věcí působí naprosto neprofesionálně. Pokud by snad autoři zamýšleli předložit umělecké dílko, tak by to asi odpovídalo černému obrazu v Národní galerii s názvem tma.