Barva kouzel (2008) (TV film)

Jako milovník díla Terryho Pratchetta zde musím napsat: Ach jo! Filmu se rozhodně nepodařilo na plátno přenést charakter, atmosféru či břitkou vtipnost knižní předlohy. Herci většinou přehrávají (snad jen barbar Cohen sedí). Sean Astin - ač výborný herec - se na roli Dvoukvítka protě nehodí. Film mě nezaujal - a zejména jeho první díl mě zklamal převelice. Jedná se o nesourodou změť, která se snaží držet děje knihy a možná proto selhává. Druhý díl už vyzněl lépe, a proto mohu hodnotit alespoň třemi hvězdičkami. Možná je na čase, aby Pratchetta zkusil natočit i jiný režisér - protože narozdíl od Hogfathera, kde jsem to, že mě film nezaujal, bral spíše na triko ne právě nejlepší předlohy, v případě Barvy kouzel byly obě předlohy (i s Lehkým Fantastičnem) výborné, ale výsledek na plátně nedopadl lépe. Jak moc bych si přál natočit nějakého Pratchetta pořádně - čili se zápalem, nápaditostí a osobitostí předlohy. Zatím se to bohužel nepodařilo. Zvlášť ne u Barvy kouzel - je pomalá, místy zmatečná, nudí a celkově tento film hodnotím jako zmařený potenciál. | Režie: **, Scénář: **, Herci: **, Hudba: ****, Výprava/Efekty: ***.

Ro(c)k podvraťáků (2006)

Čekal jsem většinu času stupidní, nenáročnou komedii s několika fórky, které by mě mohly pobavit - a přesně toto tenhle film splnil. K tomu přimícháme bezchybný "bossácký" výkon Václava Postráneckého, výborného opiláckého starostu Jana Hrušínského a celkem v pohodě výkony ostatních, mladších aktérů a máme z toho komedii, na kterou se šlo dívat. Dávám slabší tři hvězdičky, už jen proto, co provedli s tím milým pejskem, ale stále průměrné tři hvězdičky a ne míň.

Štěstí na dosah (2006)

Další doklad toho, jak je emoční inteligence - čili vlastnosti spojené s uměním působit na lidi, motivovat je, přesvědčit, vcítit se do nich, apod. pro uplatnění a úspěch mnohem důležitější než vzdělání a IQ. Podle Chrise Gardnera by se mohlo učit, jak jednat s klienty a vysoce postavenými lidmi. Jak si je získat na svoji stranu. Film pojednává o neustálé frustraci, o spoustě "klacků hozených pod nohy" a neustálé, ale zároveň velice reálné smůle v kontrastu s neutuchajícím odhodláním, výdrží a mířením za snem, kterého se hlavní hrdina i přes stálé potíže nepustí. Já tomu sympatickému, bojujícímu chlapíkovi od začátku držel palce, protože si mě získal - čímž chválím Willa Smithe, který zde jednoduše zaválel. U tohoto filmu platí otřepané "tohle napsal život, to by si žádný scénárista snad nevymyslel". Tenhle příběh si mě zísal a v lecčems i inspiroval. | Režie: ****, Scénář: *****, Herci: *****, Hudba: ****, Výprava: ****, Kamera: ****.

Stůj při mně (1986)

Dokonale přesný Kingovský příběh. Člověk, který má tohoto mistra slova načteno přinejmenším jako já (okolo 20 knih), zde najde tolik povědomých prvků jeho stylu, nápadů, typů postav, vyprávění, minipříběhů, tolik z atmosféry mnoha jeho dalších děl, až to na něj působí tak nějak nostalgicky, i když tu dobu nezažil (pouze v Kingovských knížkách). To vše jest podbarveno dobovými fláky typu Lollipop či Every Day Buddy Hollyho a precizními reáliemi a natočeno/převyprávěno s citem a nadhledem, že k tomu snad ani není co dalšího dodat - tento příběh o přátelství 4 chlapců snad nešel natočit lépe. Navíc si ke všemu připočtěme z budoucího pohledu zajímavé herecké obsazení - maličkého a přibtloustlého "Klouzače" Jerryho O'Connella jsem opravdu odhalil až při závěrečných titulcích, narozdíl od mladičkého Kiefera "24" Sutherlanda, který se za těch dvacet let o moc nezměnil a jemuž křivácká vizáž padne jako ulitá. Z prvního pohledu by se mohlo zdát, že se jedná o obyčejný dětský film - ale není tomu tak. Ty děcka tam řeší vážné problémy a film ze zdánlivě jednoduchého příběhu vycucne takové emoce, které mě dokázaly vtáhnout a prožít si příjemnou devadesátiminutovku z počátku let šedesátých... | Režie: *****, Scénář: ****, Herci: ****, Hudba: ***, Výprava: ****, Kamera: ****

Cashback (2006)

Obrazově nádherné - scény zastavování času na mě působily nesmírně poeticky a půvabně (a to nemyslím jenom scénu s odhalováním ženských půvabů a jejich zaznamenáváním na skicu při noční směně v supermarketu:) ). Zároveň do filmu bezvadně zapadaly vzpomínky hlavního hrdiny na období svého dětství (švédskou studentku musí většina z nás jenom závidět), jakož i milé epizodky s bláznivými kolegy či "charismatickým" bossem. To vše podbarvené skvělou hudbou, díky níž jsem objevil zajímavé Royksopp. Z filmu mám příznivý pocit a rád ho někdy shlédnu znovu.

Zápisky o skandálu (2006)

Skvěle zahrané drama ze školního prostředí, v němž se dá do psychiky a pohnutek obou žen věrohodně vcítit a chápat je. Život bývá někdy krutý. Samota bývá většinou krutá. A dokáže mnohé nutit k zoufalým trikům.

Grindhouse: Auto zabiják (2007)

Stylový, ale nudný. Po většinu filmu. Natočit to asi lépe nešlo, ale scénář je prázdný a je tu až příliš mnoho slepičího tlachání. A ta namachrovaná holčičí partička na konci si taky moc mých sympatií nezískala. Nejhorší Tarantino.

Milenci ze severního pólu (1998)

Film se zajímavým, povedeným začátkem se spoustou tvůrčích nápadů a myšlenek (období dětství a dospívání), který se zhruba po hodině a s tím, jak se věk hrdinů přehoupne do dospělosti, stává stále nudnějším a prázdnějším. Je o ničem. Vyšuměl. Autor scénáře se snaží zdůraznit roli náhody v životě - ale kupříkladu postavu starého bývalého německého pilota Otty bych vyškrtl. A dospělá hlavní představitelka (N. Nimri) mi není zrovna nejsympatičtější, což má bohužel taky vliv na mé celkové vnímání tohoto snímku. || Režie: ****, Scénář: ***, Herci: ***, Hudba: **, Výprava/Efekty: ****, Kamera: *****.

Kurs sebeovládání (2003)

Komedii, která nepobaví, nemůžu hodnotit příliš kladně. Rozdíl v talentu a herectví pánů Sandlera a Nicholsona byl, je a bude neuvěřitelně propastný a snad jediným pocitem, který jsem si z tohoto snímku odnesl, byla podivná chuť zamorodovat toho šílenýho psychouše (naštěstí ztvárněného s charismatckou chutí), který mi lezl na nervy více než hlavnímu hrdinovi - Mr. Nicholson: smekám. A pak také neschopného scénáristu a režiséra, kteří si se zvoleným materiálem neporadili.

Byl jsem při tom (1979)

I like to watch :). Překvapivě zdařilá absurdní záležitost, nad kterou jsem mohl jen žasnout. Geniální Peter Sellers exceluje v roli prostého (nebo brilantního?) Chance Zahradníka, který oblbne všechny okolo sebe - jak ve filmu, tak diváky ve skutečnosti. Člověk čeká, kdy mu to přestanou ostatní žrát a stává se svědkem čím dál absurdnějších situací, snad až na hranici únosnosti. Tenhle film jest pro mě silným zážitkem.