KIMI (2022)

Jedine, co stoji za to, je hlavna postava skrz Zoë Kravitz + agorafobia. Vizualne aj herecky, super setup jej bytu, IT + UX, pekna kamera. Scenar je kopy paste z podobnych filmov, uz sme to tu videli v mnohych iteraciach. Vedlajsie postavy su uz uplna katastrofa, to snad chytili niekoho na ulici, aby to rychlo zahral. A ako sa film chyli ku koncu, tym menej a menej vsetko dava zmysel. Dopozerane z cistej zotrvacnosti.

Květy lidské, masité (2022)

Film je asi určený pre milovníkov Stredomoria, znázorňuje miesta na ceste z Marseille do Maroka. Inak v zasade nemá žiaden poriadný dej, je sériu záberov, často len detaily alebo postavy z posádky recitujúce monotónne nejaké básne, texty. Referencie na cudzineckú légiu, more, samotu, grécku mytológiu a čo ja viem ešte čo. Možno som niečo podstatné minul, alebo proste toto nie je môj typ filmu, ktorý viem vnímať, ale mal som pocit, ze toto by mohol natočiť každý s kamerou, dostatkom filmového materialu a strižňou. Sklamanie. (Göteborg Film Festival 2023)

Pán prstenů: Prsteny moci (2022) (seriál)

Podla mna vyborne spracovane a bavili ma vsetky postavy. Nie som ale fanaticky tolkienista a musel som si obcas pozriet na wiki, co je co za postavu .. a tak mi urcite usli odbocenia od predlohy. Ale az na hovadinu s tym, ze na par lodiach si doviezli celu kavaleriu a kone na pevnicu, som nevidel az taky strasny problem. Pacilo sa mi.

Před vraždou (2022) (seriál)

Komplikovany pribeh, ktory ma sprvu vyborny napad a clovek ocakava napinave zvraty. Ale bohuzial pointa pribehu je vazne slaba, postavy jednaju velmi nelogicky, napr casto opakuju “toto je jedine riesenie”, aj ked to nie je pravda. Napriek dobremu priestoru ziadna postava nie je dostatocne vysvetlena a dej spolieha na seriu nahod. Sklamanie.

Ricky Gervais: SuperNature (2022) (pořad)

Ricky sa snazi byt stale relevantny, ale uz mu to po rokoch slavy moc nejde. Takze pocujeme bud recyklovane stare vtipy, humor pre ludi, co nedokoncili zakladnu skolu, alebo najnovsie transfobne vtipy. Co by nebolo zle, keby boli vtipne. O to horsie je, ze on vie, ze je to lacny pokus, ale asi uz nevie vymysliet nic lepsie.

She-Hulk: Neuvěřitelná právnička (2022) (seriál)

Bud sa vam to bude pacit alebo nie, je tu zmena formatu, ktora nie kazdemu sadne. Casto sa prelamuje 4.stena, je to take ukecanejsie, viacej o tom co sa deje s Jennifer Waltersovou nez so samornou She-Hulk. Efekty bezny priemer, miestami lepsie, obcas horsie. Citit tam rozpocet pre beckovu TV-produkciu na urovni Marvelu. Idealne na pozeranie s detmi, ale budete im musiet obcas nieco vysvetlit. Je to zabavne, neurazi to, ale necakajte nejaku zanrovu hlbocinu. Tatianka Maslany sa na rolu hodi, Tim Roth je uz bohuzial za svojim zenitom, Mark Ruffalo len odovzdava stafetu v 1.dieli. Zvysok hereckeho osadenstva nestoji moc za rec.

Trojúhelník smutku (2022)

Výborná komédia, ikeď asi nie pre každého. Zmes trapných a dosť fekálnych scén nemusí byť pre každého.

Ustyrlig (2022)

Dansko 30-te roky a psychiatricka starostlivost, kde mozno jedinou diagnozou bola mentalna retardacia. Zaujimavy, miestami velmi emocny film o bezmocnosti, zlomenych zenach a zneuzivani moci nad nimi. Nadherna kamera, celkom dobre herecke vykony. Mozno sa hodi o teme cosi vediet este pred zhliadnutim filmu, ale nie je to vyslovene nutne. Trigger warning pre ludi, co maju aktualne problemy s uzkostami, ale zasa nie to ziadne gore. Po filme bol rozhovor s reziserkou - do dnesneho dna sa vie o 2 zenach, co v tom ustave boli a este ziju. Snazili sa spravit rozhovor s jednou z nich, ale odmietla to. Napriek tomu je za tym vela vyskumu a patrania, takze takmer vsetko je zalozene na skutocnych udalostiach, s prekvapenim aj background okolo hlavnej sestry. Co sa tyka pribehu - urcite to vyvola mnohe otazky, uvahy a zavery, ale treba odlisit prezivanie filmu a chapanie historie. Dejiny psychiatrie maju mnohe velmi temne obdobia, avsak sa vzdy treba pozerat ako to bolo predtym a ako to bolo za obdobia, na ktore sa divame. Kazdopadne vdaka za zazitok, rozhodne doporucujem si tento film pozriet. (Göteborg Film Festival 2023)

Všechno, všude, najednou (2022)

Napad mozno zaujimavy, ale cely film je v zasade dost o nicom. Slaby scenar, slabi herci (ani  Michelle Yeoh a  Jamie Lee Curtis to nijako nezachranili, skor naopak) a pokusy o akcne ci humorne sceny vyzneli dost trapne. Vazne to neskoji za to.

Zapomenutá země (2022)

Koniec 19-storocia, dansky knaz je poslany na misiu na Island, kde ma postavit kostol. Je zaroven vasnivy fotograf, tak uvidime par zaujimavych kompozicii. Prekvapenie bude asi hned v uvode v tom, ze tento knaz vlastne nie je ani nejaka pozitivna postava. Mne najviac ucarovala postava islandana Ragnara (Ingvar Sigurðsson) pre jeho surovy a chaoticky charakter. Krasna kamera, pomale zabery, casto panoramaticky otacajucou sa kamerou. Formal 4:3 sedi asi viacej do historickeho pozadia, uz to potom mohli rovno tocit na 1:1, ale nerusilo to aj vdaka spomenutej technike. Dialogov je tam poskromne, ale vzdy pridu v spravny moment a nie su nejako repetitivne. Proste niekto nieco povie a plati to, nie je nutne sa k tomu vracat. Je to dost dlhy a pomaly film, treba mat na to asi naladu. Vizualne krasny.  (Göteborg Film Festival 2023)