Vikingové (2013) (seriál)

Poměrně slušné zpracování, které se podobá pravděpodobné realitě v rámci svých možností avšak nevyhne se páru pěkně nesmyslných skutečností. Např. hlavní hrdina Ragnar Lothbrok svěří svou rodinu do péče zajatému křesťanskému otroku a odejde si klidně někam na výpravu. Nebo pár vikingských bojovníků jen se štíty a sekyrami porazí větší přesilu anglických vojáků, kteří nezabijí ani jediného vikinga... Ragnar Lothbrok prakticky nemusí dodržovat vůbec žádný kodex nespadá asi ani do žádné hierarchie. Zprvu nezastává pozici jarla, ale přesto si dělá co chce... i když jarl (zde ztvárněný výborně Gabrielem Byrnem) se mu snaží všemožně zabránit, neboť má strach o svou svrchovanou pozici a "místo na výsluní". Zajímavá je postava napůl šíleného Flokiho nebo Ragnarova bratra Rolla, s pochybnou loajalitou. Výborní jsou i Ragnarova žena a jeho děti, zvláště syn. V seriálu jde v podstatě o neustálé nájezdy vikingů, které jsou spojeny s drancováním, znásilňováním a krvelačným a nemilosrdným vražděním. Nechybí samozřejmě ani bujaré veselí v doprovodu alkoholu a omamných houbiček a nezbytné sexuální scény, které nicméně nejsou tak explicitní jako např. v seriálech Spartakus: Krev a písek, Řím a další. Klasická linie dobro-zlo zde není úplně ostře rozlišena... Jsem zvědav jaký má seriál potenciál, tj. na kolik sérií se ve výsledku vyšplhá. Uvidíme, zda se bude děj někam dál vyvíjet a jak kvalitní bude scénář. Verdikt: první série 4* a 75 %.

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Vizuální působivá akční řež, ve které se bohužel tvůrcům nepodařilo vyvarovat se přemíry amerického patriotizmu a zbytečných "keců". Přesto je film ale o hodně lépe zpracován než třeba "ubohá" a ještě víc kýčovitá Godzilla. Jako u všech snímků toho tipu je jasné, jak celý film dopadne. Jedná se o klasickou oddechovku na kterou můžete jít do kina v případě, že máte zbytečných cca 160 Kč a potřebujete vypnout mozek. Verdikt: 3 a 1/2* a 75 %.

Nevědomí (2013)

Podle upoutávek jsem čekal trochu jiný děj, ale přesto nemohu říct, že bych se u tohoto filmu nudil, nebo, že bych jej zavrhoval. Film není ani tak moc akční jako spíše psychologický, což zde není vůbec naškodu. Tom Cruise zde předvedl standardní výkon. Zpestřením filmu je samozřejmě kráska Olga Kurylenko a herec známý ze série Hra o trůny, jako "králokat" Jamie Lanister - Nikolaj Coster-Waldau. Scénáristům a režisérovi se podařil natočit poměrně originální apokalyptický snímek. Verdikt: 4* a 75 %.

Jižní Pacifik (2009) (seriál)

Když si komentář tohoto výjimečného dokumentu namísto obligátního sira Davida Attenborougha "střihne" dnes stále populárnější herec Benedict Cumberbatch, tak nelze upřít, že tento dokument i přesto získává na váze. Není to ale komentář, nýbrž úžasná vizuální podívaná a fakta, co nás v tomto dokumentu především zaujmou. Uvidíme zde to, co se doposud nepovedlo nikomu natočit, vše je navíc podbarveno uklidňující "pacifickou" hudbou a vizuální krásou... Verdikt: 5* a 90 %.

Attenborough - 60 let v divočině (2012) (seriál)

Něco jako 3-dílné memoáry sira Davida Attenborougha od začátků barevného vysílání a prvních přírodopisných dokumentů až po současnost. Jen málokdo se stane legendou a dočká se takovýchto dokumentů ještě během svého života. Jeho historka o Konrádu Lorenzovi, zakladateli vědního oboru Etologie, mě opravdu pobavila. Verdikt: 4* a 85 %.

Iron Man 3 (2013)

Jedním slovem: "Hustý!" Překonat první a druhý celovečerní film bylo těžké, zvlášť když dva předchozí filmy nasadily pomyslnou laťku tak vysoko, ale myslím, že třetím celovečerním filmem o Iron Manovi, se tvůrcům podařilo dosáhnout vrcholu. Film se zcela odlišuje od dvou předchozích. Song Blue Da Ba Dee od Eiffel 65, který provází intrem filmu je zde opravdovým nezvykem, který mě velmi překvapil. Nevěděl jsem chvíli, co si mám myslet a co čekat. Ve filmu je mnohem více ironie, Downey zde má i lehce jiný sestřih vousů a projevují se u něj následky psychických potíží související z incidentem z filmu "The Avengers". Není už tolik sebejistým a sebestředným a bezproblémovým frajírkem jako dříve. Po technické stránce představuje film absolutní špičku a zaslouženou cestu k vydělaným miliardám dolarů. Role záporáka byla zvládnuta na jedničku, ale ve schopnostech záporáka a jeho nohsledů zašli tvůrci už příliš daleko. Schopnosti záporáka byly přehnané ad absurdum a tvůrci se ani příliš neobtěžovali s jejich objasněním, to je asi jediné výraznější negativum, které bych filmu vytknul. Verdikt: 4* a 85 %.

Velký Gatsby (2013)

Nečetl jsem knižní předlohu od F.S. Fitzgeralda patřící mezi povinnou četbu na střední škole v ČR, ale film se mi líbil a považuji jej za nadprůměrný. S výkonem hereckých představitelů jsem byl vcelku spokojen, možná jen Tobey mohl být o něco lepší, než jak jej známe. Líbila se mi filmová hudba a u 142 minut dlouhého filmu jsem se nenudil, utekl poměrně rychle. Zaujala mě netypická raperská hudba zasazená do doby 30. let - trochu mi to připomělo tarantinovský styl režie a narážku na Nespoutaného Djanga. Verdikt: 4* a 80 %.

The Day of the Triffids (1981) (seriál)

Film má dobře budované napětí, které se projevuje veskrze kvalitní filmovou hudbu. Bez znalosti knižní předlohy na mě film udělal dojem. Nenudil jsem se. Verdikt: 4* a 80 %.

Jméno růže (1986)

Knižní bestseller a předlohu tohoto filmu jsem ještě nečetl, což budu muset napravit, ale čekal jsem, že na mě ta atmosféra dýchne víc než dýchla. Doba středověku a prostředí temného klášteru, kde se dějí nevysvětlené vraždy s neznámým motivem. Představoval jsem si, že na mě film zapůsobí ještě víc než Purpurové řeky. To se však nestalo. Sean Connery jako zkušený františkánský mnich a vyšetřovatel s bystrým pohledem, kterému nic neunikne funguje jak se dá. Ale jeho učeň, kterého hraje mladičký Christian Slater se tváří pořád stejně jako "jelimánek", kterému stále není jasno oč tu běží, ale který se nezdráhá zakusit jakákoliv dobrodružství a to i milostná. Jiný mnich, notně obtloustlý má zas zálibu v mladých chlapcích. Ženy jsou sice ďáblovo dílo, ale ubránit se chtíči je tak těžké (a to i v případě, kdy se jedná o mladé chlapce). A cestou k vysvobození není v tomto případě ani sebemrskačství. Pak je tu ještě proradný a mírně retardovaný mnich-hrbáč - tato postava, možná snad skoro jako jediná si zaslouží pozornosti - a to díky výtečnému výkonu Rona Perlmana.Tolik k počestnosti a asketickému životu mnichů. Jedna vražda následuje druhou a hlavní opat mnichu Williamu of Baskerville při vyšetřování zrovna příliš nápomocen není. Ve chvíli příjezdu inkvizitora (F. Murray Abraham) se situace komplikuje ještě víc... Verdikt: dávám 4*, ale nevím jestli bych neměl dát 3* a 75%. Dílo bude podle mě mít větší potenciál.

Nespoutaný Django (2012)

Kdo umí, umí. Tarantino opět svým typickým režijním stylem, který je silně podepřen vlastnoručně psaným scénářem, dokazuje, že si zaslouží pozornost a sklízí za svůj počin zasloužený úspěch. Film je dobře napsaný, režírovaný a výborně zahraný. Navíc ta STYLIZACE a HUDBA (!) Rapperskou (gangsterskou) hudbu člověk ve westernu jen tak neuslyší :D Ale Tarantino se toho nebojí a s velkým citem míchá tento chutný kokteil. Navíc ti HERCI - zprvu nás oslňuje svým umem Christoph Waltz, který si "udělal" jméno již v předchozím Tarantinově snímku - Hanebných panchartech; po sléze s k němu přidává taktéž výborný Jamie Foxx. Dvojici pak skvěle doplňuje a výborným protivníkem se jim zároveň stává Leonardo DiCaprio, proti jehož hereckému umění nic nemám a vážím si ho (na rozdíl od spousty lidí, kteří ho "nemusí"), kterému postavy drsných, vychytralých a surových mužů výborně sedí. Opravdovou třešničkou na pomyslném dortu je pak Samuel L. Jackson, jehož postavu jsem ve filmu dlouho hledal a její skutečnou totožnost si uvědomil téměř až v samotném závěru. Jeho nervy drásající role a skvělý herecký výkon mě zvedal ze židle. Jestliže DiCaprio byl extra záporák a tvrďák, co byl potom on. To ve mně vřela krev a pokládal jsem si otázku, jak tohle může dopadnout. Verdikt: 5* a 90 %.