Myš, která řvala

• Velká Británie The Mouse That Roared (více)

Vysoko ve Francouzských Alpách se rozprostírá na patnácti a tři čtvrtě čtverečních mílích nejmenší stát světa - velkovévodství Grand Fenwick, kde vládne stará velkovévodkyně Gloriana XII. (Peter Sellers). Poté co jeden kalifornský vinař začne vyrábět imitaci fenwického vývozního artiklu číslo jedna, Pinotu Grand Fenwick, stihne tuto jedinou anglicky hovořící zemi na starém kontinentě hluboká hospodářská krize. Dědičný ministerský předseda, hrabě Rupert Mountjoy (Peter Sellers), navrhne (s cílem zachránit svou vlast) vyhlásit Spojeným státům americkým válku. Dvacet dobrovolných lučištníků pod vedením velitele vojsk, dědičného polního maršála a vrchního nadlesního Tullyho Bascomba (Peter Sellers), zaútočí na liduprázdný New York, neboť byl vyhlášen cvičný atomový poplach. Uznejte sami, že jenom imbecil by mohl vyhrát takovouhle válku. (Bontonfilm)

Willy Kufalt

Jako protiválečná politická satira má MYŠ v sobě velice trefnou zápletku. Jako komedie zase oplývá hezkou řádkou vtipných nápadů, od úvodního žertíku s logem filmové společnosti Columbia Pictures, přes obsazení hned tří výrazných rolí (včetně jedné ženské) tím samým hercem (nejvíc mně zde Peter Sellers bavil jako hrabě Mountjoy v honosné šlechtické uniformě) až po řadu dílčích gagů i slovných vtipů. Své hlody má i neviditelný vypravěč. Jenomže čas je někdy neúprosný a po víc než 60ti letech z této dobové perličky zbyla v mých očích pouze řadová britská komedie pro pamětníky na jedno hezké podívaní, u níž momenty s vysoce postavenou laťkou, vyvolávající ve mne záchvaty smíchu, střídaly zase momenty, u kterých mne pro změnu provázelo mírné znudění. I těch 83 minut se mi občas zdálo na zfilmování jednoduché anekdoty trochu moc a na téma celospolečenského přesahu to působilo až příliš naivně. Těžko říct, zda bych hodnotil o hvězdičku výš, kdybych neviděl Dr. Divnolásku, jenomže Stanley Kubrick se o pouhých 5 let nebál v Anglii natočit další černohumornou satiru na aktuálně zuřící studenou válku a obsadit k tomu opětovně Sellerse do hlavní trojrole... a panečku, to už bylo po všech stránkách jiné kafé! Zatímco Jack Arnold (z jehož tvorby jsem již viděl noirový western Man in the Shadow 1957) mi opětovně nabídl originální kousek, jehož nadprůměrné kvality sice dokážu ocenit, ale vyloženě nadprůměrný zážitek z něj nemám. 65% ()

Rockerman

Pěkná protiválečná satira, která měla jistě větší dopad ve své době, v době studené války, kdy se závodilo ve zbrojení. Ale ani dnes tento film nenudí, vzbuzuje úsměv na tváři, když malá zemička Grand Fenwick vyhlásí a posléze i vyhrává válku proti Spojeným státům. Film, plný absurdního humoru je trochu naivní, ale pobaví a to je to hlavní. ()

gudaulin

Protiválečná satira, která zesměšňuje atmosféru studené války 50. let, kdy byla mezinárodní politika založena na jaderném zastrašování a existovala všudypřítomná psychóza ze zahájení 3. světové války. Tenhle méně známý snímek předznamenává vznik jednoho z nejslavnějších Sellersových filmů Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu, kde si tenhle světoznámý komik rovněž střihl několik různorodých rolí. Zatímco ale Dr. Divnoláska byl film novátorský, Myš, která řvala, je snímek staromilský, naivní a vyhlížející, jako by vznikl o 20 let dřív. I přesto je to ale milá zábava, která především v první půli je hodně originální a opravdu vtipná. Nejmenší zemička světa napadne světovou supervelmoc a díky neuvěřitelné shodě náhod ji absolutně pokoří. Ve druhé půli už komedie ztrácí dech a její naivita ještě víc roste a pointa nemá ani zdaleka tu údernost jako v Dr. Divnoláskovi. Celkový dojem: 70 %. ()

Šimpy

Peter Sellers opět předvádí své geniální herectví, tentokrát v trojroli tak odlišných charakterů, že i kdyby zbytek filmu nestál za nic, on sám je za 3 hvězdičky. Naštěstí tomu tak není, film je nadprůmernou politickou satirou plnou britského humoru. Mezi nejlepší scény patří samotná cesta "pitomečka" Tullyho do Spojených států či okamžik, kdy zástupci čtyř mocností hrají společně politickou deskovou hru. Pointa samozřejmě předvídatelná, ale i tak pořád nadprůměrná zábava. A navíc potěšil William Hartnell, pár let před tím než ztvárnil svoji nejznámější roli - prvního Doctora Who. ()

Exkvizitor

Myš, která řvala je postavena na výborných nápadech, ale její zpracování je těžce průměrné. Režie je špatná, scénář zdaleka nevyužívá potenciálu námětu (kterak nejmenší země na světě omylem vyhraje válku proti USA) a ani Peter Sellers zde zdaleka nepodává tak geniální výkony jako v Divnoláskovi nebo v některých Růžových panterech. ()

• Filmování začalo v polovině října 1958 třítýdenními exteriéry v Surrey a na pobřeží Lamanšského průlivu. 10. listopadu se produkce přestěhovala do ateliérů v Sheppertonu. (Pavlínka9)
  • Scény, odohrávajúce sa v prístavoch Marseille a New Yorku, sa nakrúcali v Southamptone, invázia do ulíc Manhattanu bola nakrútená priamo na mieste, v nedeľné ráno, keď boli ulice ľudoprázdne. (classic)
  • O několik let později byl Peter Sellers dotázán, zdali by si zahrál v pokračování Myš na měsíci (1963). To už byl Sellers mezinárodní hvězdou a odmítl. Dokonce veřejně prohlásil, že se mu Myš, která řvala vůbec nelíbila. (Pavlínka9)