Trojská válka (1961)

Nepředstavitelně zhudlařený velkofilm. Pominu tu italskou propagandu, kdy si glorifikují Aenea, za jehož potomky se Římané považovali. Tak především bych od takového filmu čekal více akce. Ale zde to celé spíše připomíná divadelní velkopředstavení pod širým nebem. Autor scénaře byl patrně držitel modré knížky a zapřisáhlý pacifista, neví o antickém válčení nic. Těch nelogičností je vysoko nad míru. Třeba souboj Aenea s Achilem - narazí na sebe v bitevní vřavě, ale najednou střih, prázdná louka a oni si dávají "férovku". A zrovna náhodou přijede Paris a těsně před výhrou Aenea zasáhne šípem na zemi ležícího Achila - no tedy páni, to už je příliš :). Obléhání bych si také nepředstavoval tak, že obléhatelé budou zalezlí v táboře, odhadem možná několik km od města - tehdy neměli děla! Čekal bych tábor na dohled, dále než dostřel šípů a kolem hradeb neustálé hlídky, aby dovnitř ani ven neproklouzla ani myš, natož aby si jel Aeneas lovit nějakého zajatce. Doporučuji třeba dochovaný popis obléhání Byzance Turky, kde již i nějaké to dělostřelectvo měli. Sultána Mehmeda dokázali rozeznat z hradeb, zde není na dlohled vidět nic. Neškodilo by si také přečíst cosi o řeckém válčení. Oni bojovali bok po boku, kdy pěšák se štítem chránil i souseda po levé ruce. Takže ta bitevní scéna v poli je naprosto nereálná. Nehledě k domlouvání nějakých příměří a pořádání her , mimochodem si neumím představit, že by jakýkoliv silák udržel vůz tažený dvojicí koní, musel by sklouznout daleko dříve ... Nepovedený výběr herců. Oddyseus vypadá spíše jako zloděj koní, nepřemožitelný Achiles naopak poněkud zchátrale, třeba ve srovnání s Aeneem. Jediné, za co dávám 2 místo 1*, je výprava, to se musí ocenit. Není respektována ani Iliada samotná, těžko se někdo mohl v Troji modlit k Pallas Athéně, když ta byla na straně Řeků. Trojanům pomáhala Afrodita. U přitažení koně chybí Lakoon se syny a zbourání části hradeb. I závěrečné dobytí města je poněkud nesmyslné. Když byla pobořena kvůli koni hradba, nebylo nutné otevírat bránu. Opět nepřesvědčivá závěrečná bojová scéna, i když uznávám, že něco takového je velmi obtížné natočit. Abych to shrnul, filmaři si zde vzali větší sousto, než na které stačili. Pokud porovnám s jinými srovnatelnými velkofilmy s antickým tématem (vynechávám relativně nového Alexandra, mám na mysli třeba Kleopatru, nebo Pád Římské říše), tak tohle je jasné béčko. Možná mohlo ve své době zaujmout výpravou, ale v dnešní době prakticky bezcenné. Pokud by točil někdo dnes, laťka je poměrně nízko.

Valkýra (2008)

Mám s tím filmem určitý problém. Nemůže se jednat o dokument, protože některé scény jsou v takovém případě nadbytečné, třeba když se Dr. Goebbels rozhodne, že kapsle ještě skoro rok počká ...   Ale bohužel se nemůže jednat ani o drama - snad každý divák má dostatčnou znalost hostorie k tomu, aby věděl, jak to celé dopadne, jinak by jim třeba i fandil. Povídka, jak malé dítě dokáže, že Čapajev přeplave řeku, patří jen do sci-fi, alespoň jsem kdysi něco takového četl.   A pokud se tedy nejedná ani o dokument, ani o drama ... velká část úsilí při natáčení tohoto filmu jde jaksi jinam. Jinak to není špatné, ale 5* prostě dát nemohu. A Cruise určitě nebyl ta nejlepší volba. Takový Willis by určitě působil lépe, škoda.

Velké vítězství (1992)

Jeden z nejlepších sportovních filmů. Škoda jen, že tak trochu historii překrucuje. Finále se hrálo na tři a ne na čtyři vítězné zápasy. A Broskve do něj první ročník vůbec nepostoupily, drží ovšem rekord v počtu ligových primátů. Snad proto ve filmu sledujeme právě jejich tým. Kdo se chce na skutečnou historii mrknout, tak http://www.aagpbl.org/index.cfm https://en.wikipedia.org/wiki/All-American_Girls_Professional_Baseball_League Liga skončila roku 1954 kvůli úbytku diváků, zřejmě vinou televize.

Veterán (2006) (TV film)

Jen béčko a nějaké ty nelogičnosti v závěru k tomu ... Kdyby to natočili komorně s nějakými 6 herci a několika statisty, doplnili o pár střihů z nějakého staršího filmu, vyšlo by to vlastně nastejno ...

Vysoká modrá zeď (1973)

Tendenční propagandistický *. Občas prostřihy na imperialistické balóny, ze kterých pak padají štvavé imperialistické letáky, před kterými v jedné scéně prchá i stádo hus, koncem filmu pak po srážce s jedním z nich spadne civilní letadlo ČSA... Hnůj a ani herecké výkony to nezachrání. Včera jsem objevil na YouTube a po letech se díval ještě jednou, což mi přimělo snížit ze 2* na 1*. Jediné zajímavé na tom jsou snad občasné záběry z letadel

Zastav a nepřežiješ (2006)

Něco jako zfilmovaná videohra, nebo komiks. Akce tam třeba nechybí, ale je to takové celkově praštěné.

Zemský ráj to napohled (2009)

Béčkové, až céčkové provedení. Pokud se začátek odehrává roku 68 a pak pokračuje v roce 77, tak by minimálně na nějakých postavách mělo být vidět nějaké zestárnutí - v podobně koncipovaném "Díky za každé nové ráno" se o to maskéři alespoň trochu snažili ... Zajímavý námět, ale dost zpackaný, s trochou více snahy, lepší režií a promyšlenějším scénářem to mohla být slušná pecka.

Zobani (1993) (TV film)

Celkem odpad. Vypadá to, že to točil někdo, kdo tam vůbec nebyl, nebo nejdříve v pozdních osmdesátkách, takže o mazácké vojně slyšel spíš z doslechu některé ty zkazky, které po útvarech kolovaly a postupem času se samozřejmě nafukovaly. Celé je to poněkud přehnané. Docela jistě by neprošla vražda umlácením lopatou na buzeráku, to by se muselo provést daleko sofistikovaněji a i v případě, že by nebylo možné někoho obvinit, skončilo by to patrně převelením značné části jednotky. Smrtelný úraz byl mimořádná událost a to se hned vyšetřovalo. Vojáky v přijímači, tedy první měsíc do přísahy, také nebylo nutné k vynucení poslušnosti nějak moc mlátit. Prostě se jim zařídila při výcviku taková zátěž, že nevydrželi. A pokud snad někdo ano, udělalo se to formou kolektivního trestu - cvičila celá jednotka a oznámilo se, že je to kvůli tomu, co provedl vojín XY. Pak se zobani často pobili sami, za potutelných úsměvů mazáků - ale zase se dbalo, aby to bylo bez větších zranění, to by zase byla mimořádná událost (dále MU). O nácviku střelby na živý cíl pomocí slepých nábojů jsem také nikdy neslyšel a že by si pak pro legraci nabili pár ostrých? U střeleb musel být vždy lampasák, to by neprošlo. A munici vydával zase lampasák... A nejsem si jistý, zda se zbraň i s náboji mohla dostat do rukou vojákovi před přísahou, mám pocit, že ne. Jinak taková celkem normální šikana byly rajón, směny v kuchyni a škrabka brambor jen pro zobáky, mazáci obvykle také vynechávali rozcvičky a někdy si i nechávali přinést snídani. Občas sehnání cigaret, nebo nějakých peněz na vycházku už bylo horší (pan Duchoslav ze Sněženek, co jsem slyšel o Humenném půl roku po tom, co jsem tam byl já, by mohl vyprávět), dále třeba barevná hudba (nácvik bojové pohotovosti, kdy se každých pět minut nastupovalo na buzeráku v jiných hadrech), cikáňák (Vynést všechny věci na plachtu na buzerák a tam se hledaly nepovolené věci, zejména před cvičeními na Šumavě ulité náboje, aby náhodou nikoho nenapadlo se prostřílet. Tam třeba stráž ani nefasovala ze stejného důvodu náboje, takže jsem jednou trávil hlídku v polní kuchyni stáním na stole s nenabitým samopalem a pozorováním přímo přes kuchyň procházejícího stáda divočáků). A občas humorné vložky jako pořadový krok, kdy se větší silou duplo každý čtvrtý interval, takže pochodující jednotka vydávala zvuk jedoucího vlaku, někde prý běhání pod oknem s useknutými korunami stromů, takže mazáci z okna viděli, jak jim ta cesta domů pěkně ubíhá. Ke skutečnému ponižování pak zase tolik nedocházelo, pokud ano, tak nejhorší to bylo v izolovaných jednotkách a musel na to být nějaký psychopat, který si k tomu vytipoval vybrané typy, Maďar a knihovník zde ve filmu jsou právě takoví. A většinou bez dalších svědků, on by se jinak asi někdo našel, kdo by to trochu zkrotil, většina lidí tam nebyli idioti, i když trochu tam hrabalo všem. Ani herecké výkony mi nepřipadají nijak úžasné, Etzler je jako vrchní šikanista docela nepřesvědčivý. Snad nejlépe je zahraný asi ten Maďar a ještě tak ten gumák, typický neochotou cokoliv řešit a tedy ochotný sežrat jakoukoliv přijatelnou výmluvu. Ona jim totiž mazácká vojna, pokud nedocházelo k excesům, šetřila práci, pak nemuseli být tolik v kasárnách, mazáci se postarali, aby vše jakž takž šlapalo. Tam, kde mazáckou vojnu odstranili, byli lampasáci většinou nasraní, protože museli jednotku prakticky nepřetržitě hlídat.