Kult hákového kříže (1998)

Až dodatočne som si uvedomila komplexnosť tohto filmu. V podstate sa neprikláňa ani na jednu stranu, len sucho konštatuje stav, do akého sa krajina dostala a prevetráva ho z najrôznejších uhlov pohľadu. Poukazuje na mnoho problémov, od kriminality až po silené zamestnávanie černochov / hispáncov, aby sa nepovedalo, že sú diskriminovaní (to však neznamená, že sa mnohokrát skutočná diskriminácia nestala). Na druhej strane ukazuje, že cesta rasizmu či neonacizmu je nezmysel a človeka to veľmi ničí. Zobrazuje, prečo sa ním človek stáva, i prečo to nemá význam. Tiež ukazuje, že nie všetci černosi sú rovnakí, existuje mnoho správnych chlapov. Film má svoje nedostatky, neutiahnutý koniec, no za svoju komplexnosť mu dodatočne dávam 5*

Princezna Mononoke (1997)

Úchvatné veľdielo dokonalé vďaka tomu, že dokázalo alegoricky rozpracovať a do konca dotiahnuť toľko motívov, že vytvára jedno z najkomplexnejších diel o ochrane prírody. Na povrchu sa jedná o obyčajný príbeh mladého muža, ktorého zasiahla kliatba démona a ak sa chce zachrániť, musí nájsť príčiny, pre ktorú sa na démona zmenil. Vo vnútri vidíme hneď niekoľko motívov - spaľujúcu nenávisť, ktorá spôsobí, že sa človek mení na démona, ktorý nakazí celé okolie a nakoniec tým zabije samého seba; motív prírody, ktorá nie je pomstychtivá, no napokon vždy človeku vráti to, čo jej spravil; motív lásky k prírode, bez ktorej by človek nebol človekom. Miyazaki na 3 hlavných postavách zobrazil samotný konflikt - na jednej strane Mononoke, ochrankyňu prírody, ktorá pre ňu spraví čokoľvek; pani Eboshi, vládkyňu hutníckeho mesta, milovníčku ľudí, ktorá pre ich dobro zničí aj posledný strom a Ashitaku stojaceho medzi nimi, ktorý pôsobí ako zjednotiteľ oboch frontov. Kto sa ponorí do podstaty tohto diela, uvidí ohromujúce vízie geniálneho režiséra/scenáristu, ktorý dotiahol do detailov každý diel mozaiky. K tomu brilantná hudba a zrodila sa jedna z najlepších drám. 97%

Ďáblova krása (1950)

Nádherný film, netuším, čo skôr vyzdvihnúť, či Gérarda Phillipa, ktorý bez problémov uveriteľne zahral sedemdesiatročného starca s výzorom dvadsiatnika, vynikajúci scenár, jemný humor, zaujímavé obrazové metafory a nápady, geniálne gradované napätie a nenápadné myšlienky, ktoré bolo treba vystriehnuť, no o to viac zapôsobia. S Goetheovým Faustom má spoločný len námet, zvyšok si upravil po svojom, no o to pôsobivejšie. Jedno z najpríjemnejších prekvapení posledného obdobia. 90%

Welkeom tu Dongmakgol (2005)

Welkeom tu Dongmagkol začína ako akčný film, premieňajúci sa na jeden z najkrajších protivojnových diel plný nádhernej poetiky, príjemných upokojujúcich záberov na horskú prírodu a dedinu, vtipných momentov... a horkosladkého zobrazenia naštrbených vzťahov jedného národa ideologicky oddeleného na dva tábory, ktorý sa začne spájať. Valná časť filmu je tak krásne jemná, vtipná i smutná zároveň, že som poväčšinu času mala široký úsmev a malú kvapôčku v rohu oka. A potom prišiel koniec, ktorý ukázal silu vojakov a vytvoril odkaz o jednote rozdrobeného národa. Koniec zpeňažil všetko, čo dovtedy budoval - musím uznať, že to bol jeden z najsilnejších a najpoetickejších koncov, pri ktorom som si takmer vykĺbila sánku. Kam sa hrabú americké vojnové drámy. 90%

O patro výš (1923)

Prečo pri dnešných komédiách nemám onen krásny príjemný chlácholivý pocit a široký úsmev na tvári? Tak fajn pri sledovaní filmu som sa dávno necítila. Vynikajúce gagy sypajúce sa snáď každú pol minútu, ktoré ani po desaťročiach nestratili lesk, boli veľmi originálne a svieže. Obraz Ameriky ešte neskreslený snahami vyzerať čo najkrajšie medzi inými krajinami tiež potešil. Záverečné lezenie na mrakodrap doprialo nielen napätie a vzrušenie, ako to ten chlap vôbec dokázal, ale aj krásne zábery na dobovú Ameriku - ruch na ulici, okoloidúcich, mrakodrapy, kde-tu zeleň, ktoré sú krajšie než všetky fotky a pohľadnice. Na dobu tiež mimoriadne vydarený štýl. Klobúk dole, na jednej úrovni podaktorými Chaplinovymi filmami. 91%

Vozka smrti (1921)

Majstrovské dielo, vybrúsený diamant, perla švédskej kinematografie - to všetko nevystihuje tento film, pri ktorom ma len pri spomienke mrazí. Spočiatku tajomný film - žena, sestrička armády spásy, na smrteľnej posteli volajúca nám neznámeho muža - ktorý sa postupom času mení na čoraz ponurejšiu jazdu zaliezajúcu hlboko pod kožu, ktorá kulminuje odhalením legendy o furmanovi smrti a vrcholí v závere. Po smrti opilca, ktorý odmietol prísť k lôžku umierajúcej setsričky, sa vraciame späť, aby sme videli všetky dôsledky jeho konania. Musím sa priznať, že na konci mi chýbala katarzia, ku ktorej film pomaly spel a tým prispieval na obrovskej ponurosti, no koniec koncov i tento záver má svoje čaro. Kto by tvrdil, že film je "len" protialkoholická a cirkevná agitka, je na omyle, táto línia síce je výrazná, no v prvom rade ide o zobrazenie temných démonov, ktoré sužujú každého človeka, o tom, že napriek veľkým chybám existuje cesta späť a viera v nápravu a odpustenie sú mocnejšie než zlo. 91%

Americká noc (1973)

Film, ktorý bude milovať iba milovník filmov. Pre nezainteresovaného diváka to bude iba sled na seba prepojených záberov bez hutného deja s perfektnou kamerou, milou hudbou, zaujímavými nápadmi a geniálnym trefným zobrazením zákulisia natáčania s komentárom režiséra, ktorý svoje remeslo očividne miluje. Milovník filmu si pokrochtá blahom, pretože toľko originality s akousi zvláštne krásnou poetikou záberov sa často nevidí. Veľkým problémom však zostáva fakt, že snímok s prchavým dejom viackrát pozerať netreba. Jedine ak pre tie vtipné vzťahy, ktoré medzi postavami fungujú. S privretím oboch očí 5*

Geniálna politická satira skĺbená s inteligentným humorom. Vynikajúco som sa zabavila na zosmiešňovaní jadrového zbrojenia i "dokonalej" Ameriky, k tomu aj vynikajúce vtípky. Za scenár by si autor zaslúžil obrovské uznanie. Na kvalite, samozrejme, pridal Peter Sellers, ktorý perfektne zahral všetky svoje role. Samozrejme, je tu jedna vec, ktorá naoko uberá kvalite, a to veľmi jednoduchá výprava... To som napísala k Myši, ktorá revala, no tu sa to hodí rovnako. Tu však o niečo viac kričí výpravová jednoduchosť. Áno, dal by sa z toho spraviť i film pre rádiové vysielanie, no pripravili by sme sa o vynikajúceho Petra Sellersa, akčnú sekvenciu, obrazový humor. Hryzavá satira bola tu oveľa citeľnejšia i lepšia. Koniec odzbrojujúci. Klobúk dole, pán Kubrick, zvládnuté na jednotku. 90%

Byt (1960)

Jednoduchý, no do detailov premyslený, dobre obsadený, skvelo napísaný filmík spĺňajúci všetky predpoklady pre oddychový film, no neskĺza do priemernosti ani tuctovosti. Ide si svojou cestou, ktorú dláždia perfektne prepracované charaktery ústrednej dvojice, ktorá bola naviac nezabudnuteľne zahraná. Billy Wilder je proste vynikajúci režisér, ktorému sa úspešne podarilo ukočírovať každú zložku. 89%

Myš, která řvala (1959)

Geniálna politická satira skĺbená s inteligentným humorom. Vynikajúco som sa zabavila na zosmiešňovaní jadrového zbrojenia i "dokonalej" Ameriky, k tomu aj vynikajúce vtípky. Za scenár by si autor zaslúžil obrovské uznanie. Na kvalite, samozrejme, pridal Peter Sellers, ktorý perfektne zahral všetky svoje role. Samozrejme, je tu jedna vec, ktorá naoko uberá kvalite, a to veľmi jednoduchá výprava. Sú filmy, ktoré sa odohrávali ešte na menšom počte miest. Je to vec vkusu. Čo mi však vadilo viac bol vlažný záver, bol to iba akýsi dojazd inak kvalitného filmu plný obrovského happy endu. 86%