Eurotrip (2004)

Překvapivě dost vtipných nápadů (germánsky srdceryvný Hasselhoff při milostné představě, "černá skvrnka" na ňadru blondýnky ve vaně, wandersex v Amsterodamu a další) je bohužel promícháno s "nápady", které můj dojem opět rychle srazily dolů - kupříklad nepatřičně přeslazené až přečpělé kamarádské prodání drahého foťáku kvůli letenkám do Říma, doprovozené frází, za níž by se nestyděl ani Brandon Walsh... Spousta fórků je tu nedodělaných, často jednoduše proto, že nejsou příliš vtipné a protože je byl scénárista nebo režisér líný vystřihnout, kazí komediálně ladný průběh filmu. Známé lokace světových velkoměst mě také poěšily, nicméně Bratislava v roce 04 snad už vypadá poněkud jinak, ne:) Konec by taky mohl ubrat toho vanilkového cukru - bohužel, takhle americké týnedžerské komedie končívají v 90% případů. Máme tu tedy rozporuplnou komedii s dobrými fórky míšenými se spoustou balastu kolem, nedodělanou, ale chlapci ocení spoustu krásného mladého... materiálu ke koukání a i když tento film nezaujal zcela moji pozornost (několikrát jsem přepnul na tenis na sportovním kanále), za ty dobré nápady, které pobavily, dávám ***.

Určitě, možná (2008)

Takové How I Met Your Mother ve filmovém zpracování. Milostná detektivka řešící to, s kým se Will nakonec rozvede. A kdo je jeho opravdovou láskou. O tom, jak je člověk jednou nahoře a za pár let zase dole. Romantická komedie, která má šťávu, je stavěná trochu jinak, než obvyklé romance, hrají v ní sympatičtí herci a celkově jsem z ní měl velmi pozitivní pocit. Na takové filmy bych se díval pořád.

Kasandřin sen (2007)

9/10. Tento další nekomediální příběh od Woodyho Allena se podle mého názoru velice povedl a pan režisér mě tím utvrdil v názoru, že ačkoliv se proslavil zejména svými úsměvnými dialogovými taškařicemi, také vážného tématu se umí zhostit s mistrovstvím velkého tvůrce. Hlavní klady spatřuji ve výtečném scénáři a skvělých hereckých výkonech zejména ústředního dua McGregor-Farrell, kteří si zde zahráli dva bratry, kteří sní o lepších zítřcích a ze své zoufalé situace, do které spadnou, nevidí jiné východisko, než souhlasit s něčím, co se příčí jejich uvažování a výchově. Oba charaktery, zejména ten Farrellův, jsou zahrány velmi výstižně a uvěřitelně a divák rozhodně nemůže tušit, kam ho tento silný příběh zavede a jak to vše skončí. Vše působí reálně, režisér k látce přistoupil citlivě, nevyhýbá se zdánlivě nadbytečným, ale přesto důležitým detailům, které dotváří specifickou atmosféru snímku, který je doplněn taktéž padnoucím výběrem hudby. Není to plných 5 hvězdiček, ale celkové zpracování a příběh mě zaujal, něco mi dal a po shlédnutí jsem měl příjemný pocit krásně stráveného večera. Woody jednoduše umí. | Režie: *****, Scénář: *****, Herci: *****, Hudba: ****, Výprava: ****, Kamera: *****

Clerks 2: Muži za pultem (2006)

Dvěma slovy: ulítlá prča. Dojemně ulítlá, s geniálními dialogy, emocemi, které mě zasáhly, šílenými nápady (někdy až zvrácenostmi), které vás dostanou a citem pro detaily, které ty všímavé potěší. Jízda od začátku do konce. Další z filmů propagujících krédo: 'Do what you love and fuck the rest!" (but don't fuck donkeys, yucks...)

Legenda o opilém Mistrovi (1994)

Naivní, pitomě ztřeštěná "jackie-chanovka" o opilém boxu s opět nápaditými souboji (zejména ten finální), které jsou hlavním plusem snímku, protože vše ostatní (příběh, dialogy, vývoj, režie, ...) je prostě... až roztomile dětinské.

Země (1996)

Bezejmenná španělská krajina. Záhadný muž. Angel. Přijíždí vymítit Stínky. Brouky. Mluví s hlasem ve své hlavě. Filozofuje. Potkává Angelu. Vdanou za Patricia, co rád loví kance. A Marii. Žhavou, dráždivě sexy rusovlasou Marii v koženém oděvu na motorce. Bydlí v modrém domku. Postupně vyplouvá na povrch vztah. A emoce začínají jiskřit. Stejně jako blesky, které zabíjí. Angelo zasáhl do perfektně zařízeného světa surovce Patricia, světa dvou žen, kde vše klape. Patricio se ho nechce vzdát. Angelo je rozpolcený a sám, je nerozhodný. Maria je závislá na sexu a nemůže se zamilovat. Angela je sama a nešťastná, ale zamiluje se jako školačka. Jeden muž, dvě ženy. Jak vše skončí? Vše podbarveno nádhernou, poetickou hudbou a překrásnými hrami s kamerou, dávajícími vyniknout specifické kráse španělských vinic, země s úchvatnou oblohou a nádechem exotiky konce světa.

Pokání (2007)

Pro mě obrovské zklamání! Většinou nudný, protáhlý film, na který se mi nelíbilo dívat. Dlouhé a nepříliš záživné seznamování s hlavními hrdiny, potom velký třesk v podobě neodpustitelného činu malé třináctileté dívky a záchvěv naděje, že teď to konečně "začne", teď se to "rozjede". Jenomže přijde pětiletý skok v čase a sice nákladné, ale opět nezáživně dlouhé obrazy z války. A opět kupa nudy. Závěrečné rozuzlení si mě získalo. Sice nic veselého, ale na druhou stranu je to reálné a docela i originální. Ale nestačí to na to, abych o film měl zájem i někdy v budoucnu. Mě se to jednoduše nelíbilo a to o to víc, že vzhledem k mnoha příznivým ohlasům a režisérově předchozímu báječně skvělému filmu jsem od Pokání očekával hodně. Ach jo. Pane režisére, snad si příště vyberete lepší látku ke zpracování, protože filmařsky to není zlé, jen děj dlouho vaří z ničeho. | Režie: ****, Scénář: **, Herci: ****, Hudba: ****, Kamera: *****, Výprava/Efekty: *****.

Americký gangster (2007)

Filmařsky kvalitně natočená, po většinu filmu ale příběhově nepříliš záživná další (!) variace na téma životní dráhy úspěšného zločince/mafiána, kterého nakonec v nedbalkách nachytá poctivě snaživý policajt. Pravděpodobně ovlivněno tím, že jsem spatřil delší verzi, chyběl mi větší spád děje. Chyběly mi překvapivé zvraty. Chyběly mi originální příběhové prvky, nápady, až na závěr větší vzruch. Film je nasnímán velice zdařile a realisticky, herecké výkony, obzvláště ten R. Crowa, jsou vynikající, hudba se tady také povedla. Řemeslnost za jedna, s příběhem je to již horší. Napodruhé, když jsem si film pustil asi po 6 letech, jsem to po 45 minutách vzdal, protože mě, resp. nás, to vůbec nebavilo. | Režie: ****, Scénář: ***, Herci: *****, Hudba: ****, Výprava/Efekty: *****, Kamera: *****

Hvězdná brána: Návrat (2008)

Odhleďme od několika nelogičností tématiky cestování časem, kdy si člověk, když se trošku zamyslí, ihned může často klást: "ale takhle by to logicky být nemohlo...". Přejděme to, že tématiku cestování časem nemám zrovna nejraději - a že se v seriálu SG-1 několikrát už objevila, takže nejde ani v rámci série o nic originálního... Tenhle film má zcela jiné kvality. Mé srdce notně pookřálo, když jsem viděl celou tu partu zase pohromadě. A nemyslím tu jen starou známou SG jedničku, o O´Neilla, Hammonda a další. Mám na mysli i téměř kompletní partičku mých oblíbených Goa'uldích vládců - vidět opět pohromadě tato charismatická stvoření (Cronose, Apophise, Nirrti, Yu, a další), ačkoli většina z nich zde nedostala větší prostor, u mě vyvolalo příjemné nostalgické pocity. Nic proti novějším úhlavním nepřátelům Oriům - ale Goa'uldi jsou prostě Goa'uldi. Namyšlení, velkopanští, nesnášenliví, jednoduše sví... Potěšil mě i návrat skvělého prezidenta v podání Williama Devana. Co se R.D. Andersona alias O´Neilla týče - mrzí mě, že zde nedostal více prostoru, protože jeho postava si to vskutku zaslouží. Cam je taky fajn, ale kdyby jeho linii v příběhu ztvárnil O´Neill, bylo by to možná lepší... Ač s mírnými obavami, protože jak už jsem předeslal, časové hrátky a s nimi spojité nelogičnosti, usmrcování hrdinů, aby se vrácením do minulosti opět oživili v alternativní časové linii atd. zkrátka nemám v lásce - i přes to všechno je příběh tohoto filmu kvalitní a ve spojení se starými (mladými?) známými herci a prostředím jsem se prostě od začátku až do konce velice bavil. Výprava, kamera a efekty ve srovnání s TV epizodami doznaly také větší monumentálnosti a tak scény v Antarktidě či bojové akce ve vzduchu zde vypadají skutečně velkolepě. Dialogy jsou, jak je u tohoto seriálu standardem, kvalitní a vtipné. Objeví se tu spousta zajímavých nápadů. Příběh není předvídatelný (většinou), uskuteční se zde i nějaké překvapivé dějové zvraty, a hudba? Také výborná. Až mi na konci bylo líto, že tohle je konec. A nebo ne? Třetí SG film na obzoru? Kéž by!

Happy Feet (2006)

Mně osobně se to líbilo. Ve srovnání s další "tučňákovinou" Divoké vlny jednoznačný vítěz. Menší výhrady bych mělo jen k tomu konci, ale i ten se dá překousnout.